Informacje

16.10.2012 08:52 odtwarzają każdy szczegół przedwojennej stolicy

Warszawa 1935 w 3D:
"Za chwilę ją zobaczymy"

SERWISY:


W zaciszu praskiego studia powstaje trójwymiarowy film Warszawa 1935. Każdy szczegół przedwojennej stolicy jest pieczołowicie odtwarzany. - Jeszcze chwilka i będzie można zobaczyć film - mówi w rozmowie z reporterką programu "Polska i Świat" jeden z producentów.

Na podstawie planów i map twórcy podzielili miasto na kwartały, później dzięki dostępnej, choć nierzadko wybrakowanej dokumentacji, zaczęli odtwarzać budynek po budynku - małe manufaktury, słupy ogłoszeniowe, czy gazowe latarnie.

"Sadzą" drzewa

O filmie mówi się od około dwóch lat. Powstaje w technologii 3D, więc zgadzać musi się każdy detal. Nawet szyldy i punkty usługowe są sprawdzane na fotografiach i spisach. - W przypadku rekonstrukcji zawsze rozpoczynamy od zebrania materiałów źródłowych - mówi Tomasz Gomoła, reżyser filmu ze studia Newborn. - Dysponujemy także planami Lindleya i na tych planach są zaznaczone drzewa. Dzięki temu jesteśmy w stanie "posadzić" drzewa tam, gdzie one były - dodaje.

Każdą kamienicę odbudowują w skali 1:1 - odtworzony musi być każdy detal, jak chociażby okna. Również  ulice muszą tętnić przedwojennym życiem. Pokazywane są tramwaje, auta, czy dorożki.

"Jeszcze chwilka"

- Projekt Warszawa 1935 będzie jednocześnie projektem jedynym takim w Polsce, jedynym, w którym widz będzie mógł zobaczyć Warszawę przedwojenną. Będzie też najbardziej zaawansowany technologicznie - mówi Ernest Rogalski, współproducent filmu.

Twórcy zapewniają, że efekt końcowy będzie imponujący. Szczegółów zdradzać na razie nie chcą, film ma być niespodzianką dla widza. - Została jeszcze chwilka, jeszcze chwilka, żeby zobaczyć gotowy film - zapewnia Rogalski.

Paulina Chacińska
ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2013 17:49 ~marek

  W Krakowie w Kinie pod Baranami od 22. marca. 10 zł. To dużo?

 • Leon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 14:23 ~Leon

  Już wole zdjecia Juliena Bryana bo to co tu widze to sztuczna Warszawa i robione efekty dla kasy.

 • brak słów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2013 11:12 ~brak słów

  pitek~pitek

  O ile pamiętam to ostatnie 3 lata wciąż mówiono że będzie za chwilkę - Panowie od Tuska ???


  Dureń

 • pitek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2013 08:45 ~pitek

  O ile pamiętam to ostatnie 3 lata wciąż mówiono że będzie za chwilkę - Panowie od Tuska ???

 • stella

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2013 13:32 ~stella

  Witam
  A czy ktoś wie kiedy i gdzie będzie można obejrzeć ten film?

 • wekofob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2013 17:16 ~wekofob

  Prawda jest taka, że Warszawę odbudowywali wszyscy jej przedwojenni mieszkańcy. Ludzie, którzy potracili dorobek wielu pokoleń- mieszkania, meble, a nawet zdjęcia rodzinne. I kto im za to zapłacił? Nikt! Po pracy każdy dostawał łopatę albo kilof i szedł sprzątać ulice, sortować cegły itd. Tylko, że w pierwszej kolejności mieszkania dostawali przyjezdni, co się za wczasu pozapisywali do ZMS-u, PZPR-u itd. A wielu rodowitych warszawiaków do tej pory musi mieszkać w slumsach i wysłuchiwać na każdym kroku jaka to Warszawa okropna. Jak się komuś nie podoba to niech jedzie do swojego Słoikowa koło Wekogrodu.

 • grażek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2013 17:03 ~grażek

  Ciekawy opis filmu: http://www.rogalinski.com.pl/historia/warszawa-1935-film-3d-zobacz-koniecznie/

 • jamaika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2012 18:56 ~jamaika

  Co reklamuje ten artykuł TVN24? Chyba firmę Newborn. Projekt Warszawa 1935 3d to niewypał. Zapowiadany od dawna na rok 2012, nie wszedł do kin. To po co tyle hałasu w prasie. Czas jest na "pokłosie", a nie na minione fotki nieistniejącej Warszawy.

 • oka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2012 11:26 ~oka

  Rany, co za bzdury!!!! Nikt nie odbudowywał Warszawy cegłą ze zburzonych obiektów w innych miastach! To jest legenda bazująca na ludzkiej złości. Bo co niby miano zrobić w Warszawie z warszawską cegłą? Przecież tego były niezliczone ilości! Odzyskiwano cegły a z materiału rozdrobnionego robiono nowe (przy pomocy specjalnych młynów). Jedno jest prawdą - przy odbudowie najstarszych obiektów na Starym Mieście użyto starej, romańskiej cegły przywiezionej m.in z Dolnego Śląska. Ale nikt w tym celu niczego nie rozbierał.

 • topas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2012 16:09 ~topas

  Wszystkim burzącym się na przyjezdnych... polecam sprawdzenie z odbudowy ilu obiektów w Polsce zrezygnowano, oraz ile nienaruszonych zabytków rozebrano bądź wysadzono w powietrze celem pozyskania cegieł na odbudowę Warszawy (i budowę nowych obiektów, PKiN, Domu Partii, Mariensztatu... W obecnej tkance tego miasta mamy zamurowane pozostałości niezliczonych budowli z całego kraju. Krótka (i wybiórcza) pamięć Państwa krytykujących... polecam poznanie historii Naszego/Waszego miasta

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »