Informacje

29.07.2017 10:17 Wystawa na ogrodzeniu Wytwórni

Walka i codzienność powstańcza na zdjęciach

SERWISY:

"Niemieccy kaci - polskie ofiary" - to tytuł wystawy koloryzowanych zdjęć z okresu Powstania Warszawskiego, które zawisły na historycznym ogrodzeniu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Ekspozycja upamiętnia 73. rocznicę wybuchu walk powstańców i pokazuje ich przebieg. Pokazuje też ofiary, zbrodniarzy wojennych oraz życie warszawiaków w tamtym czasie.

W piątek 28 lipca wystawa została oficjalnie otwarta.

- To unikalna ekspozycja. 66 koloryzowanych fotografii o wielkości dwa na trzy metry, z których każda symbolizuje Powstanie Warszawskie, zostało zawieszonych na historycznym ogrodzeniu, pamiętającym obronę Reduty PWPW. W niektórych miejscach można jeszcze dostrzec przestrzeliny z okresu walk - powiedział Piotr Woyciechowski, prezes Zarządu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Historyczny budynek

- PWPW jest instytucją o prawie 100-letniej historii. Powstała 2,5 miesiąca po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku. Wytwórnia jest i zawsze była ściśle związana z odradzającą się państwowością polską. Była związana z Warszawą, to tutaj, w kompleksie Sanguszki, udostępniano we wrześniu 1939 roku liczne schrony dla ludności cywilnej podczas bombardowań niemieckich. Najważniejszy epizod to obrona budynków Wytwórni w sierpniu 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego, które przeszły do historii jako obrona Reduty PWPW - wyjaśnił prezes.

Aplikacja w dwóch językach

Wystawa, a także towarzysząca jej aplikacja o nazwie "Reduta PWPW", dostępne są w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. - Na planszach zostały zainstalowane tzw. beacony, czyli niewielkie nadajniki sygnału radiowego. Po wgraniu do urządzenia przenośnego aplikacji, można uzyskać szersze informacje na temat poszczególnych zdjęć i Powstania Warszawskiego - wyjaśnił Marcin Pachacz z firmy BlueBeacon.

Aplikacja jest skierowana do wszystkich użytkowników, mogą z niej korzystać również osoby niedowidzące i niesłyszące, ponieważ umożliwia powiększanie tekstu, a także ma zbudowany moduł lektora. - Możemy sprawdzić kierunek zwiedzania, a poprzez wybranie odpowiedniego artykułu możemy uzupełnić cały kontent i poszerzyć zwiedzanie o dodatkowe informacje - wyjaśnił Pachacz.

Wystawę można oglądać przez najbliższe trzy miesiące na ogrodzeniu PWPW, okalającego budynki Wytwórni przy ulicach: Sanguszki, Zakroczymskiej, Rybaki i Wójtowskiej.

Wystawa jest jednym z elementów obchodów 73.  rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podobnie jak występ jazzowej wokalistki Moniki Borzym, który odbył się w Parku Wolności. Borzym zaśpiewała wiersze powstańczej poetki Anny Świrszczyńskiej:

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »