Informacje

24.09.2016 08:17 Uroczysty koncert w Teatrze Polskim

"Walenie głową o ścianę czasem daje efekty". 40-lecie powstania KOR

SERWISY:

Koncert z okazji 40-lecia utworzenia Komitetu Obrony Robotników odbył się w piątek w Teatrze Polskim w Warszawie.

Przed koncertem szef MON w imieniu NSZZ "Solidarność" wręczył medale okolicznościowe z okazji 40-lecia Czerwca 1976 r. Otrzymało je kilkudziesięciu działaczy opozycji demokratycznej w PRL. - Wydawało się, że jesteśmy małą grupą, którą wszyscy zgniotą. Tym bardziej, że tzw. rozsądni ludzie mówili, że to nie ma szans. Pamiętam jak pewien starszy pan mówił: „Tak, komunizm upadnie, ale najwcześniej za 100 lat, a teraz to jest bicie głową o ścianę”. Okazało się jednak, że coś się dało zrobić, że to walenie głową o ścianę czasem daje efekty - powiedział w imieniu odznaczonych Marek Barański, organizator podziemnego druku i drukarz niezależnego "Biuletynu Informacyjnego" KOR.

Koncert pt. "Ojczyzno ma", który wykonał Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, przypomniał m.in. o walkach powojennego podziemia niepodległościowego, wydarzeniach poznańskiego czerwca 1956 r., studenckiego marca 1968 r., masakrze robotników na Wybrzeżu w 1970 r. i powstaniu KOR.

Goście Teatru Polskiego mogli wysłuchać takich utworów jak "Boże coś Polskę", "Rotę", "Obława", Ballada o Janku Wiśniewskim", "Żeby Polska była Polską".

Był reakcją na represje

Komitet Obrony Robotników, który utworzono 23 września 1976 roku, był reakcją na represje, które spotkały protestujących robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Informacja o powstaniu KOR-u ogłoszona została w "Apelu do społeczeństwa i władz PRL". Jego sygnatariusze wzywali do przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Komitet Obrony Robotników był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Solidarności, pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

 

PAP/kw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zadumany na urlopie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2016 06:31 ~Zadumany…

  Komunizm to dopiero bedzie... ale socjalizm w EU, Japonii czy Chinach kwitnie... U nas nie, bo komitet 'OBRONY' robotnikow na jakis czas skutecnie pozbawil 'KLASE ROBOTNICZA' udzialu w sprawowaniu wladzy, co nazywane jest kolorowymi rewolucjami z udzialem 'ludzikow' okreslanych ze wzgledu na kolor waluty za jaka to robia - 'zielonymi'...

 • BodzioM GG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 23:20 ~BodzioM GG

  Ale świętują Ha Ha KOR ...za PRL ale się działa krzywda robotnikom, każdy miał pracę. Dlaczego dziś nikt nie broni ludzi pracy ? kiedy są wyzyskiwani oszukiwani zwalniani za byle co i na byle jakich umowach - legale niewolnictwo !!! gdzie jest KOR ? Pytam ? A solidaruchy nie lepsi powiesić wszystkich na strunach z fortepianu oszukaliście i okrasliście polski naród.

 • Felek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 20:02 ~Felek

  Szef MON to chyba ma nazwisko i jest jednym z założycieli KOR ...

 • Felek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 20:00 ~Felek

  Czemu nie piszecie imiennie kto jest szefem MON i czemu nie piszecie jacy byli założyciele KOR-u ?

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 17:18 ~Maria

  Igrzyska, igrzyska tak rząd trwoni pieniądze podatnika.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2016 13:37 ~Normalny

  Kto za to płaci ????? Znowu Naród dla którego nie ma na emerytury a ministrowie bez żadnych ograniczeń korzystają z Majątku Narodowego i bezczelnie obchodzą rocznice żeby dawać sobie , rodzinom i znajomy nagrody . Dlatego TWORZĄ sztuczne rocznice aby było więcej możliwości zagrabienia pieniędzy .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »