Informacje

19.01.2016 13:57 "Na tygrysy tylko do zoo"

Warszawa już oficjalnie
nie chce zwierząt w cyrkach

Cyrki ze zwierzętami nie będą mogły występować na terenach należących do miasta. We wtorek prezydent stolicy poinformowała, że podpisała rozporządzenie w tej sprawie.

- Zarządzenie w sprawie zakazu organizowania przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt podpisane - poinformowała na Twitterze prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Podpisany dokument zakazuje udostępniania nieruchomości należących do miasta na potrzeby objazdowych przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. Dodatkowo rozporządzenie wprowadza zakaz dystrybucji biletów i promocji tego typu wydarzeń przez urząd miasta Warszawy, urzędy dzielnic i jednostki organizacyjne miasta.

W uzasadnieniu stołecznego zarządzenia napisano, że wykorzystywanie zwierząt do celów rozrywkowych wzbudza coraz więcej kontrowersji nie tylko w Polsce, ale i w wielu państwach na świecie.

"Przedmiotowe traktowanie zwierząt"

"Sprzeciw budzi przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich poprzez tresurę do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, nie zapewnianie warunków bytowania stosownych do potrzeb gatunku, jak również karygodne warunki transportu i miejsc przebywania zwierząt między występami i poza sezonem" - napisano w uzasadnieniu.

Jak podkreślono wraz ze wzrostem świadomości i wrażliwości społeczeństwa oraz zmianami w kanonach artystycznych i edukacyjnych konieczne stają się zmiany w szeroko pojętej sztuce cyrkowej.

Miasto argumentuje ponadto, że występów cyrkowych z udziałem zwierząt nie popierają psychologowie z Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, którzy wskazują na szkodliwy wpływ takich przedstawień na dzieci, ponieważ oglądając zwierzęta w ciężarówkach, klatkach czy na uwięzi, może w nich utrwalać się przekazanie, że nie ma niczego złego w takim traktowaniu zwierząt.

Przedstawienia z udziałem zwierząt będą mogły być nadal organizowane na terenach prywatnych, tego rozporządzenie nie zabrania. Jednak miasto apeluje do zarządców gruntów, które nie należą do miasta, aby również nie zgadzali się na organizowanie cyrków ze zwierzętami na swoich terenach - powiedziała PAP Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza.

Wzór z innych miast

O tym, że ratusz planuje na wzór Wrocławia, Łodzi i Słupska wprowadzić zakaz występów cyrków ze zwierzętami informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Kilka dni temu o szybkie wprowadzenie nowych przepisów apelowała radna Aleksandra Gajewska (PO). Jej zdaniem, zwierzęta w cyrku są wykorzystywane w sposób niehumanitarny, często tresowane z pomocą bodźców bólowych. Wszystko wyłącznie dla rozrywki.

jk/PAP/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2016 13:56 ~Karo

  Również, miałam okazje być na zapleczu cyrku i moje doświadczenia sa zupełnie inne. Widziałam bezpieczne i przestronne boksy dla zwierząt. W namiotach było ciepło (ogrzewanie. Zwierzaki pod nogami miały świeżą słomę. Stały dostęp do siana i wody. Auta do przewożenia bardzo nowoczesne z monitoringiem.

 • iny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2016 20:57 ~iny

  Niestety widziałem cyrk od tej drugiej strony. W blaszanych klatkach na starym sianie, pomiędzy występami zwierzaki co noc robią od 100 do 200 km po Polsce. Proponuje wszystkich tu hejterów i krzykaczy wsadzić do takiej klatki i na wycieczkę.

 • Barbara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2016 11:27 ~Barbara

  Nie wiem czemu polscy ekolodzy zajmują sie gnębieniem polskich cyrków, pokazując cyrki wschodnie jaki to ma cel? Zajmijcie sie tym co trzeba.

 • Esia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 21:09 ~Esia

  Szukanie problemów tam gdzie ich nie ma i zajmowanie się absurdalnymi nagonkami pseudo obrońców zwierząt - oto czym zajmują się władze miasta! Może by tak działać tam gdzie naprawdę ludzie i zwierzęta są krzywdzeni. W cyrkach zwierzęta mają się dobrze i wie to każdy, kto cyrk odwiedził.

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:46 ~Michał

  Hanka niech wprowadzi zakaz cyrku w sejmie! Niech się najpierw zajmą swoim cyrkiem!!!!!! W zoo zwierzęta cierpią! W cyrku nie, wystarczy się trochę douczyć ale lepiej być ignorantem i iść za tłumem.

 • Natalia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2016 12:12 ~Natalia

  Raczej powinniśmy się skupić na tym, jak się mają zwierzęta w Zoo, które są w dużo gorszej sytuacji niż te cyrkowe. Przecież są robione regularne badania, które pokazują, ze zwierzęta w cyrku są zdrowe i fizycznie i psychicznie, nie są zmuszane do robienia sztuczek, których nie są w stanie wykonać. Dlaczego chcemy pozbywać się tak fantastycznej cyrkowej tradycji, z powodu jakichś niczym nie popartych tez?

 • Kamila

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2016 21:28 ~Kamila

  Cyrki mają po 200 lat tradycji i teraz kilka rozporządzeń niszczy tradycje. Kilka opłaconych z zagranicy ekologów narobiło hałasu i zrobił się szum. Badania pokazują, że zwierzęta w cyrku są zdrowsze psychicznie niż te żyjące w zoo więc najpierw zajmijmy zwierzętami w zoo.

 • Nina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 20:12 ~Nina

  To smutne, że tak dramatycznie burzy się tradycje funkcjonowania cyrków :(

 • Judyta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 20:06 ~Judyta

  Przez lata miałam kontakt z kucykami i końmi, które pracowały w cyrku i uważam, że maja bardzo dobre warunki w cyrku. Szkolenie koni odbywa się na najwyższym poziomie. Dużo mniej pracują niż konie w sporcie czy rekreacji. Zwierzęta w cyrku mają zapewnioną opiekę na bardzo wysokim poziomie, krzywda sie im nie dzieje. Warszawa to duże miasto i na pewno znajdą sie osoby prywatne , które podnajmą tereny cyrkom.

 • Elka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2016 19:36 ~Elka

  Bhawo ja - nie wpuszcze cyhku bo pseudo ekolodzy mi zabhonili.
  Żal - tylko tak można określić zachowanie cudownej pani prezydent, która w nosie ma to, czego chcą mieszkańcy i słucha jedynie dobrze sfinansowanej grupki. Pani Prezydent radzę dokładnie sprawdzić co się kryje w jej urzędzie pracy (chciałam wynająć u niej lokal na kawiarnię, ale szczury i robactwo takie, że dziękuję) i zająć się tym tematem a nie cyrkami, w których nic się nikomu nie dzieje.
  Na szczęście jest dużo terenów prywatnych i cyrk przyjedzie - mieliśmy nie iść, ale skoro władza zakazuje, to będziemy :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »