Informacje

02.04.2012 21:45 Uroczystości na pl. Piłsudskiego

Warszawa pamięta o swoim papieżu

SERWISY:

Kilka tysięcy osób w poniedziałek wieczorem wzięło udział w czuwaniu na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie upamiętniono siódmą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II.

W uroczystości wzięli udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Tematem czuwania była wolność, jeden z najważniejszych wątków papieskiego nauczania. Kard. Nycz, przemawiając do zgromadzonych, podkreślał właśnie przypomnienie nauki o wolności, która zawsze musi się łączyć z odpowiedzialnością, której najdoskonalszym wypełnieniem jest miłość i która nie jest celem sama w sobie, ale drogą odkrywania i czynienia dobra oraz miłości.

"Najpierw było głębokie poczucie straty"

Nycz oraz Gronkiewicz-Waltz podkreślali, że z roku na rok zmienia się charakter rocznicowych uroczystości w stolicy. - Najpierw było głębokie poczucie straty i bólu, a coraz więcej jest w nas wdzięczności za to, że mieliśmy takiego rodaka, takie przewodnika, za to, że mieliśmy błogosławionego - mówiła Gronkiewicz-Waltz.Prezydent Warszawy powiedziała też, że rocznica śmierci papieża to dzień, w którym warszawiacy gromadzą się bez względu na pogodę. - Chyba poza rokiem 2005, kiedy była ładna pogoda, kiedy Jan Paweł II odchodził do domu Ojca, tak naprawdę 2 kwietnia mamy zawsze dżdżyście, zimno, wietrzycie i chłodno. Pomimo tej pogody zawsze są tu ludzie, którzy przychodzą - mówiła.

7 tysięcy osób na placu

W poniedziałek, według szacunków organizatorów - Centrum Myśli Jana Pawła II, na pl. Piłsudskiego mimo chłodu przyszło ok. siedmiu tysięcy osób. Część miała ze sobą biało-czerwone flagi. Ludzie przychodzili też z tulipanami oraz zniczami, jedne i drugie układano na ziemi w znak krzyża. Organizatorzy zachęcali warszawiaków, by w tym roku przychodzili z kwiatami, symbolem świętości, nie prowadzili natomiast sprzedaży zniczy.

Kulminacyjnym punktem uroczystości był utwór Cisza odegrany przez trębacza o godz. 21.37, czyli w godzinie śmierci papieża. Chwilę wcześniej na scenę wniesiono relikwię papieża - kawałek szaty z jego krwią.

Przyjaciele i znajomi o papieżu

Bezpośrednio przed uroczystością na telebimie wyświetlano archiwalne materiały, w których o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II będą opowiadali jego przyjaciele i znajomi.

Samo czuwanie organizatorzy przygotowali jako spektakl, w którym nagrania z wypowiedziami Jana Pawła II oraz fragmenty jego tekstów odczytywane przez aktora Dariusza Kowalskiego, były przeplatane modlitwą prowadzoną przez proboszcza archikatedry św. Jana ks. Bogdana Bartołda oraz występami choru i kwartetu smyczkowego.

Obchody siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II na pl. Piłsudskiego, na którym w 1979 r. Ojciec Święty odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, zainaugurowała w poniedziałek rano gra miejska Labirynt. Wybieraj dobrze, skierowana do gimnazjalistów.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Małe Dzieci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2012 19:17 ~Małe Dzieci

  Ojcze Święty, jak mogłeś nam TO robić?
  Dla Ciebie byliśmy tylko "kremówkami" do schrupania.
  Jan Paweł II na zawsze w naszych pupkach.
  JP2GMD na 100%

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 15:48 ~Romek

  Ten Krakus to nie był mój papieżak ...

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 14:56 ~Emerytka

  Jakie 7 tysiecy, byłam jak zwykle bo co roku chodzę i była dosłownie garstka ludzi. Niestety ale co roku frekwencja jest mniejsza.

 • corio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 13:32 ~corio

  wypadałoby jeszcze po sobie sprzątnąć-cała JPII zastawiona zniczami

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 10:58 ~polak

  tylko zy....... stacje TVn, Polsat, Superstacja, TVP1,2 nie pamiętały . Nadały pozniej niektóre koncerty. A tusk dla pokazu brał słub kościelny niedawno. Ekskomunikowac go. zdrajcę

 • Patryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 10:32 ~Patryk

  leonidas~leonidas

  Gdyby te modły przełożyły się na prawość, szlachetność, miłość bliźniego, i mądrość wierzących to sam bym tam poszedł. Ale niestety w większości ci tak demonstrujący publicznie swoją wiarę wogóle zasad tej wiary, w życiu codziennym, nie przestrzegają. To jest tragicze, że nasza Polska wiara nie spełnia swojego zadania a kler udaje ze tego nie zauważa. Biskupi pozamykani w swoich pałacach zapomnieli jak wygląda prawdziwe życie, luksus, wygoda i morały ex ambona to domena ich codzienności.

  100/100

 • Tytus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 10:25 ~Tytus

  Jan Paweł II, był drugim papieżem Polakiem. Pierwszy Polak na Tronie Piotrowym to św. Pius X.

 • Doris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 10:12 ~Doris

  Tak wczoraj uczcili pamięć JPII że jakiś debil postanowił zablokować środek skrzyżowania al. Jana Pawła II i Solidarności! zablokował tramwaje, inne samochody. No i oczywiście stwierdził, że za mało uwagi zwraca na siebie więc przez kolejne 2min trąbił. Pewnie w ten sposób chciał o 21:37 oddać hołd papieżowi - stwarzając zagrożenie na drodze! To się w głowie nie mieści!

 • Obdżektyw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 09:26 ~Obdżektyw

  "SWOIM" papieżu? Jeśli pamiętam, nie było papieża z W-wy i raczej się na to nie zanosi.

 • leonidas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2012 08:05 ~leonidas

  Gdyby te modły przełożyły się na prawość, szlachetność, miłość bliźniego, i mądrość wierzących to sam bym tam poszedł. Ale niestety w większości ci tak demonstrujący publicznie swoją wiarę wogóle zasad tej wiary, w życiu codziennym, nie przestrzegają. To jest tragicze, że nasza Polska wiara nie spełnia swojego zadania a kler udaje ze tego nie zauważa. Biskupi pozamykani w swoich pałacach zapomnieli jak wygląda prawdziwe życie, luksus, wygoda i morały ex ambona to domena ich codzienności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »