Informacje

25.11.2013 17:15 duże stężenie pyłu pm10

Warszawa ma plan ochrony powietrza

SERWISY:

Radni Sejmiku Mazowsza przegłosowali plan ochrony powietrza dla Mazowsza i samej Warszawy. Dokument określa działania, które trzeba podjąć by zmniejszyć stężenie toksycznych substancji, które codziennie wdychają mieszkańcy stolicy.

Żebyśmy mogli oddychać czystszym powietrzem, dużo powinno się zmienić - od dróg po nasze domy.

Głównym celem planu jest jak największe obniżenie stężeń zanieczyszczenia powietrza. Niestety, to długotrwały proces. Poszczególne działania rozciągają się na 10 lat. Dodatkowo wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi. Władze województwa, które jest w złej sytuacji finansowej, będą się starać o fundusze unijne.

W pierwszej kolejności do końca 2015 roku ma być kontynuowany rozwój infrastruktury rowerowej. Chodzi tutaj o m.in. o budowę ścieżek i parkingów rowerowych.

Stężenie pyłów w miastach może zostać ograniczone dopiero poprzez rozbudowę obwodnic oraz tworzenie stref z zakazem ruchu samochodów.

W planowanych działaniach do końca 2014 roku, uwzględnia się również kierowanie ruchu tranzytowego z ominięciem miast lub ich punktów centralnych, wprowadzanie systemów park & ride, tworzenie ścieżek rowerowych czy wprowadzenie ograniczenia prędkości na drogach o pylącej nawierzchni.

Toksyczny pył

Plan trzeba było uchwalić, ponieważ w stolicy znacznie przekroczone są stężenia pyłu zawieszonego PM10 i dwutlenku azotu.

PM10 jest mieszaniną bardzo drobnych cząsteczek stałych i ciekłych. Ich średnica jest jeszcze mniejsza niż średnica włosa. Dlatego bardzo szybko i łatwo przedostają się do naszego organizmu. Osiadają w górnych i dolnych drogach oddechowych, przedostają się do krwi. Pył zawiera metale ciężkie i benzoapiren. Ten ostatni węglowodór to substancja rakotwórcza.

Równie groźny jest dwutlenek azotu. Obniża odporność organizmu na infekcje bakteryjne, działa drażniąco na oczy i drogi oddechowe. Powoduje choroby alergiczne.

CZYTAJ WIĘCEJ O TOKSYCZNYM PYLE.

bf//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • czk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 18:23 ~czk

  kolokosa~kolokosa

  jedną z metod sa hybrydy , tylko to tak jak z żarowkami led , zamiast dopłacać do energooszczędnych urządzeń, trzeba je kupowac 10 razy drożej od normalnych. Gdzie tu pro-ekologia, biznes się tylko liczy, jak to uczą w szkołach "handlowych" wy nie macia serca , macie zarabiać.

  Słusznie uczą. Biznes jest po to by zarabiać. Innego celu nie ma.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 15:05 ~mmm

  Ciekawe, że Polska staje się coraz zamożniejsza ale ludzie coraz chytrzejsi, bo coraz więcej z nich "oszczędza" paląc w kominkach czym popadnie.
  Powinno się zakazać spalania paliw stałych (też węgiel, drewno), bo na zdrowiu oszczędzać nie można.

 • kolokosa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 14:55 ~kolokosa

  jedną z metod sa hybrydy , tylko to tak jak z żarowkami led , zamiast dopłacać do energooszczędnych urządzeń, trzeba je kupowac 10 razy drożej od normalnych. Gdzie tu pro-ekologia, biznes się tylko liczy, jak to uczą w szkołach "handlowych" wy nie macia serca , macie zarabiać.

 • Maw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 09:04 ~Maw

  Jedna z metod stosowana do ograniczenia pylow, np. w Paryzu, jest codzienne poranne mycie (czy polewanie) woda ulic i chodnikow w miescie. Dzieki temu stezenie pylow w powietrzu jest mniejsze, a dodatkowo po miescie mozna chodzic w bialych butach i bialym i ubraniu bez obawy o zabrudzenie. U nas tez to jest mozliwe (przynajmniej w sezonie), ale jakos nasza wladzuchna o tym nie mysli :(

 • też warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2013 00:38 ~też warszawiak

  @warszawiak
  Jeśli ktoś jest sprawcą korków, to tylko ci, którzy je budują z własnych samochodów.
  Korki zaczęły się mniej więcej w 91 roku. Wtedy pierwszy raz wżyciu zobaczyłem korek w alejach Jerozolimskich. Od tamtej pory tylko ich przybywa, a oddawanie kolejnych nowych ulic i mostów poprawia sytuację na rok, dwa. Potem wszystko wraca do normy, a nawet robi się gorzej.
  Już dziś mamy w Warszawie znacznie więcej samochodów na tysiąc mieszkańców niż mieszkańcy Berlina. I chyba chcieli byśmy ich więcej. A jak pokazują doświadczenia ostatniego dwudziestolecia, to że mamy znacznie więcej samochodów i o niebo lepsze drogi nie spowodowało, że łatwiej nam się poruszać po mieście. Za to pojawiły się nowe problemy...np z jakością powietrza

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 20:41 ~warszawiak

  Najtańszym rozwiązaniem będzie wywalenie ze stołak sprawczyni tych GIGANTYCZNYCH KORKÓW w Stolicy. Haneczka już dosyć narozrabiała!

 • multiverse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 20:07 ~multiverse

  Nie wiem o co chodzi ale to skandal! Powietrze trzeba wymienić a nie ochraniać je. Ostatnio czytałem, że najlepiej odświeża atmosferę zawierzenie miejsca Królowi Wszystkich Wszechświatów - Latającemu Potworowi Spaghetti :)

 • lala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2013 19:00 ~lala

  dzieki PO i Tuskowi mamy autostrade przez miasto zamiast obwodnicy. Zemsta gdanska

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »