Informacje

06.12.2018 12:13 ratusz rezygnuje z pokazu sztucznych ogni

"Warszawa w Sylwestra nie strzela"

SERWISY:

- W tym roku w Sylwestra Warszawa nie strzela - zdecydował prezydent Rafał Trzaskowski. Zamiast pokazu fajerwerków ratusz zaplanował inną atrakcję. Urzędnicy nie ujawniają jednak szczegółów, zastrzegając, że jest to niespodzianka.

Miejska zabawa sylwestrowa po raz kolejny odbędzie się na placu Bankowym. Ratusz poinformował o tym na początku miesiąca, jednak szczegóły koncertu poznamy dopiero na konferencji prasowej 19 grudnia.

Pewne jest już za to, że powitaniu nowego roku nie będzie towarzyszył pokaz fajerwerków. O tej decyzji Rafał Trzaskowski poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. "Podczas imprezy sylwestrowej organizowanej przez miasto nie będzie pokazu głośnych fajerwerków" - napisał prezydent.

Do postu dodał zdjęcie z synem i buldogiem francuskim Bąblem.

Jednocześnie ratusz apeluje do mieszkańców, by również zrezygnowali z fajerwerków z myślą o zwierzętach, środowisku i bezpieczeństwie.

Aktywiści kontra fajerwerki

O odejście od pokazów sztucznych ogni aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze apelowali już w ubiegłym roku. Wskazywali przede wszystkim na dobro zwierząt. Podkreślali, że huk wystrzałów bardzo źle wpływa zwłaszcza na psy.

Drugim argumentem był smog. Według autorów listu skierowanego rok temu do wiceprezydenta Michała Olszewskiego, tradycyjne puszczanie fajerwerków powoduje skokowy wzrost stężenia pyłów PM10 i PM2,5. "W ciągu ostatnich dwóch lat w noc sylwestrową dochodziło w Warszawie do przekroczenia norm o 100 procent, a w bardziej zanieczyszczonych miastach w Polsce nawet o 600 procent" – przekonywali, powołując się na dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Aktywiści stwierdzili też, że organizacja pokazu sztucznych ogni stoi w sprzeczności z walką miasta z problemem zanieczyszczenia powietrza. A środki przeznaczane na fajerwerki można spożytkować na ochronę środowiska.

Ostatnim argumentem było bezpieczeństwo, zwłaszcza w dniu, kiedy spora część społeczeństwa łączy zabawę ze spożyciem alkoholu. "Luzowanie zakazu używania materiałów wybuchowych w trakcie największego spożycia alkoholu jest pomyłką z tragicznymi konsekwencjami" - oceniał stanowczo MJN.

Ratusz zareagował na apel aktywistów, jednak z pokazu nie zrezygnował. Został on skrócony do trzech minut. Rzecznik urzędu Bartosz Milczarczyk zapewniał wówczas, że zostanie zrealizowany "nowoczesnymi, cichszymi i bezpiecznymi dla środowiska ładunkami".

Zobacz relację z ubiegłorocznego koncertu sylwestrowego organizowanego przez miasto i telewizję TVN:

kk/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2018 20:08 ~jacek

  Przestrzegać kagańców i smyczy, bo pogryzione dzieci naprawdę się boją!

 • Namit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2018 09:21 ~Namit

  Max~Max

  Nie pozostaje nic innego jak kupić dwa razy więcej petard i fajerwerków. A w Warszawie powinien być podatek od utrzymywania psów bo wszędzie widać po nich gó.na, o ujadaniu nie wspominać


  Ja płacę z moich podatków aby Twoje dziecko chodziło do podstawówki.. czy innego przedszkola.. abyś jak chcesz korzystał z biblioteki.. itp a Ty płacisz na to aby te gówna były sprzątane.. jeśli któryś z właścicieli jest na tyle nieodpowiedzialny że nie zbiera po swoim psie.

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2018 02:23 ~Max

  Nie pozostaje nic innego jak kupić dwa razy więcej petard i fajerwerków. A w Warszawie powinien być podatek od utrzymywania psów bo wszędzie widać po nich gó.na, o ujadaniu nie wspominać

 • Alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2018 02:16 ~Alex

  Adam~Adam

  Miejsce psów jest na wsi w budzie.W mieście powinien być zakaz trzymania psów poza prywatnymi posesjami.


  też tak uważam

 • wiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 22:50 ~wiem  [/cytat_2941295]

  On Romuś opisał takich jak ty i każdy ma takich sąsiadów "miłośników psów" którzy zapominają o obowiązkach związanych ze swoimi pupilami.
  U mnie kundel ujadał dzień w dzień o 7 rano (przez parę godzin tak potrafił) jak jego qłupi właściciel wychodził do pracy i zdziwiony był ze sprawa oparła się o sad a efekt taki że oddał psa do schroniska TACY Z WAS MIŁOŚNICY ZWIERZĄT.

  A JA JAK CO ROKU O PÓŁNOCY PUSZCZĘ W NIEBO 300 zł.
  [/cytat_2941448]

  Pamiętaj tylko, że wtedy na pozostałe atrakcje zostanie Ci już tylko 200+

 • Fran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 21:01 ~Fran

  Czytam, że "raz do roku można"... to jednak nie jest tylko raz do roku. Strzelać zaczynają właściwie od początku grudnia. Intensyfikacja zjawiska następuję już przed świętami i wcale nie kończy się po Nowym Roku. Chociaż jest to zakazane, hałas petard towarzyszy spacerom z psem jeszcze bardzo długo po nocy sylwestrowej. Natomiast w parkach i na trawnikach pozostaje mnóstwo śmieci po fajerwerkach i świętowaniu, znacznie więcej niż psich kup. Gdyby przepisy były przestrzegane i faktycznie byłaby to jedna wyjątkowa noc w roku, to nawet jako właścicielka psa bojącego się tego typu zjawisk, nie buntowałabym się przed takim świętowaniem. Łatwiej byłoby wyjechać z miasta na jedną noc, niż całkiem się przeprowadzić. Myślę, że byłby to kompromis również dla tych, którzy zwierząt w domu nie posiadają i chcą w noc sylwestrową postrzelać. Niestety wydaje się, że jest to sytuacja niemożliwa do osiągnięcia. Pozostaje mi tylko odpowiedzieć na propozycje dla właścicieli psów sugerującą przeprowadzkę na wieś; Zagorzałym sylwestrowym, przedsylwestrowym i "posylwestrowym" strzelcom proponuję przeprowadzkę na poligon.

 • Rafał Żałobnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 20:35 ~Rafał Żałobnik

  Proponuję uczcić nadejście Nowego Roku minutą ciszy...

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 20:21 ~Piękny Roman

  łojciec~łojciec

  trzymanie zwierząt w roku to jest największe barbarzyństwo jakie może być. chcesz zwierzęta to kup dom z ogrodem i daj innym żyć w pokoju, już dość pogryzień i zagryzień ludzi i dzieci przez psy

  TAK, bo klatka w schronisku jest lepsza.
  Skończ klepać te bzdury, nie miejsce jest szkodliwe dla pas tylko WŁAŚCICIEL.
  Niby te mieszkające w domkach to nie gryzą?

 • łojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 19:09 ~łojciec

  trzymanie zwierząt w roku to jest największe barbarzyństwo jakie może być. chcesz zwierzęta to kup dom z ogrodem i daj innym żyć w pokoju, już dość pogryzień i zagryzień ludzi i dzieci przez psy

 • brsk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2018 18:24 ~brsk

  Wprost uwielbiam, jak wszyscy muszą dostosowywać się do opinii grupy "aktywistów". Miasto jest ich, tak? A powinno być wszystkich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »