Informacje

09.02.2017 17:10 Radni zdecydowali o włączeniach i przekształceniach

Warszawa szykuje się do reformy.
"2000 nauczycieli może stracić pracę"

SERWISY:


Obyło się bez burzliwej dyskusji, a do treści wprowadzono tylko niewielkie poprawki. Rada Warszawy przyjęła projekty uchwał o sieci szkół. To początek przekształceń dostosowujących stołeczne podstawówki, gimnazja, licea oraz technika do rządowej reformy edukacji.

Chodzi o pakiet pięciu uchwał dotyczących dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do rządowej reformy oraz określenia kryteriów rekrutacji.

- Dzisiaj rada przegłosowała projekt uchwały z nową siecią szkół w Warszawie. Teraz musimy go przekazać do kuratorium, by uzyskać zatwierdzenie tej sieci. Potem musi zostać przyjęta właściwa uchwała. Mamy na to czas do końca marca - mówi Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego ratusza.

Dodaje, że mazowiecki kurator oświaty na wyrażenie opinii ma 21 dni od daty dostarczenia uchwały. Może wprowadzić poprawki do projektu systemu szkół i te poprawki muszą być uwzględnione w ostatecznej uchwale. Na jej podjęcie rada ma czas do końca marca.

251 podstawówek, likwidacja gimnazjów

Jeśli kuratorium nie wprowadzi zmian do przyjętego w czwartek projektu, nowa sieć szkół podstawowych będzie obejmowała 251 placówek. Złoży się na nie 210 szkół dla dzieci i młodzieży, 3 dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.

51 gimnazjów zostanie przekształconych w nowe szkoły podstawowe - 30 dla dzieci i młodzieży, 2 dla dorosłych i 19 szkół specjalnych. 8 gimnazjów zmieni się w szkoły ponadpodstawowe - 7 ogólnodostępnych i jedną szkołę specjalną. 64 gimnazja zostaną wyłączne do szkół podstawowych - 46 dla dzieci i młodzieży oraz 1 dla dorosłych i 17 specjalnych. Kolejne 30 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych, w tym 28 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych i 1 specjalne.

Zwolnienia nauczycieli

Autorka reformy edukacji, minister Anna Zalewska zapewnia, że nauczyciele nie będą tracić pracy w związku z likwidacją gimnazjów. Warszawscy urzędnicy są innego zdania.

- Szacujemy, że około 10 proc. nauczycieli - w Warszawie to 2 tysiące osób - może stracić pracę. Ale to są na razie szacunki. Myślę, że w wielu szkołach nauczyciele będą solidarnie zrzekali się kilku godzin, zmniejszali etaty, żeby utrzymać zatrudnienie swoich kolegów - powiedziała Joanna Gospodarczyk, dyrektor stołecznego Biura Edukacji. Dodała, że część tych nauczycieli być może przejdzie na emeryturę, ale nie wiadomo, co stanie się z pozostałymi.

Jak powiedziała reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, największe kłopoty mogą mieć nauczyciele przyrody.

Radni Prawa i Sprawiedliwości są wstrzemięźliwi. - Nie ma jeszcze pełnej wiedzy na ten temat. Mam informację częściowe, że na przykład w dzielnicy Bemowo nie będzie żadnych zwolnień - powiedział radny Dariusz Figura z PiS i dodał, że trzeba poczekać z komentarzami.

mś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zatroskany rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 14:57 ~zatroskany rodzic

  Praga Północ~Praga Północ

  Nie został zamieszczony mój komentarz - cenzura więc pisze jeszcze raz dla sprostowania Technikum Geodezyjne to nie upadająca szkoła jak to powiedziała Pani Redaktor!!!! Jest na 4 miejscu w Warszawie i 5 w Mazowieckim otrzymała tytuł złotej szkoły roku 2017 a dyrekcja gimnazjum myśli tylko o swoich stołkach a nie dzieciach opowiadając te bzdury Prasie


  Technikum Geodezyjne nie potrzebuje nauczycieli i pracowników administracji z Gimnazjum nr. 30, potrzebuje za to ten budynek, bo ich jest w opłakanym stanie. Dlatego Gimnazjum zostanie zlikwidowane a nauczyciele i pracownicy Gimnazjum stracą pracę.

 • Praga Północ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 13:10 ~Praga Północ

  Nie został zamieszczony mój komentarz - cenzura więc pisze jeszcze raz dla sprostowania Technikum Geodezyjne to nie upadająca szkoła jak to powiedziała Pani Redaktor!!!! Jest na 4 miejscu w Warszawie i 5 w Mazowieckim otrzymała tytuł złotej szkoły roku 2017 a dyrekcja gimnazjum myśli tylko o swoich stołkach a nie dzieciach opowiadając te bzdury Prasie

 • żegnaj Gimnazjum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 12:44 ~żegnaj Gimnazjum

  W naszym gimnazjum za rządów PO pozmieniało wszystkie sekretarki i dyrektorki na świetlicach. Obstawili swoimi żonami i siostrami.
  Nie mówiąc o nauczycielkach klas 0-3, które nie maja kompetencji. Poprzednie ich prace to Puby i restauracje.
  A odzywki do dzieci na poziomie budowlańca.
  Wywalić to tatałajstwo i zostawić tylko kompetentnych nauczycieli, którzy chca nauczyć i interesują się uczniami.

 • znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 08:17 ~znawca

  nie stracą pracy tylko nie będą dyrektorami i wice dyrektorami gimnazjów tylko będą zwykłymi nauczycielami i dlatego płaczą i o to te protesty są

 • ochocianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2017 06:47 ~ochocianin

  Na Ochocie prywatne liceum już zbierało zapisy na lekcje w budynku obecnego gimnazjum! Tak rządzi PO i Wspólnota Samorządowa.
  Już teraz wiedzieli że to liceum wygra przetarg ?

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 22:47 ~Maniek

  Liczba nauczycieli zależy od ogólnej ilości uczniów i wielkości klas, a nie od liczby szkół. Od liczby szkół zleży liczba dyrektorów szkół i ich sekretarek. Tak jest rzeczywistość bez uprawiania polityki.

 • kowalikbar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 22:39 kowalikbar

  Nauczyciele którzy mogą iść do innej pracy - pójdą, ale są też tacy którzy nie mają możliwości zmiany życia o 180 stopni - ci zostaną za te płace-jałmużny ;(

 • kowalikbar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 22:34 kowalikbar


  WUEF~WUEF

  Szkoda ze tak to wychodzi ale PIS twierdził od początku że Polska jest w ruinie. Okazało się ze to moze byc prawdą.
  mmmm~mmmm

  Też uważam że jest w ruinie ale zaczyna stawać na nogi choć to nie proste w rok czy cztery usprawnić całą gospodarkę..


  O czym Wy piszecie ? w ruinie to dopiero będzie po rządach PISu

 • OLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 22:09 ~OLA

  JAK WSZYSCY ZROBIĄ TO CO WÓJT GMINY RUSIEC TO MINISTER BĘDZIE MIAŁA PROBLEM NIE MIASTA

 • Bemowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 22:04 ~Bemowo

  Na Bemowie nie będzie zwolnień - tak deklaruje PISowski burmistrz. Ale jednocześnie w budżecie przeznaczył kwotę ponad 2,2 mln zł na odprawy dla nauczycieli...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »