Informacje

18.04.2016 19:55 kontrowersyjna lokalizacja na bemowie

Walczą o przesunięcie planowanej stacji metra. Napisali do prezydent

SERWISY:


Mieszkańcy Bemowa nie ustają w walce o zmianę lokalizacji planowanej przy urzędzie dzielnicy stacji metra. Wspólnie z organizacjami społecznymi wystosowali w tej sprawie apel do władz miasta.

Mieszkańcy skupieni wokół portalu Bemowiacy wysłali list do władz Warszawy w poniedziałek.
Przypominają w nim sprawę, o której pisaliśmy przed tygodniem, czyli planowaniu przez miasto przystanku II linii metra przy skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Górczewskiej.

Problem z wejściami

Ich zdaniem stacja może zostać położona niefunkcjonalnie - pod południową jezdnią ulicy Górczewskiej od pomnika Generała Józefa Bema do początku zatoki autobusowej przystanku Konarskiego po północnej stronie ulicy. To może spowodować, że wszyscy pasażerowie chcący pojechać metrem do centrum lub przesiąść się w autobus lub tramwaj kursujący ulicą Powstańców Śląskich, korzystaliby z jednego wejścia wychodzącego na pomnik.

W wysłanym właśnie liście do władz Warszawy mieszkańcy przedstawiają argumenty przeciwko takiemu rozwiązaniu.

"W zaproponowanej koncepcji nie tylko nie przewidziano wyjść na wszystkich narożnikach skrzyżowania stanowiącego centralny punkt przesiadkowy Bemowa, ale wręcz wyznaczono wyjścia w miejscach, gdzie ruch pieszych i pasażerów jest prawdopodobnie najniższy. Warto zauważyć, że dwa z proponowanych wyjść prowadzą w kierunku kameralnego Osiedla Przyjaźń (domy jednorodzinne i parterowe bloki wielorodzinne), podczas gdy to na pozostałych trzech narożnikach skrzyżowania Powstańców Śląskich / Górczewska mamy do czynienia z wysoką i gęstą zabudową dużych osiedli, a tym samym z dużo większą liczbą potencjalnych pasażerów. Tam jednak nie przewidziano wyjść w ogóle" – piszą teraz w liście zaadresowanym do władz miasta.

Uwzględnić głos mieszkańców

Przypominają, że w tej sprawie odbyły się dwa posiedzenia - Komisji dialogu społecznego ds. transportu oraz Komisji inwestycji i ładu przestrzennego Rady Dzielnicy Bemowo. Nie przekonały ich jednak argumenty obecnych przedstawicieli miejskich instytucji.

"Przedstawiono wprawdzie szereg trudności obiektywnych (problematyczny do ominięcia kolektor usytuowany pod ulicą Powstańców Śląskich czy braki miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego we wszystkich narożnikach skrzyżowania), jednocześnie jednak przekazano nam niemerytoryczne i absurdalne argumenty, na przykład "dodatkowe kilkadziesiąt metrów do przejścia nie robi pasażerom różnicy" lub "obecnie stawia się na przejścia naziemne przez skrzyżowania". Nie możemy również zapoznać się z konkursowymi kontrpropozycjami, alternatywnymi dla rozwiązania proponowanego przez Metroprojekt. Jesteśmy przekonani, że tego rodzaju informacje powinny być w pełni jawne" – twierdzą mieszkańcy.

I piszą, że oczekują od włodarzy miasta jasnej deklaracji, że gdy tylko przeszkody formalne znikną miasto uwzględni głos mieszkańców i podejmie decyzję o lokalizacji stacji metra najdogodniejszej z punktu widzenia podróżnych. "To jest bezpośrednio pod skrzyżowaniem, z wyjściami prowadzącymi na wszystkie jego narożniki oraz, o ile to możliwe, również na przystanki tramwajowe położone pomiędzy jezdniami" – podkreślają.

W liście mieszkańców Bemowa poparli: Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji SISKOM, Partia Razem Okręg Warszawski, Forum Rozwoju Warszawy, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze – Bemowo, Zielone Mazowsze, Inicjatywa Osiedle Przyjaźń, Fundacja "Bliżej Nauki", Joanna Erbel (kandydatka na prezydenta Warszawy w wyborach samorządowych 2014 r).

Tak wyglądało otwarcie II linii 8 marca:

ran/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krzysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 19:51 ~Krzysiek

  BRD1~BRD1

  te skrzyżowanie przebudowali tramwajarze i wzięli na to dofinansowanie z UE. To powoduje, że nie można go ruszyć do 2020 lub 2021 roku (5 lat od daty zakończenia finansowej realizacji projektu).


  Ale to nie jest aktualny etap rozbudowy metra, tylko ten następny za jakieś 3-4 lata.

 • sławekd7d240

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 19:44 ~sławekd7d240

  cz stacja na zaciszu jest potrzebna ?

 • plk2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 19:17 ~plk2

  Najprościej wypowiadać się na tematy o których nie ma się pojęcia ani merytorycznego uzasadnienia do komentarza. Typowy Seba...


  SEBBAXSEBBAX

  brak metra źle - metro ma być - kolejny problem... władze miasta jak najszybciej powinny zrezygnować z metra na Bemowo i zintensyfikować działania na Targówku - ta się nie kłócą... zamiast się cieszyć to zawsze Polacy we wszystkim widzą problemy...

 • bibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 18:20 ~bibi

  SEBBAXSEBBAX

  brak metra źle - metro ma być - kolejny problem... władze miasta jak najszybciej powinny zrezygnować z metra na Bemowo i zintensyfikować działania na Targówku - ta się nie kłócą... zamiast się cieszyć to zawsze Polacy we wszystkim widzą problemy...


  Nieprawda, ze Targówek siedzi cicho: http://www.targowek.info/2016/04/wyjscia-z-metra-do-poprawki/

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 16:59 ~gosc

  Oby się nie okazało ze działki przy wyjściu z metra zaraz zostaną zwrócone spadkobiercom (a dokładnie tym co kupili prawa) i tam zostanie wybudowane osiedle. To by tlumaczylo ciśnienie urzednikow i dużej części internautow by stacja została tam gdzie jest planowany. Czyli w ciemnej ....

  Metro buduje się w zasadzie "na zawsze" i problem zamkniecia skrzyżowania na rok czy 2 to jest male nic.

  Skrzyzowanie które i tak będzie zapewne zamknięte na czas budowy mimo ze urząd zapewnie ze nie.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 15:58 SEBBAX

  brak metra źle - metro ma być - kolejny problem... władze miasta jak najszybciej powinny zrezygnować z metra na Bemowo i zintensyfikować działania na Targówku - ta się nie kłócą... zamiast się cieszyć to zawsze Polacy we wszystkim widzą problemy...

 • lesio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 15:10 ~lesio

  To dodać trzeba jeszcze do protestu 2 stacje.
  1. Przy Auchan w kierunku Woli za daleko od torów kolejowych, gdzie ma być w przyszłości peron kolejowy i węzeł przesiadkowy.
  2. Przy pętli Górczewska, gdzie stację proponuje się przed Hitem a nie blisko pętli. Tym samym po wyjściu z autobusu trzeba będzie przebiec pętlę tramwajową, żeby wejść do metra. Przy czym z tramwaju nikt wsiadał do metra nie będzie bo będą to tramwaje, które wcześniej zatrzymują się przed Ratuszem.

 • gruby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 12:39 ~gruby

  Wszyscy będą korzystać z jednego wejścia przy pomniku Bema. Ciekawe czy policzył ktoś potoki pasażerów przy tym planowanym wejściu. Pewnie tak samo liczył przepustowość jak na przejściu z I do II linii metra. Zaraz ktoś napisze że jak nie pasuje to nie jedź metrem, co nie będzie takie proste, bo jak będzie metro to ZTM wycofa połowę autobusów i tramwajów. Wtedy chcąc nie chcąc z metra trzeba będzie skorzystać.

 • mieszkaniec bemow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 12:09 ~mieszkaniec bemow

  Kolektor kolektorem, zamknięte skrzyżowanie zamkniętym skrzyżowaniem ale czy nie lepiej zrobić to raz a porządnie ??? Jak odwalą taką fuszerkę to to wejście przy ratuszu będzie tak niesamowicie zakorkowane w szczycie że aż trudno sobie to wyobrazić. To jest GŁÓWNY punkt przesiadkowy Bemowa.

 • lkb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 12:08 ~lkb

  iza~iza

  a może na Bemowie nie chcą metra ?


  Raczej Pan Wiceprezydent Wojciechowicz boi się że zakład przegra - i dlatego jest ciśnienie żeby zrobić byle jak, byle zdążyć, honorowo.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »