Informacje

16.03.2012 17:23 jedna policjantka została ranna

Walczą o squat.
Policja użyła gazu

SERWISY:

Armatka wodna, wóz strażacki a do tego gaz łzawiący i ranna policjantka - tak kończy się historia squatu Elba na Żoliborzu. Od przedpołudnia ochrona wspierana przez policję próbuje pozbyć się jego mieszkańców. Zatrzymano dwie osoby.

Likwidacja squatu przy Elbląskiej 9/11 zaczęła się w piątek przed godziną 11.00. W obecności dzierżawcy terenu pojawili się pracownicy ochrony Skrzecz. Ich zadaniem było usunięcie osób nielegalnie zamieszkujących poprzemysłowe zabudowania.

"Dusi nas w gardło"

- Zostaliśmy poproszeni o opuszczenie terenu. Kilkadziesiąt osób czeka przed bramą. Ochroniarze teraz wynoszą nasze rzeczy. Nie wiemy co będzie dalej – opisywała przed południem Maja Chmielewska, jedna z działaczek Elby.

Mieszkańcy squatu szybko przeszli do obrony swojego dobytku. Zabarykadowali się w środku, weszli na dachy. Swoją obronę relacjonują na żywo na Twitterze. - Policja zaatakowała ludzi zgromadzonych w obronie Elby. Spałowała kilkanaście osób - pisali.

Na Żoliborzu, oprócz ochrony pojawiło się kilkudziesięciu policjantów z oddziałów prewencji, a także funkcjonariusze po cywilnemu. Pomiędzy mieszkańcami a ochroną i policją kilka razy doszło do szarpaniny. W końcu policja użyła gazu. - Dusi nas w gardło. Policja pałuje nas po dłoniach – piszą na Twitterze mieszkańcy squatu.

"Musieliśmy wydostać ranną"

Przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji potwierdził, że użyto gazu. – W pewnym momencie ludzie zaczęli napierać na ogrodzenie. Nikt nie stosował się do poleceń policji. Gazu łzawiącego użyliśmy, bo w czasie szarpaniny jedna z policjantek została poważnie ranna w nogę. Musieliśmy ją stamtąd wydostać – opisuje Mariusz Mrozek z biura prasowego KSP.

- Dwie osoby zostały zatrzymane - podał z miejsca zdarzenia Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

Relacja na Twitterze

Aktywiści z Elby zabarykadowali drogi, by uniemożliwić dojazd kolejnym załogom policyjnym. Z kolei policja zablokować miała ulice, by nie dopuścić do squatu jego kolejnych obrońców. Mieszkańcy nawołują bowiem w internecie, by dołączać do obrony.

Według ich relacji, na miejsce ściągnięto nawet armatkę wodną. Ponadto kilku mieszkańców Elby zabarykadowało się w budynkach, a niektórzy weszli na dachy zabudowań. Tych ostatnich z dachu ściągano z pomocą straży pożarnej.

Wieczorem na Elbląskiej zrobiło się spokojniej. - Na terenie zakładu zostało tylko osiem osób. Siedzą na dachu jednego z budynków - informuje reporter tvnwarszawa.pl.

- Policja się wycofała. Mają się odbyć pertraktacje z właścicielem - informują na Twitterze skłotersi.

"Trzeba ludzi usunąć"

Mieszkańcy squatu od kilku lat nielegalnie zajmują teren przy ulicy Elbląskiej. Stworzyli tam centrum kulturalne. Jak twierdzi jedna z mieszkanek, zyskali prawo do terenu poprzez zasiedzenie. Jednak dopytywana przez nas, czy ma jakieś oficjalne dokumenty potwierdzające odparła, że nie. - Mamy tylko dowody, że przez te wszystkie lata działaliśmy na tym terenie - doprecyzowała Chmielewska.

Teren dzierżawi firma Stora Enso Poland. Ta z kolei wydzierżawiła go innej firmie. Jakiej? Tego nikt z przedstawicieli Stora Enso nie potrafił powiedzieć. - Firma, która wydzierżawiła od nas teren, chce prowadzić na nim działalność. Dlatego chcą przywrócić stan zgodny z prawem. Teren jest nielegalnie zamieszkiwany, więc trzeba tych ludzi usunąć – mówi Sławomir Kuźmiński, ze Stora Enso Poland.

"Głupota prezydent porażająca"

Sprawę skomentowała również prezydent Warszawy. – Takie miejsca są bardzo niebezpieczne. Był już pożar na squacie w Wawrze. Ludzie zostali ranni. Lokatorzy tam piją, palą papierosy i od tego robi się pożar. Muszą ingerować służby porządkowe. U nas jest wystarczająca liczba dla bezdomnych miejsc w noclegowniach – wyjaśniła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Skłotersi skomentowali to krótko: "Głupota HGW jest porażająca".

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Imprezy masowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 14:21 ~Imprezy masowe

  <a href="http://www.bagniewski.pl/">Ochrona imprez masowych, wynajem płotków zaporowych, płotów budowlanych, radiotelefony</a>

 • jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2012 15:29 ~jarek

  chcialbym mlodziezy przyznac racje ale obawiam sie ze szescdziesiat procent psuje opinie tym czterdziestu

 • qkiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2012 14:11 ~qkiz

  lac_plebs~lac_plebs

  aresztowac wszystkich, grupka 15 osob. Zbadac testem na narkotyki i po sprawie

  zdziwiłbyś się pajacu na gumke

 • lac_plebs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 23:32 ~lac_plebs

  aresztowac wszystkich, grupka 15 osob. Zbadac testem na narkotyki i po sprawie

 • Zosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 18:37 ~Zosia

  "Na hipokryzję zakrawa też fakt, że to właśnie pod sztandarami o "świętym prawie własności" walczy z Elbą międzynarodowy koncern Stora-Enso, właściciel tych kilku arów ziemi w Warszawie, zniszczonych i odbudowanych oddolnie, bez żadnych próśb o dotacje. Stora-Enso sam został bowiem prawomocnie skazany już w kilku miejscach na świecie za nielegalne przywłaszczanie setek TYSIĘCY hektarów ziemi, niszczenie lokalnych społeczności i dewastowanie środowiska. Przykłady? Po wyroku w Brazylii musiał oddać bezprawnie przejęte 96 tysięcy hektarów przeoranego lasu deszczowego i zapłacić 12,5 mln $ za dewastację, w Chinach zaś wywłaszczył przymusowo całe wioski, by uzyskać 120 tysięcy hektarów, łamiąc tym samym nawet liberalne prawo Państwa Środka. Wszystkie raporty podkreślają że Stora-Enso mógł działać bezprawnie tylko za przyzwoleniem miejscowych władz i policji"

 • asso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 15:31 ~asso

  Poszanowanie prawa własności ??
  Najpierw należy wyeksmitować lokatorów prywatnych kamienic i oddać mieszkania prawowitym włascicielom.
  Te mendy na mocy szczególnego trybu najmu
  do dziś pod 'opieką państwa' panoszą się we własności prywatnej płacąc czynsze dużo niższe od wolnorynkowych.
  Od działaności alternatywno-kulturalnej , system państwowy powinien zaś się od.. czepić.
  Alternatywne gospodarki, wolność oraz prawo do realizacji to coś z czego jako ludzie powinniśmy być dumni i chronić to niczym skarb.
  Miasto ma mnóstwo nieużytków których utrzymanie i wykorzystanie woła o pomstę.
  Może po prostu możnaby spokojnie przeprowadzić mieszkańców Elby w inne miejsce??
  Czasy zomo, pałowania i wszechmocnej policji powinny minąć już dawno a wraz z nią niekompetentni politycy - bo za panią Waltz po prostu wstyd.
  Wiedze o świecie to ona chyba z brukowców czerpie.
  WSTYD DLA wARSZAWY i dla polski !!!

 • z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2012 00:10 ~z Woli

  Banda młodocianych hipokrytów. Wstyd mi za państwo, w którym przy pomocy policji dokonuje się eksmisji czy przeprowadza się egzekucje komornicze często bezbronnych ludzi, a które nie potrafi poradzić sobie z tym problemem.

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2012 19:48 ~warszawa

  Novakowski~Novakowski

  Wstyd dla Wawy że likwidują squat! szkoda mi tylko tych ludzi którzy są naprawdę wartościowi! byłem na Elbie i nie mogę przeboleć! w innych krajach taka sytuacja nie miała by miejsca!

  Nie możesz przeboleć, ale zrozum teren ma właścicela! Jeszcze jak by to było miasta ale ten teren na właścicela, który musi ponosić koszty.

 • Novakowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2012 18:08 ~Novakowski

  Wstyd dla Wawy że likwidują squat! szkoda mi tylko tych ludzi którzy są naprawdę wartościowi! byłem na Elbie i nie mogę przeboleć! w innych krajach taka sytuacja nie miała by miejsca!

 • czarownica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2012 13:07 ~czarownica

  90% piszących tu idealnie wpisuje się w stwierdzenie "Nie znam się to się wypowiem". BTW. Nauczcie się czytać ze zrozumieniem. Żenada....

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »