Informacje

02.04.2013 22:22 czuwanie na pl. Piłsudskiego

Warszawa pamięta o papieżu.
"Nigdy nie zapomnimy 2 kwietnia"

SERWISY:


W 8. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II wieczorem na pl. Piłsudskiego odbyło się czuwanie modlitewne. Mimo zimowej pogody, wzięło w nim udział ponad tysiąc osób.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczył m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Tradycyjnie podczas uroczystości o godz. 21.37 - czyli w godzinie śmierci papieża - został odegrany utwór "Cisza". Kard. Kazimierz Nycz pobłogosławił wszystkich zgromadzonych.

"Wielka lekcja umierania"

W słowie skierowanym do uczestników uroczystości metropolita warszawski powiedział, że obecny papież Franciszek bardzo często przywołuje naukę Jana Pawła II. - Jesteśmy pewni, że rychło pomyśli on, żeby Jan Paweł II został ogłoszony świętym - zaznaczył kard. Nycz.

Dodał, że rocznica śmierci papieża zawsze będzie wyjątkową datą dla Polaków, choć święto błogosławionego Jana Pawła II obchodzone jest 22 października. - Nigdy nie zapomnimy jednak daty 2 kwietnia, ona była zbyt znacząca, była wielką lekcją odchodzenia i umierania - powiedział kardynał.

Odśpiewali "Barkę"

Na zakończenie czuwania zgromadzeni odśpiewali "Barkę". Wcześniej, od godz. 20, na placu trwała modlitwa przy relikwiach błogosławionego Jana Pawła II, które specjalnie przyniesiono na miejsce uroczystości. Z powodu niepogody w tym roku czuwanie modlitewne ze sceny zostało przeniesione do namiotu.

- Podczas pontyfikatu Jana Pawła II byłam za mała, żeby rozumieć to, co mówił, nie doceniłam też wagi wydarzenia, jakim była śmierć papieża Polaka. Dopiero teraz czytam to, co Jan Paweł II napisał. Stał się on dla mnie bardzo ważnym człowiekiem - powiedziała PAP Zuzanna, 19-letnia uczestniczka uroczystości.

Znicze i tulipany

W czasie czuwania odbywała się zbiórka - pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie dla Fundacji Żyć z chorobą Parkinsona. Warszawiacy z kupionych białych i żółtych tulipanów, symbolizujących świętość, ułożyli krzyż pod portretem papieża.

Przed stojącym na pl. Piłsudskiego krzyżem zapalone zostały znicze. Na telebimach wyświetlano filmy z udziałem osób, które znały papieża: hierarchów Kościoła, sportowców, artystów i uczestników górskich wypraw z Karolem Wojtyłą.

Przybliżyć naukę Jana Pawła II

We wtorek do uczestnictwa w czuwaniu zachęcali warszawiaków mimowie, którzy w centrum miasta odegrali etiudę "Ruch zaczyna się w duszy". Obchodom od dwóch tygodni towarzyszy kampania społeczna pod hasłem: "System operacyjny dusza". Jej celem jest zwrócenie uwagi na duchowe aspekty życia i przybliżenie homilii, listów i wypowiedzi Jana Pawła II.

Na pl. Piłsudskiego w 1979 r. Jan Paweł II odprawił mszę św. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski.

PAP/b//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • faj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 08:45 ~faj

  I polak papierzem ;
  Syn Jana Krawca Papierz 1 polski
  Nie mówi się o tym często, choć dane o polskim pochodzeniu św. Piusa X zostały potwierdzone przez wielu historyków. Na tronie papieskim zasiadał od sierpnia 1903 do sierpnia 1914 roku. Urodził się w podweneckim Riese. Włoszką była jego matka, ale ojciec... Nie brakuje źródeł, które podają, że Jan Krawiec "za chlebem" wyemigrował z Polski do Włoch. Najprawdopodobniej pochodził z Wielkopolski (lub Śląska Cieszyńskiego).

  Osiedlił się w miasteczku Riese. Zmienił nazwisko na Giovanni Sarto, ożenił się i znalazł pracę jako listonosz. Jednym z jego dzieci był Giuseppe Melchiore Sarto, przyszły papież Pius X.

 • bieda katolicka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2013 08:26 ~bieda katolicka

  Oj pamietamy jaka Polska była bogata przed wyborem wojtyly na papierza a jaka jest Teraz.ROZGRABIONA przez kler katolicki,GŁODNA,CHORA I CIERPIACA na ŚMIERĆ.
  Za wszystko dzieki ci

 • Balbina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 13:56 ~Balbina

  NIe tylko w Warszawie, ale w wielu miastach w Polsce były uroczystości związane z 8 rocznicą śmierci Jana Pawła II. Polacy nie zapominają o swoim papieżu, i nigdy nie zapomną. Wystarczy także odwiedzić Rzym i grób papieża-Polaka aby się o tym przekonać.

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 12:51 ~szczur46

  Użycie tekstu "Warszawa pamięta" w tytule jest prawdziwe tylko w jednym aspekcie. Otóż to, że z miejskiej kasy (a nie z kościelnej) te zabawy były opłacone.
  Jak widać, na niektóre tematy miastu pieniędzy nie brakuje. Żal patrzeć.
  1249

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 11:21 Anty PiS

  Katamaran~Katamaran

  Papież Jan Paweł II był i jest autorytetem katolickim/blablablabla/
  Właśnie przeszedłem się Jana Pawła i na odcinku Al. Solidarności-Anielewicza wszystkich świeczek 2 sztuki i to identyczne, prawdopodobnie zapalone przez JEDNĄ OSOBĘ.
  Także trzymajcie swoją wiarę w domach i nie pałętajcie się po ulicach.

 • Katamaran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 10:59 ~Katamaran

  Papież Jan Paweł II był i jest autorytetem katolickim i moralnym dla milionów osób w Polsce i na świecie. Dla tych ludzi zawsze dzień 2 kwietnia będzie okazją do uczczenia Jego pamięci w sposób godny i pełen szacunku dla Jego osoby.

 • trewq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 10:22 ~trewq

  mza~mza

  a gdzie moja odpowiedz na cudowny post januszka?


  na tym forum jest mega cenzura

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 09:57 ~mza

  jar~jar

  JANUSZ-telewizja jest publiczna,i komercyjna a nie RELIGIJNA...nie narzuca niczego jak Ty i kościół byście chcieli.Jak chcesz religi to włącz sobie trwam!

  w trwam takich bzdet nie transmitują

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 09:43 ~jar

  NIECO OŚ..-nomen omen święta racja!!!

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 09:42 ~jar

  JANUSZ-telewizja jest publiczna,i komercyjna a nie RELIGIJNA...nie narzuca niczego jak Ty i kościół byście chcieli.Jak chcesz religi to włącz sobie trwam!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »