Informacje

11.10.2014 10:14 prace przy placu zamkowym

Wapień, barwione szkło, kute balustrady.
Oto elewacja kontrowersyjnego biurowca

SERWISY:

Ruszyły prace wykończeniowe zewnętrznej części kontrowersyjnego biurowca przy placu Zamkowym. Zamontowano już pierwsze elementy elewacji i dachu. Pojawiły się też balustrady.

W październiku mija rok od rozpoczęcia budowy biurowca przy placu Zamkowym. Jak zapewnia inwestor, prace idą zgodnie z harmonogramem, a pierwsi użytkownicy biur wprowadzą się na początku przyszłego roku.

Można też już zobaczyć pierwsze elementy wykończeniowe zewnętrznej części budynku. Jak biurowiec będzie się komponował z zabytkowym otoczeniem? Użyte materiały uwzględniają sugestie, jakie inwestor wniósł do projektu po interwencji UNESCO. Przyziemie jest pokrywane wapieniem muszlowym. Na wyższych kondygnacjach stosowane są szlachetne tynki i farby – według inwestora – często wykorzystywane przy renowacjach zabytkowych obiektów.

W oknach i witrynach biurowca montowane jest szkło, które dzięki niestandardowemu szaremu zabarwieniu ma harmonizować z kolorystyką pozostałych elementów elewacji. Dach budynku częściowo został pokryty spatynowaną blachą. Materiał pod wpływem warunków atmosferycznych z czasem nabierze naturalnej niebiesko-szarej barwy.

Budynek zdobią kute balustrady z elementami mosiężnymi. - Wybraliśmy je ze względu na elegancki charakter – poinformowała Agnieszka Śliwa, przedstawicielka spółki Senatorska Investment.

Sporna inwestycja

Biurowiec powstaje na rogu Senatorskiej i Podwala, na działce odzyskanej od miasta przez specjalizującego się w skupowaniu roszczeń biznesmena Macieja Marcinkowskiego.

Kontrowersje wzbudza zarówno sam fakt budowy w tym miejscu, jak i forma budynku, w szczególności masywny dach.

Gdy wokół inwestycji wybuchło zamieszanie, okazało się że to nie jedyne wątpliwości. Wszyło na jaw, że zwracając działkę miasto oddało też inwestorowi kawałek przebiegającego pod nią tunelu trasy W-Z. A przy projekcie pracował syn urzędniczki, która wydawała pozwolenie na budowę. Z tego powodu ratusz nakazał wstrzymanie prac i zapowiedział kontrolę postępowania zakończonego wydaniem decyzji.

Wojewoda mazowiecki uchylił jednak decyzję o wstrzymaniu prac.

Problemem okazało się także sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć inwestor twierdził, że projekt został skonsultowany ze specjalistami UNESCO, to polski komitet organizacji odciął się od tych doniesień.

Ratusz informował pod koniec października ubiegłego roku, że konsultacje z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu nie były konieczne. - Projektu zabudowy działki nieopodal kolumny Zygmunta nie trzeba było konsultować z UNESCO, a sam budynek nie zepsuje panoramy stolicy - przekonywała Ewa Nekanda-Trepka, pełnomocnik miasta ds UNESCO. Krótko po tym prezydent Warszawy odwołała także Nekandę-Trepkę.

Z kolei Piotr Żuchowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków do Warszawy ściągnął przedstawicieli UNESCO, by opracowali raport na temat inwestycji.

>>CAŁY RAPORT ICOMOS PRZECZYTASZ TUTAJ<<

Dokument sporządziła Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS) to pozarządowa ekspercka organizacja międzynarodowa z siedzibą w Paryżu. Doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa. Głównym autorem raportu na temat inwestycji na Podwalu był Bernhard Furrer.

bf/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • elżbieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2014 12:15 ~elżbieta

  Nie rozumiem tych uwag na nie. Mnie się podoba, jest nowoczesny ale nawiązuje do architektury. Ładnie zamyka całą pierzeję ul. Podwale i daje ciekawa perspektywę w ul. Senatorską.Parking był może potrzebny ale bardzo szpecił. Dopiero byłaby afera, gdyby postawiono tam budynek wg nowych trentów architektonicznych. Ten się moim zdaniem dobrze komponuje.
  pozdrawiam zawistników i malkontentów, ludzie uśmiechnijcie się, Warszawa jednak pieknieje a widać to jak człowiek wraca z wojaży.

 • rob7615

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 23:56 ~rob7615

  Oddaliśmy pustą działkę a zabierzemy zabudowaną.

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 15:43 ~lupus71

  prawdę powiedziawszy, tak bardzo bez polotu i krzty finezji, że aż obrzydliwe (fakt, że drogie)

 • gryzoń

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 11:56 ~gryzoń

  waldey~waldey

  Zdecydowanie lepiej komponował się tam parking o niepowtarzalnym klimacie i ukształtowaniu nawierzchni.

  No tak, od klepiska lepszy. Też sobie znalazłeś porównanie :D

 • elm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 11:53 ~elm

  Ten biurowiec nie jest kontrowersyjny. Jest kiepski, ma złe proporcje. Takich rzeczy nie da się nadrobić barwionym szkłem i kamieniem na elewacji.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 09:42 ~nick

  Chyba zapomniałeś, że tu jest POlska i wygląd domu/mieszkania nie zawsze odzwierciedla poczucie estetyki właściciela... Tutaj nawet głupi telefon lub komputer spod znaku jabłka jest uważany za dobro luksusowe...

  Janusz z Powiśla~Janusz z Powiśla

  Mnie się tam taka koncepcja podoba, bo jest nowczesna a jednoczesnie osadzona na elementach z otoczenia architektonicznego, tego fragmentu starego miasta. Architekci się spisali ale i developer, bo nie wybrał najprostrzego projektu. A ci którym się ten budynek nie podoba, nich pokażą zdjęcia domów w których mieszkają. Ludzie trochę samokrytyki napierw proszę...

 • Janusz z Powiśla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 07:21 ~Janusz z Powiśla

  Mnie się tam taka koncepcja podoba, bo jest nowczesna a jednoczesnie osadzona na elementach z otoczenia architektonicznego, tego fragmentu starego miasta. Architekci się spisali ale i developer, bo nie wybrał najprostrzego projektu. A ci którym się ten budynek nie podoba, nich pokażą zdjęcia domów w których mieszkają. Ludzie trochę samokrytyki napierw proszę...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 02:49 ~nick

  Słabe to. Raz, że nie pasuje, a dwa że zero polotu.

 • Architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.10.2014 00:01 ~Architekt

  Każdy budynek powinien być tak wykańczany aby ładnie to miasto wyglądało i budynki starzały się szlachetnie

 • greg1907

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2014 15:13 greg1907

  [cytat_2012982]
  Ty pisowski koniobujco nie podoba Ci się.Napisz o tym do Radia Maryja

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »