Informacje

22.01.2011 09:14 Koncerty i apel pamięci

Warszawa pamięta o Powstaniu Styczniowym

SERWISY:

Koncert Pamięci w Muzeum Niepodległości oraz apel pamięci, złożenie wieńców i zapaleniem zniczy w Parku im. gen. Romualda Traugutta. Tak stolica uczciła w sobotę 148. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – podaje PAP.

O godz. 10.30 w Muzeum Niepodległości zaplanowano przygotowany przez Stowarzyszenie Szarych Szeregów Koncert Pamięci Powstania Styczniowego w wykonaniu zespołu artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego z Legionowa oraz solistów.

Można było usłyszeć pieśni z okresu powstania. Koncert zostanie poprzedzony "Słowem o Powstaniu", wprowadzeniem historycznym wygłoszonym przez kierownika Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jerzego Wągrodzkiego.

Salwa, apel, pieśni

Ok. godz. 13.30 przed Pomnikiem Krzyżem upamiętniającym miejsce stracenia gen. Romualda Traugutta i czterech innych członków Rządu Tymczasowego niedaleko Cytadeli odbyła się główna część obchodów z udziałem wojskowej asysty honorowej i wystawieniem posterunku honorowego przed pomnikiem.

Podczas uroczystości zaplanowano modlitwę w intencji uczestników powstania, apel pamięci, salwę honorową, złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz prezentację wierszy i pieśni patriotycznych.

Do udziału w obchodach zaproszono przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz m.in. Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jak co roku rocznicę zrywu uczczą również poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich.

150 tys. powstańców

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu całych działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kicia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2011 17:09 ~kicia

  wspomnijcie też i o tym, że wiele prężnie funkcjonujących miast w zaborze rosyjskim po upadku powstania karnie straciły status miasta, co miało natychmiastowe przełożenie na możliwości gospodarcze i rozwój (pewne działalności były limitowane przez prawo i dostępne wyłącznie dla miast). Z tych miast wiele do dziś ma status wsi :( Szczególnie wiele jest ich w ziemi świętokrzyskiej... o tym w szkołach się rzadko mówi uczniom, a szkoda...

 • Futbolfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2011 15:59 ~Futbolfan

  Niechaj Polska zna, jakich synów ma.

 • baku baku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2011 14:48 ~baku baku

  baku baku zrob sie kompot z maku maku

 • MAKU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2011 11:47 ~MAKU

  CZEŚC ICH PAMIĘCI!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »