Informacje

15.04.2014 06:11 co ze schronami w warszawie?

Warszawa gotowa na wojnę?
"Nie ma nawet listy schronów"

W garażu pod współczesnym apartamentowcem można się schować najwyżej przed wichurą lub deszczem. Tunele metra przetrwają więcej, ale nawet one nie pomieszczą wszystkich mieszkańców miasta. Reszta będzie się chować w przejściach podziemnych, bo ani miasto, ani kraj nie są gotowe na wypadek wojny.

"Wojna" - słowo, której jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się należeć do podręczników do historii, za sprawą wydarzeń na Krymie powróciło do codziennych rozmów. Czy nam grozi - nie wiadomo. Ale czy jesteśmy na nią przygotowani? Czy Warszawa będzie w stanie ochronić mieszkańców na przykład przed nalotem?

"Nie mamy listy schronów"

Ratusz zapytał o to w interpelacji jeden z warszawskich radnych, Maciej Maciejowski. My też postanowiliśmy to sprawdzić. Pierwsze kroki skierowaliśmy do miejskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Urzędnicy nie kwapili się do rozmowy na ten temat. - Po co siać panikę wśród mieszkańców? - pytał jeden z nich.

Na rozmowę zgodził się w końcu Marek Kujawa, zastępca dyrektora BBiZK. Czy stolica jest więc przygotowana na wypadek ataku? - Jest pewna trudność, żeby odpowiedzieć na to pytanie - nie ukrywa urzędnik. I od razu dodaje: - Nie ma możliwości przygotowania schronienia dla wszystkich mieszkańców prawie dwumilionowego miasta.

Dla ilu starczy zatem miejsca? Okazuje się, że nie wiadomo nawet tego. - Nie mamy dzisiaj listy miejsc, gdzie takie schronienia się znajdują - rozkłada ręce Kujawa.

- Można się schować do metra czy do podziemnych garaży, ale trzeba pamiętać, że tam nie ma żadnego zaplecza sanitarnego, żadnych zapasów wody czy żywności. Tam nie można przez dłuższy czas bytować. Można się tam schować na chwilę, przed deszczem czy wichurą - nie pozostawia złudzeń Kujawa.

"Przebywanie w schronie grozi niebezpieczeństwem"

Czasy, gdy piwnice były przystosowane do pełnienia funkcji schronów minęły dość dawno. W latach 50. wzmacniano stropy, instalowano wytrzymałe drzwi i wydajne wentylatory. W ten sposób powstawały tymczasowe ukrycia. Taki standardowy schron pod zwykłym budynkiem mieszkalnym mógł pomieścić kilkadziesiąt osób.

Duże schrony powstawały z kolei pod szpitalami, instytucjami państwowymi czy zakładami pracy. Do dziś w bardzo dobrym stanie - włącznie z wiekowymi mapami, maskami przeciwgazowymi i... zapasem beretów Obrony Cywilnej - zachował się na przykład schron pod budynkiem biurowym Huty Warszawa.

Okazały schron był również w Łomiankach.

Niestety większość podobnych schronów popadła w ruinę. – Dzisiaj strach tam kogokolwiek wpuścić, bo groziłoby to niebezpieczeństwem. Przebywanie tam byłoby groźniejsze niż w swoim własnymi mieszkaniu – nie pozostawia złudzeń wicedyrektor BBiZK.

Nadzieja w przejściach podziemnych

Dlaczego Warszawa nie jest gotowa do obrony? Okazuje się, że w Polsce nie ma dziś przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Nikt nie buduje więc nowych, ani nie poczuwa się do dbania o stare schrony.

Zdaniem Navala, byłego operatora GROM, budowniczowie miasta zapomnieli o tak nieodległej wojnie i za pewnik biorą pokój. - Szwajcaria jest neutralna. Ale jej budowniczowie nie zapomnieli o bezpieczeństwie. Doliny poprzecinane umocnieniami o kształcie smoczych zębów, piwnice, które przypominają bunkry. Nie, to nie jest kraj zmilitaryzowany. Oni po prostu pamiętają, że pokój nie jest dany raz na zawsze - pisał niedawno na łamach miesięcznika "Polska Zbrojna".

I dodawał: - Widzę, jak powstają kładki nad warszawskimi ulicami i pytam: Nie pamiętacie o tym, że aby przeżyć bombardowanie, trzeba wgryźć się w ziemię. To takie proste. Nawet bez smoczych zębów i bunkrów możemy dać sobie szanse na przeżycie. Zamiast kładki nad drogą zbudujmy tunel pod nią. Powstańcy z żalem w głosie wspominają: gdybyśmy mieli przed wojną metro, tunele. O ilu mniej nas by zginęło. Tak wiem, ekonomia, architektura, a jeszcze nie daj Boże żyjący akurat w tym miejscu rzadki gatunek kreta. To może pozbawić nas i przyszłe pokolenia szansy – ocenił służący 14 lat w GROM operator.

Będzie "koncepcja kierunków działań"

To, że nasz kraj ma anachroniczną strukturę i organizację obrony cywilnej, dostrzega również Najwyższa Izba Kontroli. - Systematycznie maleje liczba jej formacji. Zmniejsza się także liczba osób do niej powołanych. Również wyposażenie, jakim dysponuje obrona, jest niewystarczające - czytamy w raporcie NIK.

Marek Bieńkowski z Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK mówi wprost: - Mamy do czynienia z przestarzałym pomysłem na tę służbę. Jego zdaniem, obecny stan OC uniemożliwia jej sprawne włączenie się do usuwania skutków klęsk żywiołowych, a w przypadku wojny - przejęcie zadań związanych z ochroną ludności.

Czy sytuacja może się zmienić? Komendant Państwowej Straży Pożarnej, który jest jednocześnie szefem Obrony Cywilnej Kraju, powołał zespół do opracowania "Koncepcji kierunków działań w zakresie budownictwa ochronnego w Polsce".

Do zespołu mogą być zapraszani eksperci wskazani przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Wojskową Akademię Techniczną, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, wydziały bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich (mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego), władze Warszawy, Polskie Koleje Państwowe czy oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Gdańsku.

Prace nad koncepcją kierunków działań trwają... od 2006 roku.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dudek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2015 06:33 ~dudek


  IkarusIkarus

  W Łomiankach chłopaki teraz bawią się ASG :) Sam już trochę tam zwiedziłem.
  A schron mam w bloku :) Na Żoliborzu. Stary, bo stary ale jest.
  wep~wep

  To zadaj sobie pytanie czy ten stary schron nadaje sie do dzisiejszych zagrożeń ataków biologiczno-chemicznych oraz nuklearnych. Nawet konwencjonalne ładunki wybuchowe w bombach czy rakietach mają ogromną siłę rażenia. Czy taki stary schron zapewni bezpieczeństwo? Czy jest odpowiednio przygotowany, zakonserwowany itd? NIE.

  Na pewno jest lepszy od twojego którego nie masz.

 • wep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.04.2014 10:59 ~wep

  IkarusIkarus

  W Łomiankach chłopaki teraz bawią się ASG :) Sam już trochę tam zwiedziłem.
  A schron mam w bloku :) Na Żoliborzu. Stary, bo stary ale jest.

  To zadaj sobie pytanie czy ten stary schron nadaje sie do dzisiejszych zagrożeń ataków biologiczno-chemicznych oraz nuklearnych. Nawet konwencjonalne ładunki wybuchowe w bombach czy rakietach mają ogromną siłę rażenia. Czy taki stary schron zapewni bezpieczeństwo? Czy jest odpowiednio przygotowany, zakonserwowany itd? NIE.

 • zenon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 19:12 ~zenon

  Teraz to już za późno na budowanie - czas na emigrację i zmianę obywatelstwa bo wstydze się za wszystkie rządy po obaleniu komuny - z kadencji na kadencję państwo popada w coraz większą ruinę. Najpierw sprzedano cały majątek narodowy - a teraz jak już nie ma nic do sprzedania to serwują nam pracę dożywotnią i coraz droższe życie.

 • fajnerl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 18:14 ~fajnerl

  Jak czytam te wpisy o braku schronów, wyjeżdżaniu itp itd to mi się przypomina koniec filmu "Złoto Dezerterów"...

  Faktycznie wyjechać gdzieś i przeczekać aż w Europie i okolicach ochota na wojnę minie - jakaś Ameryka Południowa albo coś...

  Co do schronów - ich zastosowanie to chyba tylko ochrona przed nalotami albo wybuchem jądrowym. Ale... jak będą naloty to padnie prawdopodobnie infrastruktura zaopatrzenia - nie ma wody i jedzenia.
  Jedyne co można zrobić żeby uniknąć chorób i głodu i bandytów jacy się pojawią to opuścić wielkie miasto. Siłą rzeczy schrony nie będą potrzebne.

  Z takimi nastrojami to tylko czekać aż na mieście zaczną rozrzucać ulotki "Polacy - nie brońcie się! Jak zajmiemy wasz kraj komu nie będzie się podobało będzie mógł wyjechać!"
  Na pewno będzie można wyjechać tylko kto inny będzie decydował o kierunku podróży.

  Jak dla mnie to pora na przyspieszone szkolenie z obsługi broni i ćwiczenie strzelania... i jakby to melodramatycznie nie zabrzmiało przypomnienie wierszyka Broniewskiego...

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 17:04 ~Marek  anarhista~anarhista

  ja wyjeżdzam, wy walczcie :) bohatery haha
  warszawiacy~warszawiacy

  i ja wyjeżdzam i moi znajmi także z woli.
  renata~renata

  i ja także , niech się pozabijają sami.

  ja się dołączam

 • kaskozorzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 16:57 ~kaskozorzec

  I po co się bać wulkanu/meteorytu czy wrogich kosmitów. Człowiek człowieka zatłucze za frajer. Taki już "natura" naszego gatunku. Nie dość że sami się wybijemy to pewnie przy okazji wybijemy inne życie na całej planecie jak i przy odrobinie szczęścia sama planeta przestanie istnieć - zboczy z kursu i wpadnie gdzieś tam w inna planetę w ramach crash testu.

 • noname

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 16:54 ~noname

  dobry wąs ;}

 • yet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 16:52 ~yet

  no tak, ludzie przed deszczem do metra, a HGW ze świtą np. w podziemiach urzędu gminy targówek, dobrze wiedzą gdzie i w jakim stanie są schrony ;)

 • Ikarus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 16:11 Ikarus

  W Łomiankach chłopaki teraz bawią się ASG :) Sam już trochę tam zwiedziłem.
  A schron mam w bloku :) Na Żoliborzu. Stary, bo stary ale jest.

 • koronar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2014 15:57 koronar

  Schrony? Przeciez jest prawie na ukonczeniu potezny schron dla calej stolic wspolfinansowany przez miasto i Urzad Marszalkowski oraz super ministra Kultury pana Zdrojewskiego.To Swiatynia Opatrznosci Bozej.Polacy juz teraz naprawde moga liczyc tylko na jakis cud!
  Wlasciwie to skoro srategicznymi punktami Warszawy zarzadzaja zagraniczne koncerny- to wystarczy odciac wode i zgasic swiatlo.
  Stolica opanowana w 24h bez jednego strzalu-myslenie nie boli- nikt nie kontroluje dzialanWarszawskich wlodarzy.Nawet sie wam na referendum nie chcialo isc-wstyd!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »