Informacje

26.03.2011 21:27 "Godzina dla Ziemi"

Warszawa w ciemnościach

 

 

Na godzinę Warszawa pogrążyła się w ciemności - symbolicznie. Zgasły światła na Pałacu Kultury i Nauki, kilku wieżowcach, mostach i w niejednym domu. W ten sposób mieszkańcy stolicy wzięli udział w akcji "Godzina dla Ziemi".

Symboliczne gaszenie świateł rozpoczęło się o godz. 20.30. Zgasł PKiN, mosty, mury obronne Starego Miasta, ratusz przy pl. Bankowym, Katedra Jana Chrzciciela, Kościół Jezuitów, Wieża Ciśnień w zakładzie Wodociągu Centralnego, Gruba Kaśka.

Prezydent w akcji

Nie były podświetlone też hotele w centrum miasta - Marriott, Polonia, Novotel - informuje PAP. W centrum wyłączono również budynek przedstawicielstwa Komisji Europejskiej, który dla większego efektu wizualnego przed 20.30 był oświetlony na wszystkich piętrach.

Do akcji włączył się prezydent Bronisław Komorowski - wyłączone było nie tylko oświetlenie Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu, ale też w Belwederze. Podświetlenie budynku wygasił również sąsiadujący z Pałacem hotel Bristol, natomiast nie przyłączyło się w tym roku do akcji Ministerstwo Kultury - jego siedziba naprzeciw Pałacu była podświetlona, jak co wieczór.

Również Sejm wygasił na godzinę kopułę swojego budynku, pozostałe oświetlenie terenów sejmowych i budynków działało. W ciemnościach tonęła też Kancelaria Premiera i siedziba MSZ. Do akcji dołączył też resort środowiska wyłączając oświetlenie siedziby ministerstwa. W centrum Warszawy ciemnych było też kilkanaście zwykle podświetlonych biurowców, min. siedziba PZU.

Pamiętać o szczegółach

– To akcja społeczna. Nie chodzi o wygenerowanie szczególnej oszczędności. Ma to być symboliczny gest – wyjaśniała Marks.

W ten sposób organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na drobne oszczędności – wyjmowanie z kontaktu ładowarek do telefonów, gdy są już nie używane, czy gaszenie światła w pomieszczeniu, w którym już nie przebywamy. – Drobne rzeczy, ale mogą skumulować się w duże oszczędności – przekonuje Marks.ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • a.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2011 00:21 ~a.

  Proponuje nie oddychać i nie puszczać bąków - będfzie jeszcze mniej CO2 w atmosferze.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 16:42 ~Marian

  Namawianie do gwałtownego wyłączenia i potem włączenia jak największej liczy urządzeń to tak jak namawianie do wypłacenia wszystkich pieniędzy z banków. Jedno i drugie grozi katastrofą. Organiztorami tej akcji powinien się prokurator zająć bo to zakrawa na jakąś dywersję albo sabotaż.

 • uih

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 16:28 ~uih

  Ja jeszcze więcej urządzeń włączyłem.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 16:21 ~Marian

  Ekogeje robią wam wodę z mózgu. Zaraz wam pewnie powiedzą ile to mniej węgla elektrowanie spaliły a wy będziecie łykać tez bzdury jak młode pelikany.

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 15:49 ~Tomeczek_888

  Przezydent nauczył się obsługi żyrandola. To ładnie. :-)

 • Mib

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 14:25 ~Mib

  Trochę szkoda mi ludzi z mentalnością "a zrobię babci na złość i odmrożę sobie uszy"...

  Oczywiście akcja jako taka, czyli wyłączanie światła na godzinę jest bez sensu z punktu widzenia ekologii, tutaj chodzi o coś innego - Aby wpłynąć na ludzi, którzy nie mają nawyku gaszenia niepotrzebnych świateł, itd. Często spotykam ludzi, którzy zapalają światła w na korytarzach i w większości pomieszczeń na stałe, zaś w mieszkaniach to i światło w każdym pomieszczeniu minus kibelek... Przecież nic by się nie stało, gdyby ktoś po prostu zgasił światło z pokoju, w którym nie będzie przez najbliższą godzinę, albo jak ktoś się boi ciemności, to zamiast na stałe full żyrandol palić zostawić jakaś mała, energooszczędna lampkę.

  Światło to tylko jeden z przykładów, często ludzie zostawiają non-stop włączony komputer, telewizor, czy wszystkie "Standby" na noc. Odchodząc od komputera można go uśpić (Suspend to RAM), komputer włącza i wyłącza się wtedy 5s, można wyłączać monitor (LCD:40W, klasyczny, duży kineskopowy nawet 100W!), nie ma sensu trzymać na noc włączonego DVD, dekodera, czy telewizora w gotowości (u nas ten zestaw pożera 40W). Gaszenie światła na godzinę ma tylko przypomnieć o takich prostych zmianach jakich można dokonać, pomimo bezsensowności samej akcji.

 • joaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 10:43 ~joaśka

  Chętnie bym wzięła udział gdyby ta akcja nie promowała Kingi Rusin

 • pioter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 10:27 ~pioter

  @idioci: Oczywiscie ze wziecie udzialu w akcji ktorej propagatorami byli rusin i ten tancerz tenczowy.

 • __anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 10:23 ~__anka

  honey b -jesli ludzie idą spac i wyłączają światło w swojej kawalerce to nie ma to dla elektrowni znaczenia. ale jesli gaśnie warszawa -to juz ma. pałac kultury zuzywa tyle prądu co wołomin. więc jesli wszyscy chcą oszczędzac -niech akcja oszczedzania zacznie się od tych największych -pojedynczy kowalski nie znaczy nic.

 • Rysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2011 09:04 ~Rysiek

  A może zdrowiej będzie dla Ziemi wyłączyć światła w samochodach przy dobrej widoczności, zlikwidować bus-pasy - emisja spalin zmiejszy się zauważalnie i nie trzeba będzie tracić wzroku siedząc w ciemnościach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »