Informacje

24.08.2016 11:54 WYDANO 10 PROCENT PRZEZ PÓŁ ROKU

Warszawa "kisi" pieniądze.
"One nigdy nie przepadają"

SERWISY:

Przez pierwszą połowę 2016 roku Warszawa wydała raptem 10 procent zaplanowanych pieniędzy. Tak źle nie szło miastu od dekady.

W budżecie na 2016 rok, na inwestycje zaplanowano ponad 2,6 miliarda złotych. Z tej kwoty władze miasta wydały do końca czerwca nieco ponad 256 mln zł. 9,71 procenta to bardzo kiepski. - Tak słabego roku jeszcze nie było – alarmuje Alicja Żebrowska, radna PiS i wiceprzewodnicząca komisji finansów.

Aby lepiej zaprezentować skalę problemu, warto sięgnąć do danych z poprzednich lat. Najlepsze wyniki miasto osiągało w 2012 roku. W pierwszym półroczu wydano wówczas aż 809 mln zł (24 proc.). Nieźle było również w latach 2013 czy 2014, kiedy sumy te sięgnęły ponad 600 mln zł.

Niechlubny spadkowy trend pojawił się w poprzednim roku -  w pierwszych 6 miesiącach wydano tylko 370 mln. Jednak to wciąż o ponad 100 milinów więcej niż w tym roku. Co się stało?

"Niezależne przyczyny"

- Zawsze jest tak, że drugie półrocze jest planowane na wyższe wykonanie budżetu. W tym roku założyliśmy, że w pierwszym zrealizujemy około 20 proc., a w kolejnym około 80 – zastrzega rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk.

I podkreśla, że w procesie realizacji inwestycji pojawiają się kwestie, "które są niezależne od miasta". Jako przykład podaje brak zgody na rozbudowę II linii metra, należącej do najdroższych wydatków w tym roku. Władze miasta liczyły, że inwestycja ruszy na całego i zabezpieczyły na ten cel aż 171 mln zł.

Tymczasem z realizacją podziemnej kolejki wciąż się problemy. O ile na Targówku wstępne prace już trwają, o tyle na Woli wciąż nie ma pozwoleń ze strony wojewody mazowieckiego. Miliony na metro cały czas leżą więc w zamrażarce.

Podobnie jak środki przeznaczone na budowę Szpitala Południowego na Ursynowie. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, w projekcie budżetu przeznaczono na ten cel 180 mln, jednak na mocy autopoprawki kwotę zmniejszono do 50 mln zł. Dziś okazuje się, że nawet to może nie zostać zrealizowane, ze względu na odwołania firm, które brały udział w przetargu na budowę placówki.

Do listy zawieszonych inwestycji Milczarczyk dorzuca też remont ulicy Łodygowej na Targówku. - Cały czas czekamy na decyzję środowiskową w sprawie tych prac, na które wpisaliśmy około 16 mln zł – uzupełnia.

Co z niewykorzystanymi?

Do wydania w tym roku miasto ma więc 2,4 miliarda złotych. Rzecznik ratusza zapewnia, że pieniądze nie przepadną. – One nigdy nie przepadają. Jeśli w danym roku środki nie są wykorzystywane w całości, przechodzą na następny. Potrzebne będą jedynie korekty w budżecie – zapewnia Milczarczyk.

Niezagrożone mają być też pieniądze, które stolica otrzymuje z funduszy europejskich. – Perspektywa budżetowa UE jest na lata 2014-20, więc o to też jesteśmy spokojni – gwarantuje.

"Ratusz nie pilnuje inwestycji"

- Ratusz nie pilnuje naszych inwestycji. Zawiera umowy, które nie pozwalają egzekwować realizowanie. Kary są zbyt mało dotkliwe dla wykonawców, stąd opóźnienia – uważa radna Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska).

- Problemem budżetu inwestycyjnego jest nowelizowanie go kilkanaście razy w roku. Gdybyśmy mieli do czynienia z kilkoma zmianami, sytuacja byłaby bardziej przejrzysta – dodaje.

Zdaniem radnej Żebrowskiej (PiS), kiepskie wyniki są rezultatem złego planowania. – Do budżetu stale wpisuje się inwestycje, które z założenia nie są wykonywane. Najlepszym przykładem jest szpital na Ursynowie. Pojawia się w planie od około ośmiu lat i przez cały czas jest zdejmowany z listy. Takie działanie jest niepoważne w stosunku do mieszkańców – krytykuje.

- Za te pieniądze można byłoby zaplanować inną inwestycję, która jest mniejsza, równie potrzebna, a którą władze miasta na pewno byłyby w stanie zrealizować – przekonuje radna.

"Najniższy budżet od lat"

Poprzedni, 2015 rok również nie należał do najkorzystniejszych pod względem inwestycji. Wydano na nie zaledwie 1 mld 344 mln zł. To o ponad miliard mniej niż zakładano w momencie uchwalania budżetu. Na sesji absolutoryjnej w czerwcu opozycja nie zostawiła za to na ratuszu suchej nitki.

Plan inwestycyjny na bieżący rok również nie był wygórowany. Podczas uchwalania budżetu radni PiS ostro punktowali, że jest najniższy od 2008 roku, a w oficjalnym głosowaniu go nie poparli.

Do największych i najdroższych przedsięwzięć należała wspomniana rozbudowa II linii metra (za blisko 172 mln zł) i modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska za 103 mln. Kosztowny był też tunel w Wawrze, za który miasto zapłaciło ponad 85 mln i który prezentowało dziennikarzom w lipcu czy budowa Trasy Świętokrzyskiej (za 76 mln) – której pierwsze efekty również mogliśmy już oglądać:

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT BUDŻETU NA 2016 ROK

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fujfuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 21:04 ~fujfuj

  Brawo. Czyżby Alicja Żebrowska, radna PiS, kontaktowała się z obecnym ministrem finansów? Chce załatwić deficyt Warszawie i zadłużyć stolicę? Pewnie potem powie, że to wina HGW.

 • UTrue

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 21:00 ~UTrue

  "Kary są zbyt mało dotkliwe dla wykonawców, stąd opóźnienia – uważa radna Paulina Piechna-Więckiewicz (Inicjatywa Polska)" - jeśli ktoś pracuje w budownictwie to dobrze wie, że umowy praktycznie są jednostronne na korzyść Inwestora. Pani Piechna nie ma pojęcia o czym pisze, niech założy Firmę budowlaną to odczuje na własnej skórze jak kary potrafią zaboleć nie przez opóźnienie Wykonawcy ale przez brak decyzyjności i kompetencji pracowników Inwestora. Uwielbiam ludzi, którzy potrafią wszystko powiedzieć mimo braku wiedzy.

 • kolba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 19:36 ~kolba

  ymp~ymp

  Pis już przebiera nóżkami żeby dobrać się do prezydentury w Warszawie. Warszawa na szczęście pamięta rządy Lecha K.


  a teraz wszyscy zapamiętają Hanie jako szarą eminencje nieudaczników...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 16:58 ~qwerty

  Hanna Gronkiewciz-Waltz źle rządzi,.

 • kelner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 16:13 ~kelner

  PANI HANIA POL WARSZAWY ZAMROZILA---SUPER BUFETOWA

 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 15:55 ~michał

  al1664~al1664

  Moja droga, po prostu odejdź.. Przysłużysz się nam wszystkim w tej kwestii :)

  Wam tak, ale nie nam warszawiakom :)

 • zzx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 15:53 ~zzx

  tak mieszkańcy cały czas słyszą "nie mamy pieniędzy" właściwie to na nic.
  drobiazgi - ustawienie stojaków rowerowych, nasadzenie żywopłotów czy dokończenie inwestycji, które zostały zrobione naajtańszym kosztem - cały czas "NIE MA PIENIĘDZY" - a tu niespodzianka kasa trzymana w szufladzie.
  w jakim celu?
  dla kogo?
  znajomi królika nie zdązyli czy są jeszcze czymś zajęci?

 • ymp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 15:19 ~ymp

  Pis już przebiera nóżkami żeby dobrać się do prezydentury w Warszawie. Warszawa na szczęście pamięta rządy Lecha K.

 • e_wystarczy_spojrzeć_na_liczby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 15:06 ~e_wystarcz…

  Wg tego co widać w tabeli, miasto nie realizuje zaplanowanych dochodów (wykonanie to ok 50% planu), to nic dziwnego że i wydatki ogranicza - w ten sposób nie rośnie dług.

 • nico44

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2016 15:02 ~nico44

  Skoro nie mozna obecnie krasc to lepiej w ogole nie wydawac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »