Informacje

05.05.2011 07:39 Nowe opłaty, nowe zasady

Warszawa stawia
na prywatne żłobki

SERWISY:

Zmienione opłaty za żłobki pozwolą na tworzenie kolejnych miejsc - zapowiada ratusz. - Chcemy dofinansowywać pobyt dzieci w przedszkolach prywatnych - powiedział w rozmowie PAP dyrektor Biura Polityki Społecznej, Bogdan Jaskołd. Dziecko można będzie też oddać do opiekuna dziennego. Teoretycznie, bo na takich opiekunów nie ma na razie chętnych.

Na początku kwietnia weszła w życie ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, tzw. ustawa żłobkowa. Żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej, co pozwoliło samorządom na podniesienie opłat za pobyt dzieci w tych placówkach.

Nowe opłaty

Opłata ma zależeć od dochodu rodziny. Miejsce w żłobku kosztuje 1170 zł. Dzięki zmianom rodzice zarabiający 700 zł będą płacić 17 proc. tej kwoty, czyli 200 zł.

- Kolejne progi to: 32 proc., czyli 380 zł dla osób z dochodem 701-1450 zł; 51 proc., czyli 600 zł dla rodzin z dochodem 1451-2100 zł; 74 proc., czyli 860 zł w przypadku osób o dochodach 2101-2800 zł - wylicza Bogdan Jaskołd, dyrektor biura polityki społecznej w ratuszu. - Najbardziej zamożne rodziny, z dochodem przewyższającym 2800 zł na osobę, zapłacą 100 proc. Jest to mniej niż w prywatnych placówkach, gdzie opłaty wynoszą ok. 1,5 tys.- 2,5 tys. zł - dodaje.

- Chcemy, żeby głosowanie nad wysokością opłat odbyło się najpóźniej w czerwcu. Jeśli radni zgodzą się na ich wprowadzenie, w lipcu lub w sierpniu będzie można przygotować uchwałę o wysokości dotacji, tak żeby od września mogły obowiązywać - przekonuje Jaskołd.

Dopłacą do prywatnych

Pieniądze, które miasto zyska, mają być przeznaczone na uruchomienie w Warszawie nowych miejsc. Władze miasta chcą zachęcać do tworzenia prywatnych placówek, proponując dotacje dla każdego dziecka.  - W warszawskich żłobkach brakuje sześć tysięcy miejsc. W żadnym innym mieście nie ma takich braków - zaznacza Jaskołd.

Głosowanie w czerwcu

Szansą na nadrobienie braków ma być tzw. opiekun dzienny. Pensję płacić będzie mu miasto, dostanie też pieniądze na wyżywienie dzieci. Projekt uchwały przewiduje, że wynagrodzenie dla opiekuna wyniesie 2,5 tys. zł brutto. Na razie nie ma chętnych na te posady.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sławka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 02:55 ~Sławka

  "Najbardziej zamożne rodziny, z dochodem przewyższającym 2800 zł na osobę, zapłacą 100 %"... - tzn. na podstawie: "art. 32" "Konstytucji RP", wg "konstytucyjnej zasady porównywalności" chyba Pan "Dyrektor" z "Biura Polityki Społecznej" - (jako MĘŻCZYZNA) jest tą "ZAMOŻNĄ RODZINĄ"!!! ? ;).

 • wych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 21:47 ~wych

  Podwyżka powinna być to co się teraz płaci za żłobki to są śmieszne pieniądze. Opłata powinna zależeć od zarobków dlaczego małżeństwo , które zarabia np. 1200zł czy samotna matka ma płacić tyle samo co małżeństo zarabiające po 2500zł lub więcej przecież to niesprawiedliwe.
  Podwyzki ale nie takie

 • MM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 16:02 ~MM

  To jest chory pomysł. Za takie pieniądze 1170zł opłaty w państwowym żłobku ( nie okłamujmy się ostatnie remonty były chyba przeprowadzane za gierka) to mam miejsce w prywatnym żłobku (teraz płacę 1000zł budynek oddany w maju 2010r., czysto przyjemnie miłe ładne młode panie, nie to co stare w podkolanówkach z żylakami na nogach panie w państwowych) nikogo oczywiście nie chcę obrazić. Jestem wściekły na dolka tuska. Tak kolorowo miało być prorodzinnie dla młodych. Zarabiamy prawie 8000zł netto z żoną ale mieszkanie na kredyt opłaty życie dziecko i tak na koniec miesiąca na koncie 0zł. Nie żyjemy bogato ale skromnie szanujemy każdego i rozumiem że dla ludzi którzy mają dochód 700zł mają pełne prawo do opłaty 200zł. Jeszcze jedno. POP PIERWSZE OPŁATY POWINNY BYĆ PODNIESIONE DLA OSÓB KTÓRE PRACUJĄ W WAWIE ALE PODATKI PŁACĄ WINNYCH MIASTACH. CZEMU JA PŁACĄC PODATEK W WAWIE MAM BYĆ TAK SAMO TRAKTOWANY JAK OSOBA PŁACĄCA PODATKI W SZCZECIENIE!!!!!!!!!

 • kasiaiolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 12:49 ~kasiaiolek

  Witam. My również nie zgadzamy się z proponowaną podwyżką, ale chciałam poruszyć tu kwestię PITów które mają być od nas wymagane. Moim zdaniem sprawą powinno za interesować się GIODO Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Nikt przecież od rodziców zarówno w przedszkolu jak i w szkole nie wymaga przestawiania tego dokumentu. Poza tym kto będzie miał dostęp do tych dokumentów i w jaki sposób będą one przechowywane i co najważniejsze archiwizowane??No i jeszcze jeden w moim odczuciu ważny fakt, jakie znaczenie ma mój ubiegło roczny PIT który zawiera nieaktualne dane jeśli w ubiegłym roku pracowałam a w tym nie, bo czekam na miejsce w żłobku??

 • LPG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2011 12:00 ~LPG

  http://dwaplusdwa.blogspot.com/2011/05/list-otwarty.html

  Ustawodawca daje możliwość, a wręcz nakazuje stosowanie dopłat w placówkach opieki, bez rozróżnienia czy jest to placówka publiczna czy prywatna. Stosowanie dopłat tylko w placówkach prywatnych jest niekonstytucyjne i jeśli rada miasta podejmie uchwałę różnicującą opłatę od zarobków, sprawa na pewno znajdzie skończy się pozwem zbiorowym (w prywatnych żłobkach nikt PITa pokazywał nie będzie). Usługa w postaci opieki nad dzieckiem jest typowym świadczeniem zaopatrzeniowym i nie może być łączona z opieką socjalną.

  Opłatę oczywiście należy podnieść (a raczej wprowadzić, bo do tej pory żłobki-ZOZy były bezpłatne), ale nie można różnicować opłaty. Dofinansowanie dla najuboższych należy wprowadzić przez system opieki socjalnej.

 • wkurzeni rodzice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 10:42 ~wkurzeni rodzice

  Wychodzi na to że ja zapłace za złobek 1170 zł hmhm ciekawe skąd wezme.netto mamy 6000. kredyt na mieszkanie 1600 i remont i umeblowanie ( meblowanie od zera) kwota miesięczna wszystkich rat wraz z remontem 1500 . zostaje mi 3200 super tylko musze opłacić gaz ( mam ogrzewanie gazowe, prąd ,media, czynsz zostje mi 2000zł więc wychodzi na to że jak zapłace 1170 zł to na zycie mam dla trzech osób 830 zł na miesiąc w tym mam ubrac rodzine dziecku kupic pampersy i jeść cały miesiąc - hmhm to chyba jest niemożliwe skoro w sklepah jest coraz drożej i nie dłguo bedę jadła chyba suchy chleb . wszedzie tylko włają kase żeby im pchac do większej pensji!TO PO CO ZABIERAJĄ MI PODATEK Z PENSJI. OCZYWISCIE MOGE PŁACIĆ 1200 JESLI NIE BĘDĘ PŁACIĆ PODATKU Z PENSI!!!!!!!!!!!!!!1

 • Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 19:33 ~Roman

  Uważam, że podwyżka może być, nawet rzędu 100%, jednakże płata powinna być taka sama bez względu na dochód rodziny! Czy dziecko rodziców, którzy za opiekę będą płacili więcej, otrzyma jeszcze lepszą opiekę? Poza tym, co to za podwójne opodatkowanie? Nie dość, że odprowadzane są większe podatki, to jeszcze muszę więcej płacić niż osoby mnie zarabiające? To ja przenoszę dziecko do prywatnej instytucji i zacznę odprowadzać podatek w innym mieście...

 • Jola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 17:35 ~Jola

  Śmiechu warte dofinansowywać przedszkola prywtne za pieniądze ze żłobka państwowego, a w żłobkach dalej nie będzie nic tylko durne wymogi. Pan Jaskołd ma chyba coś w głowie nie tak, a może by Pan pomyślał o podwyżkach pensji dla nas pracujących w żłobkach i obietnicy konkursu na nowego dyrektora Zespołu Żłobków który obiecał nam na łamach telewizji TVN WAW .
  A może konkursu już nie będzie!!!!!!
  i wiele innych spraw nie załatwionych a obiecanych.
  Ważne jest obdarcie rodziców z pieniędzy na żłobek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

 • Klarysew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 16:42 ~Klarysew

  Do Realny: No wlasnie kto? Chyba, ze wezmiesz odwrocona hipoteke Twojej klitki na Wawrzyszewie. Tylko Ciekawe czy po wyliczeniu renty wystarczy Ci do "pierwszego.

 • realny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 16:35 ~realny

  Jak kogoś nie stać na dzieci to po można kupować sobie gumki po parę złotych od paczki 3 sztuki i prosze mi tu nie wyskakiwać z tekstami w rodzju "kto będzie pracował na twoją emeryturę".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »