Informacje

15.12.2016 15:00 Inicjatywa radnych i ratusza

Warszawa wesprze dzieci z Syrii. Jest zbiórka na budowę szkoły

SERWISY:

Na czwartkowej sesji radni stolicy zaproponowali przeprowadzenie publicznej zbiórki na budowę szkoły w ogarniętym wojną Aleppo. To inicjatywa ponad podziałami, poparta zarówno przez Prawo i Sprawiedliwość, jak i Platformę Obywatelską.

"Od kilku lat w krajach arabskich trwa wojna domowa. Dzięki nowoczesnym środkom przekazu widzimy jak na naszych oczach giną ludzie dorośli, żołnierze, cywile, a przede wszystkim dzieci" - czytamy w przyjętym stanowisku.

Radni podkreślają, że warszawiacy znają trudną historię własnego miasta. Pamiętają cierpienie mieszkańców, którzy musieli uciekać ze stolicy, potem powrót i trudną odbudowę. Wobec tego nie powinni przechodzić obojętnie obok podobnej tragedii, której doświadczają teraz inni. Zwłaszcza dzieci, które podczas takich walk tracą często najwięcej. „Pozbawione są możliwości rozwoju, zabawy i nauki" - wylicza w swoim stanowisku rada.

Powinniśmy pomóc

"Radni i prezydent miasta nie mają wpływu na przebieg i szybkie zakończenie trwającego w krajach arabskich niszczącego konfliktu. Ale uważamy, że już teraz należy myśleć o przyszłości najmłodszych ofiar tej tragedii. Możemy i powinniśmy pomóc w odbudowie będącego w gruzach ponad dwumilionowego Aleppo" - przekonują.

Rada deklaruje więc, że rozpocznie publiczną zbiórkę środków niezbędnych na budowę i wyposażenie szkoły dla dzieci z Aleppo. "Jednocześnie apelujemy do wszystkich mieszkańców Warszawy, organizacji pozarządowych oraz warszawskich przedsiębiorców o przyłączenie się i wsparcie naszej wspólnej akcji" - dodali na koniec.

Ponad podziałami

Wnioskodawcą stanowiska był radny Platformy Obywatelskiej Paweł Lech. "Za" jego przyjęciem głosowało 55 radnych, trzy osoby się wstrzymały. Nikt nie był przeciwko.

- Byłam w Aleppo, poznałam ludzi. To jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Dlatego dziś chciałabym powiedzieć wprost: skończmy z tym ludobójstwem – powiedziała radna Olga Johann (PiS).

- Cieszę się z tej wspólnej inicjatywy. I cieszę się, że Warszawa dotknięta kiedyś przez konflikty pamięta, by pomagać słabszym. Mam nadzieję, że będzie na to stać także nasz kraj, bo do tej pory niestety nie udało się pomóc Syryjczykom – dodała Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska).

Start zbiórki

Zbiórka wystartowała... zaraz po głosowaniu. - To co sygnalizujemy w stanowisku, chcemy od razu przekuć w czyn. Po pierwsze, w czasie sesji przeprowadzimy zbiórkę zamkniętą. Dotyczy ona wyłącznie radnych, ponieważ na co innego nie pozwala nam prawo – poinformowała przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińska (PO). - Te pieniądze zostaną w trybie pilnym wysłane do Aleppo – dodała.

Kolejny krok to powołanie specjalnej komisji w skład której wejdzie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, przewodnicząca Ewa Malinowska-Grupińśka, przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta i działacze organizacji humanitarnych.

- Wspólnie zorganizujemy zbiórkę publiczną w całym mieście. Będzie trwała do końca sierpnia – powiedziała Malinowska-Grupińska.

Niebawem mieszkańcy mają poznać numer konta, na który będzie można przelewać pieniądze. Poza tym, miasto ma przekazać na wsparcie Syryjczykom część środków ze swojego budżetu. Ile? Tego dokładnie jeszcze nie wiadomo.

Jak powiedziała na sesji Hanna Gronkiewicz-Waltz, ratusz jest w trakcie opracowywania opinii, która pozwoli przekazać Syryjczykom środki „bez żadnych wątpliwości prawnych".

Jednocześnie zadeklarowała, że zaprosi dzieci z Aleppo do Warszawy podczas wakacji.

Więcej o sytuacji w Syrii czytaj na tvn24.pl


Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 12:47 ~Jan

  xyz~xyz

  najlepiej przekażcie te 100 mln pln zamiast durnej kładki

  Lepsza kładka niż multikulti!

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2016 12:44 ~Normalny

  Nie dam ani grosza na tych darmozjadów!
  Ludzie to Islamska wojenka a wy im chcecie odbudować kraj?
  Mało biedy i niedostatku jest u nas?
  Śmieszna inicjatywa pod publiczkę,wstyd mi za was!

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 22:25 ~Wprost

  Widzę, że znów ocenzurowano mój wpis... bo przywołałem cytat z europarlamentarzysty PO, który twierdził, że w Warszawie jest gorzej niż w Aleppo. "Brawo" cenzura. :/

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 21:06 ~Piotr

  Niech usa płacą za to co zrobiły.
  Czy w Polsce nie brakuje biednych dzieci ? może w pierwszej kolejności zadbajmy o nasze polskie dzieci które potrzebują pomocy a dopiero pozniej pomoc innym.

 • forgetmenot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 20:23 ~forgetmenot

  To straszne ,że inne kraje nie reagują na to co działo się i dzieje w Syrii. Ile niewinnej krwi przelanej i ogromu nieszczęścia. Ale i tak większość Polaków jest przeciwna przyjęciu uchodźców. Wynika to z obaw, braku wiedzy i prymitywnego myślenia, niestety.

 • ja_i_ona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:51 ~ja_i_ona

  Wydawało mi się, że tam brakuje wody i żywności i wciąż mówią o bombardowaniach. Po co tam komu szkoła?

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:46 ~greg

  mało potrzebujących macie na miejscu ????
  nie potępiam chęci pomocy ale może najpierw swoim pomożecie....

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:25 ~xyz

  najlepiej przekażcie te 100 mln pln zamiast durnej kładki

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 16:16 ~Warszawiak

  Pierwszy dam na budowę , ale czy budowa szkoły pod bombami , to dobry pomysł ? Wielcy tego świata powinni zaprowadzić tam pokój , żeby już żadne dziecko nie zginęło . Pokój dla Syrii i Aleppo !

 • Karamba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2016 15:30 ~Karamba

  Co to za absurd ? Jak mogą postawić szkołę, skoro każdego dnia trwają walki, niszczone są kolejne obszary miasta , a ludzie umierają ?

  A już wiem. Kasę można już przytulić, bo przed świętami ludzie są hojni. Za kilka lat postawi się szkołę, a co z procentów na lokacie się zarobi to ich. Jeszcze lepiej powołać fundację , żeby Pan prezes mógł sobie wypłacać pensję za zbieranie tej kasy :D

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »