Informacje

27.08.2016 17:33 Muzeum Plakatu, Sady Żoliborskie, Trasa W-Z...

Warszawa ma 90 nowych zabytków

SERWISY:

Gminna ewidencja zbytków powiększyła się o 90 obiektów. Wśród nich są m.in. Most Gdański, Trasa W-Z czy budynek Muzeum Plakatu. Teraz zyskają dodatkową ochronę.

O poszerzeniu ewidencji poinformował Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków. "W marcu zaprezentowałem listę ponad 50 modernistycznych obiektów powstałych po 1945 r., które chcielibyśmy włączyć do ewidencji zabytków. To dawałoby im znacznie lepszą ochronę, niż uznanie za dobra kultury współczesnej" – napisał w mediach społecznościowych.

Udało się. W ostatni czwartek wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz (z upoważnienia Hanny Gronkiewicz-Waltz) wydał specjalne zarządzenie, na mocy którego gminna ewidencja poszerzyła się nie o 50, a 90 obiektów.

Lista będzie dłuższa

- Większość to powojenny modernizm! Od tej pory ochronie będą podlegały m.in. gmach Węgierskiej Ekspozytury Handlowej, Sady Żoliborskie, Muzeum Plakatu, czy charakterystyczny "Młotek" na Smolnej - cieszy się Krasucki.

Jest też Warszawski Szpital dla Dzieci, budynek Ambasady Finlandii czy Ministerstwa Skarbu, SM Starówka, Trasa W-Z, Most Gdański czy Most Średnicowy. Pełną listę można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tak znaczne poszerzenie ewidencji to duży sukces dla warszawskich zabytków. Jak dodaje zastępca konserwatora, był on możliwy m.in. dzięki poparciu Generalnego Konserwatora Zabytków, rady miasta i Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Krasucki zapewnia też, że to nie koniec rozbudowywania ewidencji. - Nie ma tam jeszcze wszystkich budynków i osiedli, na których zachowaniu nam zależy, ale lista do aktualizacji już jest przygotowywana – zapowiada.

Co daje wpis do ewidencji?

Wspomniane obiekty do tej pory funkcjonowały na specjalnej liście dóbr kultury współczesnej, co uniemożliwiało wpisanie ich do ewidencji zabytków. Wszystko zmieniło się po wydaniu specjalnego okólnika przez generalnego konserwatora zabytków Magdalenę Gawin, która zdecydowała, że wpis na listę dóbr kultury musi się równać z wpisem do ewidencji.

O nowych zasadach i planowanym poszerzeniu gminnej ewidencji informowaliśmy pierwsi na tvnwarszawa.pl już w marcu. Jak tłumaczył wówczas Krasucki, taki wpis sprawia, że obiekty muszą być ujęte w projekcie planu miejscowego, a potem w planie miejscowym.

Oprócz tego, daje też konserwatorowi kontrolę z mocy prawa budowlanego. To oznacza, że  jakiekolwiek pozwolenie na budowę musi być uzgadniane z konserwatorem zabytków.

Wpisu do ewidencji nie należy mylić z wpisem do rejestru – to najdalej idącą, ale tez najrzadziej stosowana, forma ochrony zabytku w polskim prawie.

 

CZYTAJ TAKŻE: Czarne chmury nad stołecznym konserwatorem zabytków:

kw/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • slawko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2016 09:15 ~slawko

  Wpisują do rejestru budynki powojenne. Co z kamienicami na Pradze Północ i innych dzielnicach, które przetrwały II Wojnę Światową i niszczeją? To powinny być zabytki. Coraz więcej kamienic jest w złym stanie technicznym. Sam w takiej mieszkam, bez centralnego ogrzewania i ciepłej wody w XXI wieku !

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 12:41 ~jam

  Trasa WZ, Broniewskiego sobie jeszcze wpiszcie jako zabytek.

 • gargamel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 10:56 ~gargamel

  Im więcej zabytków, tym większe pieniądze na utrzymanie biura stołecznego konserwatora zabytków. Już teraz w ewidencji jest prawie 9 tysięcy budynków. W połowie zupełnie bezwartościowych. Po weryfikacji powinno być ich o połowę mniej i o połowę powinien być też obcięty budżet na urzędasów.

 • Yosef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 10:50 ~Yosef

  czyli 90 miejsc ktore za 10 lat beda jeszcze wiekszymi ruinami. Po co wpisywac cos, czym i tak nikt sie nie bedzie zajmowal, a zdrugioej strony nie chce oddac pod normalna nowoczesna zabudowe.

 • wpadzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 09:18 ~wpadzio

  Dodali do ewidencji na przykład Hotel Marriott a wykreślili zabytkowy budynek administracyjny zespołu browaru "Haberbusch i Schiele" przy Grzybowskiej...

 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 08:44 ~the end

  Gdybyś zechciał zgłębić temat całego tego terenu po VIS, sposobu jego "przejęcia" przez nomenklaturę partyjną wespół z różnymi służbami, a następnie odsprzedaży deweloperom, sądzę, że włosy stanęłyby Ci dęba. Patologia goni patologię ...

 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 08:40 ~the end

  Tylko, że Gmach Węgierskiej Ekspozytury Handlowej wygląda jakby był sprzed II Wojny Światowej. Liszaje obłażącego muru, rozpadające się wszystko, obrzydliwie zagrzybione, wyładowane starymi połamanymi krzesłami, meblami , jakimiś zasłonami, firanami, katastrofa. A to wszystko kilkadziesiąt metrów od Łazienek, większość wycieczek z całego świata ogląda od kilkudziesięciu lat ten "piękny" zapuszczony obiekt. WSTYD. Czy ambasada Węgier nie ma od kilkudziesięciu lat pieniędzy na remont ? Czy nikomu z urzędu miasta czy MSZ to nie przeszkadza ? To jest XXI wiek ...

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 08:04 ~Boom

  Super, dojdą kolejne ruiny do obrazu zabytków w Warszawie.

 • zielona pyra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 06:53 ~zielona pyra

  Mieszkać w takim obiekcie to dopiero jest koszmar. Nawet na malowanie potrzebne jest pozwolenie na budowę. Kraj debili

 • Yaspi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2016 01:00 Yaspi

  Oszołomstwo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »