Informacje

27.07.2019 15:25 przed Pałacem Kultury i Nauki

Warszawa solidarna z Białymstokiem. Manifestacja przeciwko przemocy

SERWISY:


Pikieta pod hasłem "Warszawa przeciwko przemocy. Solidarni z Białymstokiem" zgromadziła tłum przed Pałacem Kultury i Nauki. Według Komendy Stołecznej Policji demonstracja odbyła się spokojnie, bez incydentów. Podobne manifestacje przeciwko agresji odbywają się w weekend w innych polskich miastach.

Manifestacja była odpowiedzią na to, co w ubiegłą sobotę wydarzyło się w Białymstoku. Podczas pierwszego w tym mieście Marszu Równości doszło do rozrób. W uczestników marszu rzucano kamieniami, jajkami i petardami. Policja musiała użyć gazu.

Warszawska pikieta miała charakter stacjonarny. Rozpoczęła się o godzinie 14. - Plac przed Pałacem Kultury i Nauki jest praktycznie wypełniony po brzegi. Organizatorzy informowali, że wszystko odbędzie się na placu Defilad, który jest jednak częściowo zamknięty z powodu remontu. Stąd pikieta odbywa się przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki - relacjonował reporter TVN24 Rafał Poniatowski. - To, co dziś dzieje się w Warszawie, to swego rodzaju preludium do tego, co ma w niedzielę po południu wydarzyć się w Białymstoku - zaznaczył.

Uczestnicy manifestacji przynieśli ze sobą m.in. flagi i parasolki w kolorze tęczy oraz transparenty z hasłami "Faszyzm stop", "Żądamy równości małżeńskiej", "Akceptacja" czy "Nie damy się uciszyć".

"Politycy wciąż przeliczają nas na liczbę mandatów"

Na scenie pojawiły się osoby, które tydzień temu brały udział w białostockim Marszu Równości. Jak zaznacza reporter TVN24, opowiadały one między innymi o tym, co się wówczas wydarzyło.

- Jestem wściekły, bo moi przyjaciele i moja rodzina nie są bezpieczni. Jestem wściekły, że nieustannie musimy zastanawiać się, czy nasz wygląd, ekspresja czy tożsamość sprowadzą na nas zagrożenia. (Jestem wściekły - red.), że nie możemy bezrefleksyjnie włóczyć się po ulicach naszych miast, miasteczek i wsi. Jestem wściekły, że musimy tłumaczyć, czym są przyrodzona godność ludzka, prawo do życia czy do życia rodzinnego i prawo do tożsamości - wyliczał jeden z przemawiających.

- I w końcu jestem wściekły, że politycy wciąż przeliczają nas na liczbę mandatów. Że kalkulują, czy warto wystawić nasze zdrowie i życie na zagrożenie, czy może okazać solidarność - dodał.

"Gniew i rodzaj bezradności"

Podczas wydarzenia przemawiali też politycy, m.in. wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej (Nowoczesna), Paulina Piechna-Więckiewicz (Wiosna), Michał Szczerba (poseł PO-KO), Anna-Maria Żukowska (rzeczniczka SLD) i Adrian Zandberg (Lewicy Razem).

- Wszyscy czujemy dzisiaj gniew i rodzaj bezradności, ale musimy czuć solidarność. Ona jest potrzeba, ona nie jest niczym nieważnym. Musimy znaleźć w sobie siłę, aby powiedzieć, że nie zgadzamy się na takie wydarzenia jak w Białymstoku. Nie zgadzamy się na takie traktowanie gejów i lesbijek. Nie zgadzamy się na takie traktowanie nikogo – mówił Paweł Rabiej.

- Jestem tu po to, by stanowczo powiedzieć, że nie pozwalam na to, co wydarzyło się w Białymstoku, na pogardę i szczucie – podkreślił Michał Szczerba.

Hubert Sobecki ze stowarzyszenia "Miłość nie wyklucza" zaproponował, by przed wyborami zorganizować Okrągły Stół, który zająłby się zmianami w prawie dotyczącymi społeczności LGBT.

"Chcemy Polsce przywrócić dumę"

Podobne zgromadzenia odbywały się także w innych miastach. Marsz "Wrocław – solidarnie z Białymstokiem" wyruszył w sobotę o godzinie 14 sprzed Pręgierza w sercu wrocławskiego Rynku. "Chodź z nami, pokaż razem z nami, że każda strefa w Polsce jest strefą wolną od nienawiści" - zachęcali organizatorzy.

W przemarszu z Rynku na Ostrów Tumski wzięło udział kilkaset osób. – To, że tych ludzi nazywa się patriotami, obrońcami polskiej racji stanu, to, że tych ludzi skrzykują i wyraźnie organizują działacze rządzącej partii to mnie przeraża – powiedział o wydarzeniach w Białymstoku Aleksander Gleichgewicht, były przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu. – Przez solidarność z mniejszościami seksualnymi chcemy Polsce przywrócić dumę. Chcemy pokazać światu, że Polska ma nie tylko gębę, ale też piękną twarz – podkreślił w rozmowie z TVN24 Gleichgewicht.

Zgromadzonym, wyposażonym w tęczowe flagi i sztandary, przypatrywała się grupka trzymająca transparent z napisem "zakaz pedałowania" i adresem strony internetowej Narodowego Odrodzenia Polski. Wykrzykiwali hasła wymierzone nie tylko w społeczność LGBT, ale także przeciwne Unii Europejskiej i NATO.

Wydarzenie zabezpieczała policja. – Przebiegło ono spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów – przekazał starszy sierżant Krzysztof Marcjan z biura prasowego wrocławskiej policji.

"Trzeba się temu sprzeciwiać"

Gdańsk powiedział "nie" nienawiści we wtorek. Przed Dworem Artusa Zgromadziło się blisko 700 osób. - Takie rzeczy nie powinny się dziać, to nie powinno mieć miejsca. Trzeba się temu sprzeciwiać - mówiła jedna z uczestniczek.

W Poznaniu manifestacja przeciwko dyskryminacji i wykluczeniu odbyła się w czwartek. Jak podała policja, w zgromadzeniu na placu Wolności wzięło udział około dwóch tysięcy osób. Mieli tęczowe flagi i parasolki. Wznosili hasła: "Miłość to miłość. Nienawiść to zboczenie", "Polska wolna od nienawiści", "Solidarność naszą bronią".

Prezydent Poznania wydał specjalne oświadczenie, w którym odniósł się do aktów przemocy, do których doszło podczas Marszu Równości w Białymstoku. Zaznaczył w nim, że takie sytuacje "nie powinny mieć miejsca". Podkreślił również, że chciałby, żeby Poznań był miastem przyjaznym dla wszystkich.

Na ulice wyszli też mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Kielc i Łodzi, Olsztyna czy Kalisza. W sobotę pikiety zaplanowano też w Katowicach, Rzeszowie, Płocku, Zielonej Górze, Nowym Sączu czy Toruniu.

kk/tam/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mcjxbk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 16:14 ~mcjxbk

  Dick~Dick

  Nie wiem czy jestem "gejem", jestem mężczyzną i podobają mi się (niektórzy) mężczyźni, szczególnie młodzi, bez przebieranek za baby itp. Przeciwnikiem jestem wszelkich "tans". Palę tęczowe flagi i zwalczam "ruchy" typu lgbt-hgw-itd. Howg

  Chcąc nie chcąc jesteś LGBT, jeżeli palisz tęczowe flagi i niszczysz ruchy, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i uświadamiania ludzi znaczy że masz problem z własną orientacją, smutne.
  Ja jestem gejem i jestem z tego dumny. Według mnie każdy ma prawo być szczęśliwym i mieć prawo aby czuć się bezpiecznie w swoim własnym kraju. A takie zgromadzenia i parady mają właśnie na celu pokazanie że osoby LGBT są wszędzie wśród nas i demonizowanie tej grupy społecznej jest po prostu złe

 • wendla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 10:35 ~wendla

  AdUrbem~AdUrbem

  Niech wiceprezydent Warszawy zajmie sie problemami Warszawy korkami brakiem poszerzeń brakiem parkingów a nie mniejszościami i Białymstokiem

  To też są problemy Warszawy. Powiedziałabym że poważniejsze niż to, że musisz parę minut dłużej posiedzieć w samochodzie. Poczucie bezpieczeństwa ludzi jest podstawową wartością, to że poruszanie się komunikacją miejską jest poniżej twojej godności - już nie.

 • sens

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 10:05 ~sens

  PZPR prezentowała czerwone sztandary, teraz są tęczowe.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 09:05 ~real

  AdUrbem~AdUrbem

  Niech wiceprezydent Warszawy zajmie sie problemami Warszawy korkami brakiem poszerzeń brakiem parkingów a nie mniejszościami i Białymstokiem

  Zajmuje się tym co lubi i co go kręci. nie będzie się przecież zajmował tym, co go nie interesuje i na czym się nie zna.

  I zapas taśmy mu się skończył.

 • Majster klepka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 08:53 ~Majster klepka


  Peregrinus~Peregrinus

  (...) Niestety, motłoch zawsze był, jest i będzie liczniejszy.
  smutne~smutne

  Niestety masz rację! dlatego piss wygrał wybory...

  PiS wygrał wybory bo tak działa demokracja, nie pasuje ci demokracja, czy masz jakaś inną jej wersję gdzie wygrywają tylko twoi sympatycy.

 • Obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 08:51 ~Obiektywny

  nic to nie da tyle co sobie pomaszerują.

 • Dick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 08:37 ~Dick

  CWP~CWP

  A kiedy manifestacja przeciwko opluwaniu Polski, Polaków, historii i wiary? Moja babcia mówiła - jak ktoś chce w mordę dostać, to w końcu dostanie!

  11 listopada jak zawsze, choć 1 sierpnia też powinno być nieźle.

 • Dick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 08:31 ~Dick

  Nie wiem czy jestem "gejem", jestem mężczyzną i podobają mi się (niektórzy) mężczyźni, szczególnie młodzi, bez przebieranek za baby itp. Przeciwnikiem jestem wszelkich "tans". Palę tęczowe flagi i zwalczam "ruchy" typu lgbt-hgw-itd. Howg

 • kierunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 08:14 ~kierunek

  PO skierowała się w stronę ideologii lesbijsko-gejowskiej.

 • dobrze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2019 00:07 ~dobrze

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski popełnił ogromny błąd, podpisując się pod tzw. deklaracją praw LGBT – stwierdził Roman Giertych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »