Informacje

27.01.2016 10:45 Próba odwołania przewodniczącej rady Ursynowa

Warszawa to nie "House of Cards". Kłótnia wśród radnych

SERWISY:

– Przewodnicząca rady powinna łączyć, a nie dzielić – przekonywali radni ursynowskiej opozycji, którzy na wtorkowej sesji próbowali odwołać z tego stanowiska Teresę Jurczyńską-Owczarek. Zarzucali jej kłamstwo i psucie atmosfery w radzie. Kilkugodzinna burzliwa debata udowodniła jak bardzo podzieleni są radni Ursynowa. Przewodniczącej odwołać się jednak nie udało.

Wniosek o odwołanie przewodniczącej rady dzielnicy złożyli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Naszego Ursynowa. Ich zdaniem, Teresa Jurczyńska-Owczarek prezentuje naganny styl dowodzenia i odpowiada głównie za kłótnie między radnymi. "Dzieli, a nie łączy, nie potrafi współpracować i nie wykazuje należytego szacunku wobec mieszkańców" – przekonywali.

Na potwierdzenie swoich zarzutów, radni przypominali burzliwą sesję w sprawie ursynowskiej edukacji, na której Teresa Jurczyńska-Owczarek nieoczekiwanie ogłosiła dwugodzinną przerwę w obradach i nie dopuściła do głosu zainteresowanych rodziców. – Pomyliła funkcję przewodniczącej rady z rolą sędziego – krytykowała radna PiS Katarzyna Polak.

PiS godzi się na przewodniczącego z PO

Opozycja zaproponowała kompromis i objęcie funkcji przewodniczącego przez członka PO. – Nam nie chodzi o żadne polityczne gierki ani destabilizację układu politycznego. Umiemy liczyć i wiemy, że go nie zmienimy – mówił radny Paweł Lenarczyk (NU).

Zgodnie z przewidywaniami, Platforma Obywatelska od początku dyskusji przekonywała, że wniosek opozycji jest bezzasadny, a oskarżenia wobec radnej Jurczyńskiej – dalece krzywdzące.  – Jeśli chcecie naprawiać rzeczywistość, zacznijcie od siebie – odpowiedział radny PO Tomasz Sieradz, o kłótnie w dzielnicy oskarżając opozycję.

"Dla Guziała liczył się tylko lans"

Z każdą kolejną wypowiedzią spokojna początkowo dyskusja przeradzała się w ostrą polityczną kłótnię. Niemałą jej część poświęcono także byłemu burmistrzowi Piotrowi Guziałowi. Radni Platformy nie szczędzili mu ostrych słów krytyki.

– Dla Guziała liczył się jedynie lans i walka z panią prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz. Kto dziś słyszy o nim jako radnym miejskim? – krytykował Tomasz Sieradz (PO). W obronę byłego burmistrza szybko zaangażowali się politycy z Naszego Ursynowa. – Piotr Guział jest jednym z aktywniejszych radnych, który często wypowiada się w mediach i pracuje w czterech komisjach – kontrował Daniel Głowacz.

W końcu jeden z mieszkańców nie wytrzymał i zarzucił radnym Ursynowa, że biorąc pod uwagę poziom dyskusji, na siłę próbują upodabniać się do obecnych parlamentarzystów. – Rada Dzielnicy to nie Sejm, Warszawa to nie "House of Cards", a pan Lenarczyk to nie Frank Underwood. Opamiętajcie się, tu liczy się praca na rzecz mieszkańców – pouczał Maciej Antosiuk.


Przewodnicząca zostaje. 14 radnych "za"

Przypomnijmy krótko, Teresa Jurczyńska-Owczarek weszła do rady dzielnicy z list Naszego Ursynowa. Po wyborach odeszła z klubu, udzielając poparcia burmistrzowi z Platformy Obywatelskiej Robertowi Kempie.

Dziś formalnie Teresa Jurczyńska-Owczarek jest radną niezależną, lecz wspiera działania rządzącej koalicji PO oraz lokalnej Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.

Po kilkugodzinnej wymianie zdań, radni (głosami rządzącej koalicji) zdecydowali o pozostawieniu jej na stanowisku przewodniczącej. Przeciwko jej odwołaniu było 14 radnych. Sama zainteresowana głos zabrała już po głosowaniu. – Nigdy nie kieruje się złymi intencjami, mam nadzieję, że opozycja to w końcu zrozumie – powiedziała.

Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • trener

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 18:38 ~trener

  Iloncia~Iloncia

  Moje dziecko chodzi do 303 i tylko Nasz Ursynów stawił się za nami i walczył o drugi język (dzięki); a tego co zrobiła przewodnicząca Owczarek, to nigdy nie zapomnimy.


  Zwłaszcza ze prawie nie padało....

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 17:47 ~Normalny

  Arogancja i nepotyzm - to jest powód dla którego PO straciła władzę . Na Ursynowie też odejdą w niepamięć . To tylko kwestia czasu .

 • MYYYYY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 16:50 ~MYYYYY

  Drogi Panie Prezesie, potrzebujemy dobrej zmiany na Ursynowie!!!!

 • Iloncia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 15:45 ~Iloncia

  Moje dziecko chodzi do 303 i tylko Nasz Ursynów stawił się za nami i walczył o drugi język (dzięki); a tego co zrobiła przewodnicząca Owczarek, to nigdy nie zapomnimy.

 • Lea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 14:47 ~Lea

  Gierki~Gierki

  Guział już dawno nie jest burmistrzem Ursynowa, zastąpił go figurant Gronkiewicz-Waltz, ale ciągle jeszcze nie mogą mu darować, że walczył Z HGW, chociaż i ona teraz na wylocie.


  Bo przez tyle lat jedyna jego zasługa to usunięcie szkieletu fortepianu.. nic więcej nie zrobił. A nie, przepraszam.. jeszcze wydał od groma pieniędzy na durne referendum, które od początku nie miało sensu. I jeszcze te opowieści dziwnej treści, że oni są wygrani.. Jak odda kase na referendum, laptopy itp to pomyślę że ma honor.

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 12:58 ~karol

  jak by radna owczarek potracil samochod to czy niewszedl by za nia ktos z listy naszego ursynowa?

 • Kryspin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 12:43 ~Kryspin

  Antosiuk to IMU, młodzieżówka PO. A lans Guziała to nic w porównaniu z tym co wyprawia obecny wiceburmistrz Ciołko, gwiazda każdej imprezy i filmów ze sobą w roli głównej, w których m.in.skacze po dachach niczym James Bond

 • Genetyczny Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 12:40 ~Genetyczny…

  Pisie zapominają / pomijają nagminnie to jak sami postępują zakładając poza tym generalną niepamięć u wszystkich swoich wrogów (bo tak, w przeciwieństwie do innych) traktują wszystkich swych oponentów. Udają więc, że zapomnieli jak to się wszystko zaczęło gdy przecwanili i "stracili" możliwość szarogęszenia się na Ursynowie jak na Wiejskiej ...
  Szkoda, że jeszcze do nich nie dotarło, że mentalność kalego wraz z dzieleniem wszelkich zadań i opinii na własne i błędne mocno ograniczy ich obecność na wszystkich scenach po wszystkich następnych wyborach ...

 • deres

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 11:59 ~deres

  Cóż, pani przewodnicząca wzięła zapewne przykład z góry, tj. z Marszałka sejmu i stylu w jakim on prowadzi obrady. Czyżby radni PiS nie zauważyli tego podobieństwa?

 • Gierki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2016 11:49 ~Gierki

  Guział już dawno nie jest burmistrzem Ursynowa, zastąpił go figurant Gronkiewicz-Waltz, ale ciągle jeszcze nie mogą mu darować, że walczył Z HGW, chociaż i ona teraz na wylocie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »