Informacje

14.05.2011 09:35 Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny

Warszawa jak Oxford.
Uniwersytet się modernizuje

SERWISY:

Kolejny zaniedbany budynek w kampusie głównym Uniwersytetu Warszawskiego wypięknieje. Rozstrzygnięto właśnie konkurs na projekt rewitalizacji tzw. Akademii Medycznej. Budynek w kampusie głównym zaadaptuje na swoje potrzeby Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych.

W wyremontowanym budynku znajdą się m.in. 4-poziomowa biblioteka, efektowna aula, gabinety władz wydziału i archiwum.

Idea zwycięskiego projektu autorstwa Pracowni Architektonicznej 1997 z Poznania, opiera się na przywróceniu klasycystycznego wyglądu budynku. Zlikwidowane zostaną przybudówki od strony Nowej Szkoły Języków Obcych. Pozwoli to wygospodarować miejsce na skwerek z zielenią i ławeczkami. Po zachodniej ścianie będzie wił się bluszcz.

Nowoczesność w ceglanych wnętrzach

Poznańscy architekci postanowili również wrócić do oryginalnego układu funkcjonalnego wnętrz z dwiema klatkami schodowymi i audytorium w środkowej części parteru. Wyjątkowe w projekcie jest zdjęcie tynku z niektórych ścian i pozostawienie surowej cegły. Jak widać na wizualizacjach, wnętrza nabiorą dzięki temu charakteru starych brytyjskich uczelni.

W północnej części budynku znajdzie się wydziałowa biblioteka. Będzie wyjątkowa, bo zajmie aż cztery kondygnacje. Podobnie jak w Bibliotece Uniwersyteckiej dostęp do części książek będzie swobodny. W piwnicy zlokalizowany zostanie "książkomat" pozwalający na samodzielny zwrot wypożyczonych egzemplarzy.

Gabinety na poddaszu

Parter zajmuje audytorium z foyer, holem i szatnią. Widownia dla studentów będzie miała teleskopową konstrukcję, dzięki czemu będzie można "zaparkować" ją pod ścianą. Pozwoli to w ciągu kilku minut zamienić tradycyjną aulę wykładową, w płaską salę, idealną na wystawy czy okolicznościowe spotkania.

Wyżej znajdą się sale konferencyjne i seminaryjne, archiwum, pokoje wykładowców, doktorantów, sekretariaty instytutów, gabinety dziekana i prodziekanów. Na poddaszu przewidziano miejsca na pokoje gościnne.

W podpiwniczeniu usytuowano bar z klubem, sanitariaty i archiwum wydziałowe. Akadamie Medyczna zyska dwie windy. Wszystkie pomieszczenia będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Wyprowadzka lekarzy

Aktualnie zabytkowy budynek wykorzystuje Warszawski Uniwersytet Medyczny. Ale niebawem będzie musiał się z niego wyprowadzić.

- Według porozumienia władz obu uczelni, Warszawski Uniwersytet Medyczny będzie użytkował obiekt do końca 2012 roku. Ten czas postanowiliśmy wykorzystać na prace koncepcyjne, tak żeby po przejęciu budynku, natychmiast rozpocząć prace budowlane – mówi tvnwarszawa.pl rzeczniczka UW Anna Korzekwa.

Szacuje się, że remont potrwa co najmniej rok, a pierwsi studenci zasiądą w efektownych wnętrzach najwcześniej w 2014 roku.

Zmiany na lepsze

Ale to nie koniec zmian na uniwersytecie. W bliskim sąsiedztwie Akademii Medycznej dobiega końca budowa biblioteki Instytutu Historycznego. Na ten rok jest także planowany remont Pałacu Czetwertyńskich, gdzie mieści się Wydział Geografii i Studiów Regionalnych. Pod koniec czerwca nastąpi podpisanie umowy z generalnym wykonawcą budynku przy ul. Dobrej 55, gdzie uczyć się będą przyszli lingwiści. Ta długo wyczekiwana inwestycja powinna być ukończona pod koniec 2012 roku. Postępy można obserwować na bieżąco na stronie dobra55.uw.edu.pl

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zniesmaczony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2011 10:44 ~zniesmaczony

  dlaczego jak oksford ?
  czy na kontynencie nie ma starych uniwersytetow znacznie bardziej podobnych do UW ?
  to wlazidupswo wobec usa i gb w Polsce juz dawno przekroczylo granice dobrego smaku

 • niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2011 08:42 ~niki

  Oxford? Ten budynek i campus Uniw Wawarszwskieog nie ma nic wspólnego z Uniw Oxford gdzie starsze części sięgają wczesnego średniowiecza przez co są w stylu gotyckim a neoklasyku jest bardzo mało! Jeśli do czego bliski to do starszych części Uniw. Londyńskiego który powstal około 200 lat temu, np UCL.

 • student

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 23:16 ~student

  Błagam, zainstalujcie gniazda... Dużo gniazdek! W Starym Buwie albo przy Lipowej ich po prostu nie ma! Dosłownie kilka w sali.

 • g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 22:45 ~g

  O ironią wyrzucą przyszłych lekarzy na rzecz dziennikarzy i politologów ;)

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 18:32 ~aaaa

  Fajnie, medyczny sie wyprowadzi to wyremontują. A teraz niech sie studenci WUMu męczą w tej ruderze :D :D

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 16:48 ~warszawiak

  Szkoda, że zrobią taki kicz... Najlepszy uniwersytet w Polsce powinien błyszczeć dobrą nowoczesną architekturą, a chcą zrobić taki badziew... szkoda

 • dan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 15:32 ~dan

  Oxford? To nie wiecie że o istocie Oxfordu świadczy poziom nauki, a nie to, czy tynk jest na cegle czy też go tam nie ma? Pod tym względem UW daleeeeeeeko do Oxfordu... niestety...

 • El Gordo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 14:14 ~El Gordo

  taaaa tak samo jak od 4 lat budują budynek ligwistyk na dobrej i do tej pory nie zaczęli kopac pod fundamenty

 • cmyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 13:31 ~cmyk

  zdjęcie z "wieżyczką" jest z budynku "wydziału geografii i studiów regionalnych" ale niestety chyba nie o ten się rozchodzi.

 • Informatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2011 11:11 ~Informatyk

  Nie ma takiego słowa jak funkcjonalności. W języku polskim jest wyłącznie funkcjonalność (w liczbie pojedyńczej).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »