Informacje

01.09.2017 15:14 za ubiegły rok

Warszawa nagrodzi
najlepszych architektów

SERWISY:


W piątek ruszyła kolejna edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Mieszkańcy stolicy i jurorzy wybiorą najlepsze budynki, które zostały oddane do użytku w 2016 roku.

- Nagrodę będziemy wręczali po raz trzeci. Projekty, które się kwalifikują do tej nagrody, to projekty, które zostały do oddane do użytkowania w roku ubiegłym, w roku 2016 roku - poinformował na piątkowym briefingu wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Dodał, że kandydatury do nagrody można zgłaszać do 18 września. - Projekt może zgłosić każdy. Z praktyki wiemy, że są to zarówno mieszkańcy, autorzy projektów, ale również właściciele tych budynków czy firmy, które wykonywały te projekty. Tu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o to, kto zgłasza same projekty - zaznaczył Olszewski.

Sześć kategorii

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest prezydent Warszawy. Wyróżnienie jest przyznawane we współpracy z oddziałem warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Tegoroczna nagroda zostanie przyznana w sześciu kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek komercyjny, najlepszy obiekt mieszkalny, najlepsza rewitalizacja, najlepsza przestrzeń publiczna i najlepsze wydarzenie architektoniczne, które promuje warszawską architekturę. Ponadto przyznane zostanie Grand Prix oraz nagroda publiczności, czyli w tym wypadku mieszkańców Warszawy.

Najpierw nominacje

Po 18 września rozpocznie się praca jury konkursowego, w którego w skład w tym roku wejdą: Michał Olszewski (przewodniczący), dyrektor miejskiego biura architektury i planowania przestrzennego Marlena Happach, jej zastępca Marek Mikos, prezes Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów Jolanta Przygońska, radny i przewodniczący miejskiej komisji ładu przestrzennego Michał Czaykowski, architekci: Przemysław Kaczkowski i Agnieszka Kaczmarska, prezes mazowieckiej Izby Architektów Robert Szumielewicz, Marcin Świetlik ze Stowarzyszenia Urbanistów Polskich, Bogna Świątkowska z rady ładu i przestrzeni publicznej przy prezydent m.st. Warszawy i Patryk Zaremba, przewodniczący komisji dialogu społecznego ds. architektury i planowania przestrzennego przy miejskim Biurze Architektury.

Listę nominowanych obiektów poznamy 17 października. Wtedy też rozpocznie się internetowy plebiscyt mieszkańców, którzy będą mogli oddać swój głos na jednego z kandydatów spośród wszystkich nominowanych. Gala finałowa odbędzie się 9 listopada.

"Święto warszawskiej architektury"

Maria Saloni-Sadowska, prezes stołecznego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich zaznaczyła podczas piątkowego briefingu, że dzięki nagrodzie więcej będzie się mówiło o jakości przestrzeni publicznej, a sama "gala będzie świętem warszawskiej architektury i warszawskich architektów".

Do tej pory Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy przyznano w dwóch edycjach, pierwsza obejmowała obiekty powstałe w latach 2001-2014; druga - budynki z 2015 roku.

W konkursie dotyczącym 2015 r. za najlepszy budynek użyteczności publicznej uznano Muzeum Katyńskie, a za najlepszy budynek komercyjny - budynek biurowy Nowy Świat 2.0. Osiedle Żoliborz Artystyczny (III etap) wybrano na najlepszy zespół mieszkalny, a apartamenty Morskie Oko na najlepszy budynek mieszkalny. Nagroda w kategorii "Najlepsza rewitalizacja" trafiła do Fundacji Galerii Foksal. Za najlepszą przestrzeń publiczną uznano bulwary nad Wisłą, a za najważniejsze Wydarzenie Architektoniczne uznano wystawę "Spór o odbudowę" prezentowaną w ramach festiwalu "Warszawa w Budowie 7". Wystawie tej przyznano także Grand Prix konkursu.

Pierwsza nagroda mieszkańców Warszawy została przyznana za rozbudowę i modernizację Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej.

Wśród wyróżnionych za lata 2001-2014 znalazły się m.in. siedziba Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, Centrum Chopinowskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, ogród Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie czy przebudowa Krakowskiego Przedmieścia.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »