Informacje

21.11.2011 13:01 Al. Ujazdowskie

Wałęsa odsłonił pomnik Reagana

SERWISY:

W samo południe Lech Wałęsa odsłonił pomnik Ronalda Reagana. Monument stanął w Alejach Ujazdowskich. Okazją do uhonorowania byłego prezydenta USA była setna rocznica jego urodzin.

- Pokłonimy się Prezydentowi Reaganowi za to, że w naszym pokoleniu udało się zakończyć wielkie podziały i konflikty – powiedział tuż przed odsłonięciem pomnika Lech Wałęsa.

Reagan przyczynił się do upadku Muru Berlińskiego i wspierał polską Solidarność.

Jak powiedział b. prezydent, upadek komunizmu był wydarzeniem, które wydawało się nieprawdopodobne. - Starsi pamiętają, w samej Polsce było ponad 200 tys. żołnierzy sowieckich, w Europie ponad milion żołnierzy sowieckich i silosy z bronią nuklearną, więc właściwie wielkie zmiany bez wojny nuklearnej były niemożliwe, nieprawdopodobne, a jednak się to zdarzyło - powiedział.

Wkład w najnowsze dzieje Polski

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski odczytał list, który prezydent Bronisław Komorowski skierował do uczestników uroczystości. Komorowski podkreślił w nim, że wkład Reagana w najnowsze dzieje Polski jest "nie do przecenienia".

- Ronald Reagan obejmował urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych czasach, gdy konfrontacja między Wschodem a Zachodem nabrała nowej dynamiki. W tych okolicznościach jako lider wolnego świata prowadził zdecydowaną i konsekwentną politykę antykomunistyczną - napisał w liście prezydent.

Ambasador USA w Polsce Lee Feinstein odczytał z kolei list prezydenta Baracka Obamy. - Prezydent Reagan miał ten szczególny dar budzenia nadziei we wszystkich, którzy zmuszeni byli odnajdywać się w trudnych okolicznościach. Przywrócił Amerykanom optymizm w czasie trudności gospodarczych i wyzwań polityki światowej, a narodowi polskiemu dał nadzieję, okazując niezachwiane wsparcie zrywowi Solidarności - napisał Obama.

Na uroczystości obecni byli też m.in.: pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego prof. Władysław Bartoszewski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, posłowie, a także delegacja kongresmenów, w tym David Dreier, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1980 r., kiedy to Reagan został prezydentem USA.

Inspiracja przemówieniem przed Bramą Brandenburską

Inicjatorem budowy pomnika jest powstała w 2008 r. Fundacja im. Ronalda Reagana, działająca we współpracy z Biblioteką i Fundacją Ronalda Reagana w Simi Valley, w Kalifornii.

Pomnik, znajdujący się przed ambasadą USA w Warszawie, w przedstawia Reagana stojącego za mównicą. Jest inspirowany zdjęciami tego polityka przemawiającego przed Bramą Brandenburską w 1987 roku, kiedy wypowiedział słynne zdanie: Panie Gorbaczow, niech pan otworzy tę bramę! Panie Gorbaczow, niech pan zburzy ten mur!. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Władysław Dudek.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • długi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2014 14:56 ~długi

  I na kiego wałka nam ten pomnik? Żeby było co usuwać, jak się jakiemuś oszołomowi odwidzi? Polska paranoja - pomniki.

 • dociekliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2011 19:57 ~dociekliwy

  Co się stało z prawą ręką Regana?

 • enter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 08:56 ~enter

  Zenujace przemowienie, zenujace przedstawienie. Walesa, powiedz mi co nam ta banda z USA dala ? Twoj chrzescianizm jest takiego samego pokroju jak oni, wiec czym tu sie chwalic ! Do zadku wam wszystkim nakopac !

 • Keynes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 08:40 ~Keynes

  I po co ta maskarada. Mogli od razu odsłąnąć pomnik Miltona Freedmana, któremu Świat zawdzięcza korpokapitalistyczną biędę na całym globie ziemskim

 • grregu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 23:18 ~grregu

  Żadnej abstrakcyjnej sztuki we współczesnych pomnikach. Zero inwencji intelektualnej - wydłubane z kamienia z fotograficzną zgodnością, aby nawet biskup zrozumiał... Ja bym to raczej zasłonił...

 • eeooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 22:54 ~eeooo

  PANIE MOŁOTOW, PROSZĘ OBALIĆ TEN MUR!!!

 • wdzięczność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 20:34 ~wdzięczność

  Reagan rzeczywiście mógł być pełen dobrej woli . Były tu przesyłane wielkie pieniądze . Wojsk radzieckich rzeczywiście nie ma . Za to niewinnego człowieka może zniszczyć urząd skarbowy , sąd , prokuratura i inne instytucje . Brak jakiejkolwiek stabilności społecznej , tzw. "komuniści" mają tu jak w raju . Nigdzie nie chcą wyjeżdżać w przeciwieństwie do młodych , którzy chcą żyć w normalnym kraju . Wałęsa też ma się doskonale.

 • ROBZIO1975

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 20:20 ~ROBZIO1975

  CO NAM TA AMERYKA DAŁA....PYTAM SIĘ?! NA PEWNO NIC DOBREGO!!!

 • b

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 19:28 ~b

  Pomnik stanął na Trakcie Królewskim ! Wg opinii architektów i konserwatora zabytkow stawianie pomników na Trakcie nie jest możliwe !

 • KACHA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2011 18:58 ~KACHA

  widzimy,ze komentarze sa publikowane po znajomosci,a inni ?????? - mordy w kubel ???????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »