Informacje

21.04.2016 17:25 PiS przeciw stanowisku

Warszawa jak Łódź. "Będziemy respektować wyroki Trybunału"

SERWISY:


Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego przeniósł się na salę sesji Rady Warszawy. - Będziemy stosować się do orzeczeń Trybunału, także tych, które nie będą publikowane przez rząd – ogłosiła przewodnicząca rady. Wcześniej podobna uchwałę przyjęli łódzcy radni.


"Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne" - piszą radni PO i SLD powołując się na Konstytucję RP. W swoim stanowisku apelują do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, aby w działaniach urzędu miasta i innych jednostek organizacyjnych, "w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych" uwzględniane były wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

"Trwający od 2015 roku polityczny konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego godzi nie tylko w podstawowe zasady ustrojowe demokratycznego państwa prawa, ale jednocześnie podważa zasadę pewności prawa. Bezzasadna odmowa publikacji kolejnych rzeczeń przez Prezesa Rady Ministrów prowadzi do pogłębiania chaosu" - czytamy w uzasadnieniu stanowiska.

Kłótnia na sali

Stanowisko Platformy Obywatelskiej wywołało ożywioną dyskusję. Opozycja jednoznacznie skrytykowała dokument. - Pani namawia nas do tego, abyśmy próbowali być prawnikami, a nawet łamali prawo. Ośmieszacie się taką postawą – powiedział do Ewy Malinowskiej-Grupińskiej (PO) radny Piotr Guział.

- Wyroki Trybunału Konstytucyjnego muszą być respektowane, to wynika z Konstytucji RP. Wyroki, a nie stanowiska grupy sędziów – dodał radny Guział. - Platforma chce, żebyśmy oceniali czy dane stanowisko jest wyrokiem czy orzeczeniem. Jakim prawem - dopytywał i zażądał aby wycofać stanowisko z porządku obrad.

- Działanie radnych Platformy Obywatelskiej to nic innego jak event polityczny – skomentował przewodniczący klubu PiS Cezary Jurkiewicz.

- Z pewnością nie wycofam się ze stanowiska – zarzekła Ewa Malinowska-Grupińska. Oświadczenie ostatecznie zostało przyjęte. "Za" było 31 radnych, a "przeciw" - 23.

Spór wokół Trybunału

Cała sprawa nawiązuje do sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, który trwa od kilku miesięcy. Na początku marca Trybunał uznał, że nowelizacja PiS o TK jest niezgodna z Konstytucją. 12-osobowy skład TK zakwestionował m.in. określenie pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów; wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń; nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu; wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK; możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że wyrok nie zostanie opublikowany i nie opublikowała go do tej pory. Politycy Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie uznają, że decyzja TK jest jedynie "orzeczeniem" bądź "opinią" grupy sędziów, a nie wyrokiem.

kw/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 14:46 ~ormo

  Ciekawe jakie wyroki trybunału może wykonywać lub nie miasto - raczej będzie ich niewiele.
  Z drugiej strony radni chyba zapominają że, m.in. prezes RM i wojewoda sprawują nadzór nad samorządem terytorialnym. A to oznacza ze każda uchwała, zarządzenie czy decyzja może być uchylona. Natomiast Sejm, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może rozwiązać organ stanowiący samorządu terytorialnego. Art. 171. Konst. RP

 • Tia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 13:23 ~Tia

  Art.163 konstytucji zezwala samorządowi terytorialnemu TYLKO na „WYKONYWANIE ZADAŃ PUBLICZNYCH, nie zastrzeżonych przez konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych”. Zaś art.10 ust.2 mówi, że „władzę ustawodawczą, czyli decydowanie o reżimie prawnym działania w państwie] sprawują Sejm i Senat”, a nie rady samorządów terytorialnych, ani nawet sądy czy trybunały.

 • potwierdzam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 13:13 ~potwierdzam

  roman~roman

  Czy PIS nie moze siłą odciagnac hani od stołka. PIS prosze robic porzadek

  Ze sobą.

 • roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 12:35 ~roman

  Czy PIS nie moze siłą odciagnac hani od stołka. PIS prosze robic porzadek

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 10:01 ~karol

  nic nieznaczący gest. nie macie czym sie jarać.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 09:45 ~Sławek

  Brawo Warszawo!
  Mam nadzieję, ze inne miasta też przyłączą się do przestrzegania prawa.

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 09:43 ~Sławek


  Pibwl~Pibwl

  Jakim prawem oceniać, czy coś jest wyrokiem, pyta pan Guział?... Ano takim, że zostało ogłoszone oficjalnie jako wyrok przez Trybunał Konstytucyjny. To, czy rząd bezprawnie przypisuje sobie prawo do oceny, czy coś jest wyrokiem, tego nie zmieni. Równie dobrze wyrok TK mógłby się po prostu nie podobać władzy, która by orzekła, że w jakimś komentarzu jest napisane inaczej, stąd nie można publikować błędnego wyroku.
  Lipko~Lipko

  To, że wyrok TK był bezprawny, jest zawarte w Konstytucji. Nie jest potrzebna ocena rządu, tylko trzeba Konstytucję przeczytać, a nie tylko transparenty KODu.

  Tak? A który paragraf lub fragment Konstytucji o tym mówi?
  Może nie wystarczy tylko przeczytać Konstytucję ale jeszcze ją zrozumieć zamiast powtarzać pisowskie dyrdymały.

 • qwdwqd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 09:00 ~qwdwqd

  SAF~SAF

  nadgorliwość gorsza niż FASZYZM  no to sio z forum nadgorliwcu

 • sdfdsfsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 09:00 ~sdfdsfsd

  BRAWOOOO!

 • SAF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.04.2016 08:49 ~SAF

  nadgorliwość gorsza niż FASZYZM

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »