Informacje

21.01.2017 07:23 autorstwa Johna Repsa

Warszawa lat 50. w kolorze. Nieznane fotografie Amerykanina

SERWISY:


Ich atutem są kolor i klimat Warszawy sprzed 50 lat. Zrobił je Amerykanin, który fotografował głównie centrum stolicy Polski. Teraz stare zdjęcia ze stołecznych ulic może obejrzeć każdy.

- Ciężko wybrać najładniejsze, wszystkie są ciekawe – mówi Ryszard Mączewski z fundacji "Warszawa1939.pl".

Mowa o zdjęciach autorstwa amerykańskiego historyka urbanistyki – Johna Repsa. Udostępniła je biblioteka Uniwersytetu Cornell, jedna z najbardziej prestiżowych w USA. To łącznie kilkadziesiąt fotografii z lat 50. i 60., które pokazują Warszawę w latach Polski Ludowej.

"Nabierają nowych barw"

Szara rzeczywistość została uchwycona z kolorze. – Większość tych miejsc z tamtego okresu znamy ze zdjęć czarno-białych. Te ujęcia są kolorowe i nabierają nowych barw – twierdzi Mączewski.

I tak możemy zobaczyć widok na centrum z dzisiejszego ronda Radosława. W odcieniu sepii możemy dojrzeć bloki, Pałac Kultury i Nauki, czy zachowany po wojnie kościół św. Augustyna. Amerykanin uwiecznił też powstające na terenie dawnego getta bloki i charakterystyczną zabudowę Muranowa.

Ale największe wrażenie robi kolorowe centrum. Z powstającymi domami centrum, widokiem na zielone trawniki przy stacji Warszawa Śródmieście, czy mieszanką starej i nowej zabudowy przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

"Połączenie kilku światów"

Jest też widok na MDM. – Na jednym ze zdjęć widać połączenie kilku światów. Jest przedwojenna kamienica, tyły MDM-u i kościół Zbawiciela. Bardzo dużo się tu dzieje – opisuje Mączewski.

Nie mogło zabraknąć też Krakowskiego Przedmieścia. Na fotografii możemy zobaczyć okolice skweru Hoovera i autobusy. – Czerwień ogórków przyciągnęła moją uwagę na tym zdjęciu – mówi varsavianista.

Ci, którzy tego nie pamiętają, mogą również się przekonać, jak pomnik Nike wkomponował się w okolice placu Teatralnego, zanim trafił bliżej Trasy W-Z.

ZOBACZ TEŻ WARSZAWĘ Z OBIEKTYWIE LEGENDARNEGO REPORTERA WARSZAWY - ZBYSZKA SIEMASZKI:ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zrnol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2017 12:09 ~zrnol

  W tamtych latach jeszcze sporo straciliśmy przedwojennych kamienic, resztek pałaców... Czasem z nakazu władz naszych, nie Związku. Jednak nienawidzę do entej potęgi hitlerowskich Niemiec i stalinowskich zbrodniarzy, bo pierwsi zniszczyli karygodnie nasze cenne niegdyś miasto w znaczącym procencie a drudzy je bezczelnie dobili

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2017 11:10 ~qwerty

  22 lecie Polski Ludowej, to jest Warszawa lat 50.?

 • rickh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2017 08:44 ~rickh

  Złoty Kaczor~Złoty Kaczor

  Głęboki PRL, a Warszawa nie wygląda ani szaro, ani "przaśnie". Gdyby nie czerwone flagi i komunistyczne hasła, można by niektóre zdjęcia wziąć za fotografie amerykańskich miast.
  To, co rzuca się w oczy, to przede wszystkim ład, przestrzeń i zieleń. Cała masa pięknie zaprojektowanej zieleni w ścisłym centrum miasta. Tak, wtedy nie uważano, że miasta muszą być ciasne, ciemne i duszne, bo inaczej będą tylko "dużą wsią".

  Daleki jestem od wychwalania polski ludowej, ale strach pomyśleć jak wyglądałaby Warszawa, gdyby za jej odbudowę brały się obecne władze, działające wspólnie i w porozumieniu z kartelem bankstersko-deweloperskim! Oczywiście zakładając, że odbudowa zrównanego z ziemią miasta w ogóle by się panom biznesmenom opłacała. Co jest mało prawdopodobne zważywszy same koszty odgruzowania działek. No a jeśli nawet, to pomyślmy tylko ile wielkoformatowych reklam musiałoby zawisnąć, a potem przez ile setek lat wisieć na elewacjach, żeby biznes się opłacił!

  Co za szczęście, że po wojnie nikt nie musiał robić biznesu na Warszawie, tylko można ją było tak po prostu odbudować dla ludzi!
  Co za szkoda, że dzisiaj zachłanni biznesmeni, dla osiągnięcia własnych zysków, niszczą wszystko co zostało osiągnięte wielkim trudem milionów zwykłych ludzi z całej Polski :(


  Popieram na milion procent !!!!

 • Michu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 10:07 ~Michu

  Jakie lata 50-te? Po pierwsze widać na zdjęciach gomułkowskie bloki, których w latach 50-tych jeszcze nie było, ulicami jeżdżą jelcze-ogórki, które zaczęto produkować w 1959 roku, a na pierwszym ze zdjęć wieżowiec Ściany Wschodniej jest umajony transparentami "Tysiąclecie Polski" i "22 lata Polski Ludowej". Zdjęcia są więc z roku 1966.

 • TW Reksio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2017 15:41 ~TW Reksio

  goddi~goddi

  Interpretacja zdjęć autorstwa IPN: widać jak wszyscy na tych zdjęciach cierpią.

  IPN szybko i zasłużenie wyrasta na najbardziej znienawidzoną i pogardzaną przez społeczeństwo instytucję w tym kraju.

  W czasach PRL bawiłem się jeszcze w piaskownicy, ale nie mam wątpliwości, że polit-śledczy z IPN są w stanie znaleźć niepodważalne dowody mojej współpracy z komunistycznymi organami represji w wieku pięciu lat :D Na pewno mają kwity, że donosiłem komunistycznej dozorczyni, czyje psy sikają w rabatki ;)

  Tak sobie myślę, że za dekadę lub dwie współpraca z IPN będzie równie kompromitująca co z SB.

 • MMA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2017 09:05 ~MMA

  goddi~goddi

  Interpretacja zdjęć autorstwa IPN: widać jak wszyscy na tych zdjęciach cierpią.

  Hmm, a może dzięki tym zdjęcia posłuż jako dowodów w sprawach odebrania emerytur przecież ci ludzie wtedy pracowały i tym samym budowały socjalizm, no przecież to są kolaboranci.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2017 08:04 ~gość

  Bosonoga Kontessa~Bosonoga Kontessa

  Gdzie można zobaczyć te zdjęcia? W artykule nie ma żadnej informacji...


  Kliknij w link umieszczony w pierwszym akapicie.

 • Bosonoga Kontessa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2017 12:44 ~Bosonoga Kontessa

  Gdzie można zobaczyć te zdjęcia? W artykule nie ma żadnej informacji...

 • PiSnokio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 16:41 ~PiSnokio

  goddi~goddi

  Interpretacja zdjęć autorstwa IPN: widać jak wszyscy na tych zdjęciach cierpią.


  Zapomniałeś dopisać, ze według interpretacji IPN: widać jak wszyscy na tych zdjęciach cierpią, ale po ich minach widać nadejście w przyszłości zbawcy Polski Jarosława Kaczyńskiego i PiSu.

 • selatem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2017 16:02 ~selatem

  Jezu ale rewelacja - w moim domowym zbiorze fotografi, przeźroczy i kolorowych filmów mogę podziwać nie tylko Warszawę - a w "Hameryce" nigdy nie byłem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »