Informacje

30.03.2016 19:23 Koniec I etapu prac nad strategią

Warszawa przyjazna, aktywna i otwarta.
"Strategia 2030 to nie są slogany"

SERWISY:

Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia - te trzy hasła to na razie cały efekt pół roku prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku. Jakie działania będą się za nimi kryły, wciąż nie wiadomo.

Prace nad strategią rozwoju trwają od września ubiegłego roku. Głównym celem jest zdefiniowanie wizji rozwoju miasta. Aby to osiągnąć, przeprowadzono m.in. cykl debat pod hasłem Warszawa 2030, konkursy literackie i plastyczne dla dzieci i młodzieży. W internecie dostępna była też ankieta dla mieszkańców.

W środę ratusz zaprezentował pierwsze wnioski. - Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce i otwarta metropolia. W takim mieście chcemy mieszkać za 15 lat - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji prasowej.

- Można powiedzieć, że wnioski są oczywiste i że niepotrzebne było organizowanie tych wszystkich działań. Z drugiej strony, musieliśmy poznać opinie mieszkańców na najniższym szczeblu. To są hasła, które płyną właśnie od nich - podkreślał wiceprezydent Michał Olszewski.

- Postawiliśmy na to, żeby nie były to sformułowania slogany, ale żeby nazwać nasze miasto takimi cechami, jakimi chcą je widzieć nasi mieszkańcy - dodał wiceprezydent.

"To wstępna wizja"

W jaki sposób zaprezentowane w środę wnioski mają się do realnych problemów, z którymi warszawiacy borykają się na co dzień? Co z nich wyniknie?

Władze miasta tłumaczą, że trzy wskazane czynniki to wstępna wizja, a nie pełna strategia. - Przez następnych kilka miesięcy będziemy zastanawiać się, co zrobić, aby miasto w takim właśnie kierunku się rozwijało - przekonywał Michał Olszewski.

Konkretne rozwiązania będą zapisywane w oddzielnych programach rozwojowych. Tam mają znaleźć się cele rozwojowe dla miasta i dokładniejsze informacje, kiedy i w jaki sposób będą one realizowane.

Aktywni mieszkańcy i przyjazne miejsce

Hasło "aktywni mieszkańcy" - jak wyjaśniała Hanna Gronkiewicz-Waltz - oznacza warszawiaków, którzy podążają własną drogą i rozwijają swoje zainteresowania. Opisuje tych, którzy realizują osobiste marzenia, zawodowe ambicje, ale też wspólnie angażują się w życie stolicy i czują się za nią odpowiedzialni.

Z kolei "przyjazne miejsce" zostało zdefiniowane przez prezydent stolicy jako miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie: wolny i bezpieczny.

Ostatnia składowa strategii, czyli "otwarta metropolia" ma wyrażać otwartość Warszawy na świat. Stolica ma wychodzić śmiało naprzeciw wyzwaniom oraz inspirować innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę, ma być wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei.

"Strategia musi być zrozumiała"

Zdaniem wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego "zdefiniowanie wizji jest trudne". - Musimy posługiwać się takimi pojęciami, które dotyczą wszystkiego, o czym mówią mieszkańcy opisując miasto za 15 lat. To nie jest łatwe. Ważny jest też język, który musi być zrozumiały dla jak największej grupy mieszkańców - tłumaczył wiceprezydent.

Konferencja prasowa, na której zaprezentowano wizję, odbyła się na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Po jej zakończeniu władze miasta zaprezentowały skrzynkę, w której umieszczono "przesłanie" do mieszkańców stolicy z 2030 roku.

- Będą mogli stwierdzić, czy rzeczywiście Warszawa dalej jest takim miastem, jakim widzieli ją mieszkańcy w 2016 - mówił Michał Olszewski.

W kwietniu kolejne spotkania

W kwietniu miasto ponownie zaprosi mieszkańców do współpracy, tym razem przy wyznaczaniu celów, które mają pomóc osiągnąć wizję przyjaznego i otwartego miasta, w którym żyją aktywni mieszkańcy. Podczas planowanych spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy będą dyskutować o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje posłużą do dalszych prac nad strategią rozwoju stolicy.

Łącznie ma zostać zorganizowanych ok. 40 wydarzeń, w tym 18 spotkań w dzielnicach oraz 12 warsztatów przeznaczonych dla poszczególnych grup warszawiaków. Będą mogli w nich wziąć udział m.in. młodzież i seniorzy, rodzicie i dzieci do 18 roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, inwestycyjnych, czy organizacji pozarządowych.

Ponadto mają się odbywać otwarte debaty dla mieszkańców oraz dyżur osób pracujących nad strategią. Miasto zachęca również do przesyłania swoich propozycji na adres warszawa2030@um.warszawa.pl.

Na koniec konferencji  wiceprezydent Michał Olszewski poinformował, że dokument strategii rozwoju Warszawy ma zostać "zamknięty" do 2017 r.

Czytaj więcej o początkach prac nad strategią Warszawy 2030:

PAP/kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 13:45 ~Edek

  marcepan~marcepan

  Otwarta...:) haha Rodowici zaraz skrytykują bo mieli swoją Wa-wę wielkim murem otoczyć:) ..i pewnie zgnić w nim bo nic by nie bylo... ;)

  Już kompleksy uleczyłeś?
  Takie to dziwne, że mieszkający od dawien dawna na danym terenie nie mogą patrzeć na bzdurne zmiany, na motłoch (tylko nikły procent przyjezdnych jest na poziomie) robiący z miasta syf, na niszczenie wszystkiego co tylko można, na betonowanie ulic i stawianie jakiegoś badziewia w donicach, na... tak by można jeszcze długo.
  Jak nie łapiesz tak prostych rzeczy dotyczących KAŻDEGO miasta, nie tylko Warszawy, to najlepiej się nie odzywaj.

 • teddy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 07:40 ~teddy

  pyk~pyk

  Czy to oznacza że bedzie więcej drzewek w donicach?

  Dokładnie tak! A na Marszałkowskiej, Puławskiej, J.Pawła II, a nawet Wisłostradzie, będzie wprowadzony ruch wahadłowy po jednym pasie.

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 06:49 ~mały sklepik

  To tylko chwyty reklamowe. W 2030 Waltzowej i Olszewskiego już we władzach Warszawy nie będzie. Chcą teraz zbić punkty na pisaniu durnych hasełek i zamykania ich w skrzynkach. W 2006 Waltzowa składała obietnice. Też je spisała. Pewnie potem zamknęła w skrzynce i otwiera ją, kiedy chce się pośmiać. Obiecała ludziom sprzedaż mieszkań i lokali użytkowych. Nie ma zamiaru spełniać tych obietnic. Teraz planuje chyba oddać wszystko handlarzom roszczeń. Mieszkania, lokale użytkowe i inne miejskie nieruchomości jako mienie zastępcze dla handlarzy. To od wielu lat jest na horyzoncie. Teraz już całkiem blisko, bo odwrót z Warszawy się zbliża.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2016 05:40 ~Bielańczyk

  Pierwszy kwietnia jest jutro.

 • marcepan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 22:46 ~marcepan

  Otwarta...:) haha Rodowici zaraz skrytykują bo mieli swoją Wa-wę wielkim murem otoczyć:) ..i pewnie zgnić w nim bo nic by nie bylo... ;)

 • szpakowaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 21:40 ~szpakowaty

  Spotkania aktywistów, dyskusje o strategii zarządzania miastem i o urbanistyce, o planowaniu Miasta, o czym dyskutanci mają takie pojęcie, jak krokodyl o życiu pingwinów. To nie tak. Nie można być aktywistą jazdy na rowerze, biegów długodystansowych, taternikiem i wszystkim wmawiać, że to jedyny, najlepszy sposób na życie.
  Jestem każdym z wymienionych, lubię i uprawiam sport, jednak nie uważam, aby grono wysiadywaczy przed komputerem i uchwalajacych jakieś swoje odezwy czy prawa, miało decydować o waunkach życia moich, albo nieco starszych osób, jak moi rodzice.
  . Miasto jest dla ludzi, palanty z forum aktywistów bez innego zajęcia. To znaczy, dla zdrowych i dla chorych. Dla młodych i dla starych. Dla miłośników dyskotek i dla chcących ciszy. Wasze "uchwały" będą się miały tak do rzeczywistości, jak działania puchacza na rzecz zaniku rozwoju miasta i zamiany go w skatepark i park rowerowy. Tylko kto wtedy zapracuje na twoj chleb, tumanie puchacz? Ja wiem, ty nie. "Rząd się wyżywi" - tak już mówił Urban. Jednak wam może się tak nie poszczęścić. Ludzie, czyli "lud" nie lubią pasożytów.

 • pyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 21:39 ~pyk

  Czy to oznacza że bedzie więcej drzewek w donicach?

 • Moko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 21:00 ~Moko

  "Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia - te trzy hasła to na razie cały efekt pół roku prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku. "

  Przecież HGW mówi "Aktywna WARSZAWA, przyjazne miejsce ... "

 • buhahahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 20:34 ~buhahahahaha

  "Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia"

  hmmmm..... aktywna czyli padnie zbiorkom, wszyscy na rowery, szczególnie w zimie. Przyjazne miejsce, czyli bezdomni w tramwajach (stojących na pętlach, bo zbiorkom w imię aktywności padnie), narkomani (znaczy się młodzież z organizacji pozarządowych) na klatkach i w bramach śródmieścia, a kochający inaczej w szkołach..... Otwarta metropolia czy stada emigrantów islamskich wszędzie i za każdym rogiem.
  A warszawiacy? Schowani za donicami!
  Taka to będzie wizja HGW.

 • Miczka Nurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2016 20:33 ~Miczka Nurek

  Mam nadzieję, że chodzi również o aktywność homoseksualną. Jak jechałem z moimi fumflami na deskorolce po parku Saskim spotykałem wielu homofobów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »