Informacje

17.10.2013 08:36 kolejny etap walki o odbiór odpadów

Walka o śmieci w izbie odwoławczej.
"Zmowa nie miała miejsca"

SERWISY:

Przedstawiciele Warszawy odpierali w środę w Krajowej Izbie Odwoławczej zarzuty dot. przetargu śmieciowego. Odnieśli się do zastrzeżeń obu odwołujących się firm: Byś i Remondis. Wyrok poznamy jednak najwcześniej w przyszłym tygodniu.

- Rozprawa została odroczona do przyszłego poniedziałku. Strony jeszcze zabierają głos w sprawie odwołania firmy Byś - mówi tvnwarszawa.pl Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka Krajowej Izby Odwoławczej.

Firmy Byś i Remondis zarzucały miastu w swoich odwołaniach, że wybrało w przetargu Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów.

Przedstawiciele firm twierdzili również, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

Samochody spełniają normy?

Pełnomocnik miasta zapewnił w środę, że władze Warszawy zachowały należytą staranność przy wyborze oferty Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania i że spełniło ono wymagania przetargu, w tym także wymogi specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ) dotyczące sytuacji finansowej. Odparł również argument Bysia, że miejskie przedsiębiorstwo nie osiągnęło wymaganego 10-proc. poziomu odzysku odpadów biodegradowalnych. Stwierdził, że takiego wymogu nie było w SIWZ.

Pełnomocnik powiedział, że MPO dysponuje wystarczającą liczbą samochodów do wykonania zadania, ponieważ kwestionowana przez Remondisa umowa, na podstawie której MPO będzie korzystać z potencjału innego podmiotu, nie jest wadliwa. Według pełnomocnika - również przedstawiciele drugiej odwołującej się firmy - Bysia nie udowodnili, by MPO świadomie wykazało w ofercie samochody, które nie spełniają norm emisji spalin, tak jak nie przedstawili dowodów na to, że składowanie odpadów na składowisku Łubna odbywało się nielegalnie.

"Nie było zmowy"

Łukasz Korba z Biura Zamówień Publicznych w warszawskim urzędzie miasta odpierał z kolei zarzuty, jakoby zaproponowana przez MPO cena była rażąco niska.

Powiedział, że kalkulacja kosztów jednoznacznie potwierdza, iż MPO wykazało zysk.

Przedstawiciele miasta odnieśli się również do zarzutów Bysia, jakoby dwaj wygrani w przetargu - MPO i firma Lekaro - byli w zmowie. Jednoznacznie stwierdzili, że jakakolwiek zmowa między uczestnikami przetargu nie miała miejsca. Ich zdaniem opinie prawne, na które powołuje się Byś, nie stwierdzały jednoznacznie, że do zmowy doszło, a jedynie dopuszczały taką hipotezę.

Kolejne odwołanie Bysia

Wcześniej pełnomocnik Remondisa twierdził – podobnie jak w poniedziałek przedstawiciele Bysia - że cena określona w ofercie przez MPO jest rażąco niska. Przedstawił szczegółowe kalkulacje, z których wynikało, że nawet przy założeniu najbardziej optymistycznego scenariusza MPO ponosiłoby stratę. Strata ta - jak podkreślał Grzegorz Ciechoński z Remondisa – musiałaby być w takiej sytuacji pokrywana przez miasto. Pełnomocnik Remondisa mówił również, że MPO nie dysponuje odpowiednią liczbą samochodów, by móc prawidłowo wykonać zamówienie, a te, które ma, nie spełniają normy emisji spalin.

KIO już dwukrotnie rozpatrywała odwołania Bysia - w czerwcu i sierpniu - ale wtedy dotyczyły one warunków zamówienia stawianych przez miasto. Tym razem natomiast Byś i Remondis odwoływały się od wyników samego przetargu.

Lwia część dla MPO

Z rozstrzygniętego na początku września przetargu wynika, że miejska spółka ma od lutego 2014 r. odbierać śmieci z pięciu obszarów miasta: Śródmieścia, Bielan i Żoliborza, Białołęki i Targówka, Ochoty, Ursusa i Włoch oraz z Woli i Bemowa. Lekaro będzie odpowiadać za odbiór i zagospodarowanie odpadów z Mokotowa, Pragi Południe, Pragi Północ oraz z Rembertowa, Wawra i Wesołej. Natomiast Sita Polska będzie odbierać odpady z Ursynowa i Wilanowa.

Do 31 stycznia 2014 r. będzie obowiązywał w Warszawie tzw. system pomostowy - w tym czasie mieszkańcy będą przekazywać opłatę śmieciową miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto będzie z niej opłacać faktury za odbiór śmieci.

WICEPREZYDENT JAROSŁAW DĄBROWSKI O PRZETARGU NA WYWÓZ ŚMIECI:

PAP/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • radeksm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 23:24 radeksm

  >Odparł również argument Bysia, że miejskie przedsiębiorstwo nie osiągnęło wymaganego 10-proc. poziomu odzysku odpadów biodegradowalnych. Stwierdził, że takiego wymogu nie było w SIWZ.

  Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować Pani Prezydent za udany przetarg na wywóz i ZAGOSPODAROWANIE odpadów.

  Jestem bardzo wdzięczny za to, że firmy odbierające posortowane śmieci nie będą w żaden sposób zobligowane do ich zagospodarowania oraz, że MPO będzie wywoziło (i już wywozi) śmieci jak leci na zwałki.

  Czy to na pewno o to chodziło w tej ustawie?

 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 21:21 ~Słoik

  Oczywiście MPO musiało wygrać bo jest na skraju bankrudztwa. Ale przecież powinniście się cieszyć bo wygrała firma zaprzyjaźniona z Waszą Kochaną Hanią. Ale o co tu się spierać, przecież ledwie 25% was poszło na referendum więc oznacza to, że 75% Warszawiaków kocha Hanię i nie powinna mieć nic przeciwko MPO więc proszę grzecznie już nie marudzić tylko cieszyć się i bić brawa. A śmieci możecie zacząć zjadać bo i tak nikt ich nie wywiezie a opłaty w przyszłym roku zobaczycie jakie będą fajne :) Pozdrawiam i uśmiecham się do was szyderczo.

 • lesiosta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 14:12 ~lesiosta

  Pani ;BYŚ'a tak apropos USA ,też są prawie bankrutem !!!!

 • sieboc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 13:00 sieboc

  Od 25lat mieszkam w Niemczech.kiedys wywozem smieci zajmowalo sie miasto iplaciloa sie zawywoz smieci do miasta.Pozniej wywoz smieci sprywatyzowano,przejely firmy prywatne,dalej za wawoz smieci rozliczamy sie z miastem.Nikogo nie iteresuja przetargi.Place za wywoz smieci i robota ma byc zrobiona

 • Bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 12:09 ~Bolo

  ben~ben

  głoptami się zajmujecie, a poseł pisu Górski umiera. módlcie się za niego, aby Chrystus Król Polski go uzdrowił.

  Niech go uzdrowi jego zbawca wszystko mogę Kaczyński.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 11:27 ~mieszkaniec

  MPO znów zaczęło (legalnie lub nie) intensywnie eksploatować wysypisko na Radiowie!!!

 • ben

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 11:08 ~ben

  głoptami się zajmujecie, a poseł pisu Górski umiera. módlcie się za niego, aby Chrystus Król Polski go uzdrowił.

 • ANTEK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 10:49 ~ANTEK

  LEKARO..BYL REPORTAZ JAK FIRMA ZOSTAWIA SMIECI W LESIE

 • hsghsht

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 09:30 ~hsghsht

  Nie od dziś wiadomo, że są ustawiane przetargi - ale oficjalnie wszystko jest ok.

 • mandarynka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 09:10 ~mandarynka

  NO NIECH W KOŃCU POWIEDZĄ CO I JAK BO NIE WIEM CZY MAM PRACE CZY JUŻ NIE ( nie jestem związana miastem ).....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »