Informacje

04.09.2014 06:28 Ważne Dla pasażerów i turystów

Warszawa jak Seul:
ponumeruje wyjścia z metra

SERWISY:
- Spotkajmy się przy wyjściu z metra. - Ale którym? I tu zaczyna się tłumaczenie - zwykle dość skomplikowane, szczególnie dla turysty. By uniknąć kierowania się kompasem, wyjścia ze stacji II linii metra i podziemi Dworca Centralnego mają zostać ponumerowane.

Urzędnicy z Zarządu Transportu Miejskiego pieką dwie pieczenie na jednym ogniu: ułatwiają poruszanie się po mieście i dowodzą, że zagraniczne wyjazdy mogą być pożyteczne - jak donosi portal Transport Publiczny, rozwiązanie to podpatrzyli bowiem w Seulu, w czasie zorganizowanych przez tamtejszy odpowiednik ZTM warsztatów.

Teraz, zamiast kluczyć po tunelach w poszukiwaniu odpowiedniego wyjścia, będziemy mogli podać jego numer: Centrum Nauki Kopernik 3. Ma ułatwić to poruszanie się po mieście zarówno Warszawiakom, jak i turystom.

- Numerami będą oznaczone wyjścia ze stacji drugiej linii metra. Chcemy też w ten sposób oznaczyć wyjścia z podziemi Dworca Centralnego - zapowiedziała Halina Rakowska z ZTM.

Na razie takie rozwiązanie nie jest natomiast planowane na I linii.

Metro już pod koniec września?

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Będzie mieć siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód będą to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Umowę na projekt i budowę stołeczny ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł. Według początkowych planów budowa miała zakończyć się w październiku 2013 r. Obecny termin to 30 września br. Pojedziemy dwa tygodnie później? - czytaj więcej.

Zobacz, jak będziemy się przesiadać między stacjami I i II linii metra:

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ńik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2014 03:39 ~Ńik

  Tja, widziałem już taką nowomodną numerację w wypadku pięter. Cyferki w nazwie piętra, cyferki w numerze pokoju, w sumie do ośmiu znaków -- i ani jednej literki! Trudno zapamiętać, no i marnotrawstwo przestrzeni, jak z literą wojewódzką na rejestracjach. Podpowiadam: wyjścia z grubsza równoległe do Wisły jednym zestawem znaków (np. literami), prostopadłe -- drugim (np. cyframi). Na obu liniach. Stronę ulicy można zaznaczyć rozróżnieniem na parzyste / nieparzyste i samogłoski (powinno starczyć) / spółgłoski.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2014 11:56 ~Waw

  Drodzy decydenci,zastanówcie się nad podświetloną i widoczą z oddali tablicą z nazwą stacji metra,gdyż właśnie turyści widzą oznaczenie metro,ale jaka stacja? Nie znają Warszawy i to jest trudność,widocze natomiast są wielkie reklamy poprzyklejanie na daszkach np. jak Pole Mokotowskie na I lini metra. Może wykorzstajcie to w jakimś połączeniu z wygodą dla podróżnych.

 • Tamten

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 20:20 ~Tamten

  Urzędnicy rozmijają się z prawdą: numerowanie wejść zostało zaprojektowane w ramach projektu nowej informacji wizualnej, projektu nie wymyślonego i nie wykonanego przez ZTM (było o tym kilka razy na TVN Warszawa). To żenujące, że takim przywłaszczeniem usprawiedliwia się egzotyczne wycieczki urzędników. http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,czerwona-ii-linia-metra-zobacz-nowe-oznakowanie,73584.html

 • Wycieczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 15:38 ~Wycieczka

  Mieszkaniec~Mieszkaniec

  Głupoty wypisujecie w tym tvnwarszawa. Czy ktoś napisał ile linii metra jest w Seulu? Tu są dwie, to znaczy mają być dwie, a wyjść jak na lekarstwo. Ile miszkańców ma Seul a ile ma Warszawa? Co wy porównujecie. Chcecie przykład? Proszę. W Pekinie na Placu Ludowym krzyżują się linie metra, a wyjść spod ziemi jest na jednym przystanku 20!!! czyli prawie tyle, co na jednej całej linii w Warszawie, która ma ok.20 km długości. Aż 20 km....... Ludzie, co wy porównujecie??? Gdzie do Seulu. Żenada.

  Nie takie znowu głupoty, a przynajmniej nie z naszej strony. Przecież mądrzy państwo urzędnicy z ratusza nie mogli przepuścić okazji przejechania się do Wrót Wschodu w celu policzenia wyjść.

 • Uszczelki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 15:34 ~Uszczelki

  smerf_maruda~smerf_maruda

  Buahaha, kolejna awaria na metrze, na Mlocinach...Oj dlugo nie wsaide do Inspiro pod Wisla...

  A co, już przecieka ? Ładnych dwadzieścia parę lat temu jeździłem sobie londyńskim Metrem. Jak wiadomo, spora jego część przebiega pod korytem Tamizy. I, wyobraźcie sobie, nigdy w histori Metra londyńskiego ( A trwa ona kuż ponad sto lat ) nie zdarzyły się żadne przecieki z rzeki do tunelu Metra.

 • Leon Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 14:29 ~Leon Z

  Syskie tsy? Megalomania rządzi... A tak BTW - kolorowe daszki są bardzo fajne, ale pasują do architektury W-wy jak goździk do kożucha. Podobno ktoś miał dbać o estetykę miast? A, może akurat był na chorobowym, jak te daszki zakładano...

 • Kacha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 13:53 ~Kacha

  skoro muslieli jechac za granice zeby tak unikalne rozwiazanie zobaczyc nie wystarczylo do Londynu? Wyjscia metra tez sa numerowane (choc nie wszedzie) i nikt nie uwaza tego za cos szczegolnego

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 13:23 ~Adi

  Ciekawe jak chca ponumerowac Swietokrzyska. Skoro tak jak w Seulu to powinni ponumerowac tez wyjscia przy pierwszej linii, w przeciwnym przypadku wszystko traci spojnosc.

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 12:11 ~Mieszkaniec

  Głupoty wypisujecie w tym tvnwarszawa. Czy ktoś napisał ile linii metra jest w Seulu? Tu są dwie, to znaczy mają być dwie, a wyjść jak na lekarstwo. Ile miszkańców ma Seul a ile ma Warszawa? Co wy porównujecie. Chcecie przykład? Proszę. W Pekinie na Placu Ludowym krzyżują się linie metra, a wyjść spod ziemi jest na jednym przystanku 20!!! czyli prawie tyle, co na jednej całej linii w Warszawie, która ma ok.20 km długości. Aż 20 km....... Ludzie, co wy porównujecie??? Gdzie do Seulu. Żenada.

 • Podróżnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2014 11:59 ~Podróżnik

  dede~dede

  Tak, przejście będzie miało szerokość drzwi, a klucz do nich będzie wydawany przez maszynistę na podstawie biletu.
  Brawo za inteligencję!!!!

  A nie przez babcię klozetowa razem z papierem ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »