Informacje

07.03.2018 13:44 MUZEUM GETTA WARSZAWSKIEGO

Warszawa ma nowe muzeum.
Zwiedzimy je w 2023 roku

SERWISY:

Warszawa dorobiła się właśnie nowego muzeum - Getta Warszawskiego. Powołał je premier Mateusz Morawiecki. Ma nazwę, dyrektora i budynek oraz plany na przyszłość.

- To jest placówka, (...) dzięki której będziemy mogli uczcić wielki, dramatyczny czyn powstańców getta warszawskiego - powstańców żydowskich, którzy w beznadziejnej sytuacji, w beznadziejnych okolicznościach walczyli tak naprawdę o godność, walczyli o to, żeby ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany; bo nie był słyszany - powiedział w środę premier Morawiecki.

Jak podkreślił, "Szmul Zygielbojm, który na zlecenie rządu polskiego zbudował cały, długi raport na temat tego, co działo się podczas II wojny światowej w okupowanej Warszawie, mówił, że to, co się stało - ten mord, bezprecedensowy mord na narodzie żydowskim, informacja, wiedza o tym musi jak najszerzej trafić na cały świat. I odpowiedzialność za to - jak napisał Zygielbojm - spada na Niemców, na naród niemiecki, ale również na tych, którzy nie pomogli, na aliantów - jak wyraził się wtedy bardzo bezpośrednio w tym raporcie".

- Chcę, żeby to muzeum było też takim miejscem, w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszym polsko-żydowskim sąsiedztwie, o polsko-żydowskiej historii - podkreślił Morawiecki.

"To muzeum jest szalenie ważne"

W środowej konferencji, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wzięli udział także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz dyrektor nowo powołanej placówki Albert Stankowski.

- Na dyrektora tego muzeum powołaliśmy pana Alberta Stankowskiego, historyka, byłego pracownika Muzeum POLIN. To muzeum jest szalenie ważne, o czym mówił pan premier. Uprzedzając może pytania powiem, że w Polsce istnieje bardzo wiele instytucji muzealnych, które poświęcone są czy to dziedzictwu kultury żydowskiej, czy to relacjom polsko-żydowskim - powiedział wicepremier Gliński.

Wśród tego typu instytucji Gliński wymienił Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowski Instytut Historyczny. - To są instytucje o nieco innym charakterze niż to, które zamierzamy wspólnie budować, czyli Muzeum Getta Warszawskiego. POLIN to jest cała historia polskich Żydów, te 800 lat. ŻIH to jest głównie instytucja archiwalno-naukowa - zwrócił uwagę.

Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że Muzeum Getta Warszawskiego ma być "nowoczesną placówką muzealną, która będzie edukowała o tym, czym było getto warszawskie, czym były inne getta, czym był Holokaust, Shoah". - Mam nadzieję, że to będzie także symbol braterstwa i solidarności polsko-żydowskiej. Takie wątki też będą przedstawiane, ale przede wszystkim tam będzie przedstawiona prawda historyczna - powiedział Gliński.

W 2023 roku

Gliński zapowiedział, że otwarcie planowane jest na na 2023 rok, kiedy przypada 80-lecie powstania w getcie, ale - jak mówił - możliwe, że uda się to zrealizować wcześniej. Na pewno wcześniej, przed rokiem 2023, muzeum rozpocznie prace i będą otwierane wystawy czasowe.

Muzeum mieścić się będzie w budynku dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów, pomiędzy ulicami Śliską i Sienną w Warszawie. Budynek, który pamięta czasy przedwojenne i czasy getta, przejdzie renowację i adaptację.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców na okupowanych przez nich terenach. W szczytowym momencie liczba jego mieszkańców wynosiła około 460 tysięcy.

PAP/md/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Muzeum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2018 16:51 ~Muzeum

  Tak, ta inwestycja była zdecydowanie niezbędna w Warszawie. Muzeum " Polin " mało kto zwiedza, to kto tam pójdzie " ?

 • wielki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2018 13:22 ~wielki

  To jest bardzo duży budynek. Czy wystarczy eksponatów?

 • leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 17:43 ~leon

  To już ,,szczyt głupoty''!!!!!1!!! w takim miejscu!!!!!.Współczuję wszystkim co mieszkają przy NOWYM MUZEUM!!!(CO GO JESZCZE NIE MA). Uciekajcie z tego miejsca lepiej bo zrobi się na prawdę niebezpiecznie!!!

 • szofer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 13:55 ~szofer


  benek~benek

  Oczywiście terroryści w osobówkach muszą zaanektować chodnik, żeby swoje złomy zostawić.
  aktyf~aktyf

  Osobówkowym skrytoterrorystom muwimy nie!

  pieszym ecoterrorystom mówię stanowcze nie!

 • jasper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 12:42 ~jasper

  W-wa ma nowe Muzeum. Zwiedzimy je za pięć lat. Co to za informacja? Równie dobrze można napisac,że Rząd gwarantuje, że każdy Polak będzie zarabiał po 8 tysięcy. Za 10 lat.

 • gospodarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2018 09:49 ~gospodarz

  Kto będzie decydował o tym, co będzie eksponowane w muzeum i w jaki sposób będzie przedstawiana historia? Polska czy Izrael?

 • Nowe muzeum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 20:24 ~Nowe muzeum

  Nie zwiedzimy, bo nie jesteśmy zainteresowani.

 • Zagłada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 20:18 ~Zagłada


  qperNIK~qperNIK

  Zlikwidowaliśmy szpital dziecięcy i zrobimy z niego muzeum dla żydów aby mogli z wdzięczności dalej opowiadać swoim dzieciom i całemu światu, że winę za holokaust ponoszą Polacy.
  To się nazywa wdzięczność narodu wybranego za to, że Polska była przez 700 lat jedynym miejscem na świecie gdzie mogli żyć nienękani i w spokoju.
  grzcie2083~grzcie2083  Brawo za komentarz.

  Też mi się podoba.

 • zdzichkom1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 19:29 ~zdzichkom1

  zamiast żłobków i przedszkoli jak grzyby po deszczu mamy muzea do których nikt nie chodzi

 • mak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2018 18:34 ~mak

  dzialanie pod publiczke. PIS zawalilo sprawe ustawy a teraz ratuje sie na chybcika muzeum powolujac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »