Informacje

01.08.2013 15:28 69 lat temu wybuchło powstanie warszawskie

Warszawa oddaje hołd swoim bohaterom

SERWISY:


Stolica pamięta o swoich bohaterach. O godzinie 10.00 na Mokotowie rozpoczęły się obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości będą trwały cały dzień. Oprócz oficjalnych wydarzeń, będą też imprezy.

MOKOTÓW PAMIĘTA

Złożenie wieńców, zapalenie zniczy i minuta ciszy przed pomnikiem w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera - tak rozpoczęły w czwartek obchody 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pomnik Mokotów Walczy 1944 upamiętnia powstańców z tej dzielnicy, żołnierzy Armii Krajowej pułku Baszta oraz innych oddziałów V obwodu 10 dywizji im. Macieja Rataja, walczących w dniach 1 sierpnia - 27 września 1944 r.

"Bohaterstwo towarzyszyło wszystkim"

W uroczystości wzięli udział m.in. powstańcy warszawscy i weterani II wojny światowej, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, przedstawiciele prezydenta i rządu, parlamentarzyści, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz licznie przybyli mieszkańcy Warszawy.- Bohaterstwo towarzyszyło wszystkim i całej Warszawie, która została zmieciona z ziemi. Mokotów terytorialnie był trzy raz większy niż Śródmieście, ale jednocześnie wojska miał dwa razy mniej. Ale przez 57 dni zdołał ten Mokotów obronić całe powstanie od południa - powiedział, otwierając uroczystości, Wojciech Milic, prezes środowiska Żołnierzy Pułku AK Baszta i innych mokotowskich oddziałów powstańczych.

Zabili mimo umowy

Po uroczystości w parku im. Orlicz-Dreszera, jak co roku wyruszył Marsz Mokotowa, który przeszedł przed obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców z Baszty przy ul. Dworkowej. Powstańcy Baszty zostali tam zabici przez Niemców 27 września 1944 r., już po kapitulacji Mokotowa. Zabłądzili w kanałach, przedzierając się do Śródmieścia, i przez pomyłkę wyszli z włazu. Na tym terenie stacjonowała komenda żandarmerii na powiat warszawski. Niemcy dokonali mordu wbrew umowie kapitulacyjnej dzielnicy, która gwarantowała traktowanie powstańców jako jeńców wojennych.

KWIATY DLA BOHATERÓW

O godz. 13.00 zostały złożone wieńce przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota" u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich.


Z kolei o godz. 14.00 w uroczystościach przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ulicy Wiejskiej wzięła udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

- Pochylamy głowy nad powstańczymi mogiłami, kłaniamy się nisko przed tymi, którzy są jeszcze obecni wśród nas, dziękujemy im za Polskę - powiedziała marszałek.

Projektowana przez harcerkę

Podczas uroczystości z okazji 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Kopacz podkreślała, że naszym obowiązkiem jest zadbanie, by znak Polski walczącej - Kotwica - nie został zbrukany.

Kopacz podkreśliła, że znak Polski Walczącej, zaprojektowany przez warszawską harcerkę Annę Smoleńską, w czasach okupacji i z narażeniem życia malowany na murach, dawał nadzieję i budził ducha wśród Polaków. Jak mówiła, jest jednym z narodowych symboli, świętym znakiem nadziei, który nigdy nie gaśnie, przekroczył barierę czasu i stał się symbolem ogólnonarodowym.

Warszawa w centrum

- Oddajemy hołd tym, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce - powiedziała z kolei w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wyraziła wdzięczność przywódcom Polskiego Państwa Podziemnego oraz tysiącom Polaków dających w czasie wojny świadectwo, że Polska walczy.

Przypomniała, że od pierwszych dni okupacji niemieckiej Polacy stanęli w obronie najwyższych wartości i rozpoczęli walkę o wolną Polskę. - Patriotyzm był siłą determinującą postawę młodych Polaków, którzy byli pierwszym pokoleniem urodzonym w wolnej Rzeczypospolitej. Wychowywali się w poszanowaniu wartości, które ukształtowały młode niepodległe państwo - mówiła.

Jak zaznaczyła, najważniejsze było, że po agresji Hitlera i Stalina nasze państwo nie przestało istnieć. Władze RP działały najpierw we Francji, potem w Anglii. - Obok tych jawnych struktur państwowych na emigracji, na terytorium okupowanej Polski zbudowano w konspiracji całe polskie struktury państwowe - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Jak podkreśliła, centrum podziemnego życia politycznego i kulturalnego w czasie II wojny światowej była Warszawa.

Prezydent złożył wieniec

Rano prezydent Bronisław Komorowski złożył kwiaty na grobach dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego ("Bora") i dowódcy Okręgu Wileńskiego AK płk. Aleksandra Krzyżanowskiego ("Wilka").

Prezydent, któremu towarzyszyli ciotka Helena Wołłowicz, uczestniczka powstania, i syn Piotr, zapalił też znicz przy pomniku Gloria Victis na warszawskich wojskowych Powązkach.

GODZINA "W", OGIEŃ PAMIĘCI

Kulminacją obchodów będzie tradycyjnie godz. 17.00. Moment, w którym 69 lat temu wybuchło powstanie, przypomną miejskie syreny. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela ("Montera") składane będą kwiaty.

O 19:30 będzie można wziąć udział w modlitwie przy pomniku Polegli Niepokonani na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy.

O godz. 21.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zostanie zgaszony - jak co roku - 2 października, w rocznicę kapitulacji Powstania.

KONCERT, PRZEJAZD ROLKARZY, POWSTAŃCZY TRAMWAJ - CZYTAJ WIĘCEJ O TEGOROCZNYCH OBCHODACH.


Wszystko o 69. rocznicy w raporcie tvnwarszawa.pl

Cena powstania

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych.

Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/ran//mz

Zdjęcie główne: Grzegorz Jakubowski / PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • załamany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2013 14:35 ~załamany

  Ale to własnie w Londynie był tworzony plan powstania warszawskiego, stąd takie wypowiedzi kłócą się ze sobą. Kiedy rząd w Londynie zdałsobie sprawę, że Stalin tylko morduje, to chcieli wycofać się z powstania i wysłali tajną depeszę do Warszawy, ale nie było wtedy telefonów komórkowych i powstanie ruszyło. Nikt o tym nie mówi, bo TUSK i dawne służby specjalne rządzą Polską i zakazują o tym mówić, niszczą prawdę


  Warszawiak~Warszawiak

  Chyba NIKT UCZCIWY i NIEŚLEPY nie miał jednak złudzeń, że stanie się to, co się stało, to jest, że Sowiety nie tylko nie pomogą naszej ukochanej, bohaterskiej Warszawie, ale z największym zadowoleniem i radością będą czekać, aż się wyleje do dna najlepsza krew Narodu Polskiego.
  Byłem zawsze, a także wszyscy moi koledzy w Korpusie zdania, że w chwili, kiedy Niemcy wyraźnie się walą, kiedy bolszewicy tak samo wrogo weszli do Polski i niszczą tak jak w roku 1939 naszych najlepszych ludzi – powstanie w ogóle nie tylko nie miało żadnego sensu, ale było nawet ZBRODNIĄ.

  gen. Władysław Anders w w liście do podpułkownika Mariana Dorotycz-Malewicza „Hańczy”, 31 sierpnia 1944r.
  Adam~Adam

  Większość ludzi prawdopodobnie i tak zostałaby wymordowana w trakcie walk między Wehrmachtem, a Armią Czerwoną, zapewne zginęliby też niektórzy z tych, którzy przeżyli powstanie.

 • irekwj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 20:41 irekwj

  WeganVerginWeganVergin

  Ci ludzie ginęli za wartości, które Wy (władzo) dziś za wszelką cenę chcecie zniszczyć bo nie są poprawne politycznie, których tak panicznie się boicie a lęk tak jak was motywował tak motywuje do ohydnych rozwiązań.

  umówiłem się na siedemnastą,
  tak mi śpieszno, mógłbym już,
  wysłać dzieci z obrzynem na miasto,
  wzniecić w nim wojenny kurz.
  Będą krzyże , zaszczyty, awanse,
  zdrowie moje będą pić,
  na premiera też będę miał szanse,
  co za chwila, chce się żyć.
  Jakże dziś ten czas strasznie się dłuży
  dość mam już bezczynnych dni,
  Stalin pewnie nas bierze za tchórzy,
  bo nie widzi morza krwi.
  Yes, Yes, słyszę wreszcie siedemnasta,
  uszy pieści stenów chór,
  rozpoczęła się agonia miasta,
  Świat się dowie kim jest Bór!

 • Pogrom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 20:36 ~Pogrom


  Jacek~Jacek

  W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

  Taaaak, dziękujemy bohaterom...
  osoba~osoba

  Większość tych ludzi prawdopodobnie i tak zostałaby wymordowana w trakcie walk między Wehrmachtem, a Armią Czerwoną, zapewne zginęliby też niektórzy z tych, którzy przeżyli powstanie

  W takim razie dobrze się stało, że zginęli zawczasu, prawda ? Jak można pisać takie rzeczy ?

 • WeganVergin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 20:07 WeganVergin

  Ci ludzie ginęli za wartości, które Wy (władzo) dziś za wszelką cenę chcecie zniszczyć bo nie są poprawne politycznie, których tak panicznie się boicie a lęk tak jak was motywował tak motywuje do ohydnych rozwiązań.

 • osoba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 18:34 ~osoba

  Jacek~Jacek

  W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

  Taaaak, dziękujemy bohaterom...

  Większość tych ludzi prawdopodobnie i tak zostałaby wymordowana w trakcie walk między Wehrmachtem, a Armią Czerwoną, zapewne zginęliby też niektórzy z tych, którzy przeżyli powstanie

 • Matuzalem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 18:13 ~Matuzalem

  nico44~nico44

  Obecnosc funkcjonariuszy platformy z komorowskim na czele jest nietaktem. Reprezentuja opcje polityczna calkowicie sprzeczna z idealami Powstania. Maja orla z czekolady oraz jaruzelskiego i kiszczaka jako przyjaciol. Niech wolny czas spedzaja u nich na urodzinach.

  Nie przesadzajmy z tą przyjaźnią. Po prostu szanują wiekowych ludzi.

 • Awatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 18:11 ~Awatar

  Atlantic~Atlantic

  Czasami jestem wściekły że mieszkam w Warszawie, w tym tłoku, zgiełku, daleko od morza, jezior czy gór. Jednak w takich dnach jak dzisiejszy, cieszę się, że bedąc warszawiakiem i nie mając daleko, mogę za chwilę pójść np. na Pl.Zamkowy i wziąć udział w uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to wielkie święto dla Warszawy, okazja do podziękowania jeszcze żyjącym powstańcom za ich bohaterstwo, walkę i za to, że Oni naprawdę kochali swoje miasto i chcieli być woli. Chwała bohaterom Powstana Warszawskiego.

  Znaczy - nie lubisz Warszawy, jesteś tutaj z musu ? Czyżbyś był słoikiem ? To tym się właśnie różnimy. My, rdzenni, kochamy Warszawę mimo wszystko.

 • Klęska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 18:07 ~Klęska

  Atlantic~Atlantic

  Czasami jestem wściekły że mieszkam w Warszawie, w tym tłoku, zgiełku, daleko od morza, jezior czy gór. Jednak w takich dnach jak dzisiejszy, cieszę się, że bedąc warszawiakiem i nie mając daleko, mogę za chwilę pójść np. na Pl.Zamkowy i wziąć udział w uroczystościach z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to wielkie święto dla Warszawy, okazja do podziękowania jeszcze żyjącym powstańcom za ich bohaterstwo, walkę i za to, że Oni naprawdę kochali swoje miasto i chcieli być woli. Chwała bohaterom Powstana Warszawskiego.

  Mam dokładnie odwrotne zdanie.

 • Algirdas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 18:04 ~Algirdas

  Jacek~Jacek

  Co roku obchodzę, od czasów szkolnych, rocznice Powstania Warszawskiego. W tym roku w Wilnie trafiłem na obchody Powstania Wileńskiego, które wybuchło ponad 3 tygodnie przed Warszawskim. Nad grobem Matki Marszalka Piłsudskiego spotkałem garstkę byłych Powstańców, którzy przeżyli ciężkie walki na Wileńszczyźnie w lipcu 1944, aresztowania przez NKWD i wywózkę na wschód (wrócił co piętnasty…) Że przed 89 nie mówiło się o tym w Polsce, to jasne. Że Zachód milczał, bo operacja Ostra Brama była wbrew ustaleniom Jałtańskim dotyczącym nowego podziału Europy, trudno zrozumieć. Ale jak to możliwe, że nawet teraz, w Polsce nie widziałem żadnej wzmianki w mediach o Powstaniu na Wileńszczyźnie? Ani nigdy wcześniej?! Dlaczego?

  Prawdopodobnie dlatego, że Litwa wobec Polski zachowuje się tak, jak się zachowuje.

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2013 17:36 ~gosc

  nawet w takim dniu polacy nie umieja sie dogadac co za narod

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »