Informacje

24.05.2019 21:12 "Utrudnienia wynikają z ogólnej sytuacji związanej z parkowaniem"

Walczą o bezpieczną drogę do szkoły

SERWISY:


Szkoły, przedszkola, Dom Opieki Społecznej - wszystko na odcinku 600 metrów. Rodzice i dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 69 domagają się poprawy bezpieczeństwa na ulicy Wiktorskiej. Urzędnicy odpowiadają, że "każdy ma prawo korzystać z drogi".

"Ruch pieszy i samochodowy przy ulicy Wiktorskiej jest bardzo duży, a stan bezpieczeństwa chodników i przejść dla pieszych niezadowalający i niedostosowany do potrzeb" - twierdzi rada rodziców mokotowskiej podstawówki. Rodzice zdecydowali się na zorganizowanie happeningu, na którym wraz z uczniami starali się zwrócić uwagę na problem zatłoczonej ulicy. Dzieci trzymały rysunki z rowerami i znakami drogowymi.

"Chodnik zastawiony jest samochodami"

- Pomysł wziął się z tego, że mamy akcję Rowerowy Maj i szkoła bierze w niej udział. Dzieci jadą do szkoły rowerami, ale jak mają to robić skoro jest tak wąski, że nie da się przejść wózkiem i zastawiony jest samochodami - rozpoczął koordynator akcji Wojciech Jabłoński. - Chcieliśmy, żeby w tym okresie straż miejska pilnowała, aby nie parkowały tam auta i o to poprosiliśmy - przy małej ruchliwej ulicy, dzieci wybiegają wprost pod kola, a samochody parkują tuz przed przejściem - kontynuował.

Przy ulicy Wiktorskiej znajduje się wiele placówek, w tym szkoły, przedszkola i Dom Opieki Społecznej. Wszystko na odcinku 600 metrów. - Jest tam mnóstwo ludzi, dzieci, młodzieży i ani jednego znaku - wyjaśniał przedstawiciel rady rodziców.

"Każdy ma prawo korzystać z drogi"

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej numer 69 wystosowała otwarty list do urzędników, w którym wnioskowała między innymi o dodatkowe oznakowania, montaż progów uniemożliwiających parkowanie przed przejściem czy utworzenie zebry na skrzyżowaniu Wiktorskiej i Łowickiej.

- Napisaliśmy do prezydenta, burmistrzów i innych urzędników półtora miesiąca temu - opowiadał pan Wojciech. - Pierwszy termin protestu wyznaczyliśmy na poprzedni tydzień, ale przenieśliśmy go, bo nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi - dodał.

Odpowiedź przyszła w czwartek po południu, dzień przed planowaną datą przeniesionego protestu.

- Napisał do nas burmistrz Mokotowa, który przysłał pismo mówiące, że każdy ma prawo korzystać z drogi - mówił przedstawiciel rady rodziców. I dodał, że na piątkowym proteście nie pojawił się żaden urzędnik. - To hańba dla miasta. Jest mi po prostu przykro, że dzieci zostały zignorowane - przyznał.

"Dyrekcja nie zgłaszała nam tego problemu"

O kwestię bezpieczeństwa na ulicy Konwiktorskiej zapytaliśmy rzeczniczkę dzielnicy Mokotów Monikę Chrobak-Budzińską. Jak podkreśliła, "bezpieczeństwo jest dla dzielnicy priorytetem".

- Zależy ono od wszystkich użytkowników drogi: kierowców, pieszych, rowerzystów. Dyrekcja nie zgłaszała nam tego problemu. W naszej ocenie, sytuacja przy szkole numer 69 nie odbiega znacząco od innych ulic przy szkołach. Utrudnienia wynikają z ogólnej sytuacji związanej z parkowaniem, szczególnie na Starym Mokotowie - poinformowała.

Chrobak-Budzińska dodała, że możliwe jest zatrudnienie osoby przeprowadzającej dzieci przez ulicę do szkoły, tak zwanego "pana stopka". - Tak jak dzieje się to na przykład przy szkole podstawowej numer 157 na ulicy Kazimierzowskiej. Szkoła musiałaby wystąpić z takim wnioskiem i oczywiście go poprzemy - obiecała.

Rzeczniczka wytłumaczyła również, że dzielnica zwróciła się już do odpowiednich służb o przeanalizowanie sytuacji związanej z bezpieczeństwem, analizą wypadków i kolizji w ruchu drogowym w tym rejonie.

Jednak, jak zaznaczyła Chrobak-Budzińska, wszelkie zmiany organizacji ruchu w tym miejscu oddziałują na sąsiednie, dojazdowe do Wiktorskiej ulice. - Należy też pamiętać, że Wiktorska jest jednym z głównych połączeń pomiędzy Wołoską a aleją Niepodległości - podkreśliła.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy też o piątkowym strajku klimatycznym w centrum:

ab/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • f3z7b2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2019 11:08 ~f3z7b2

  ul.Wiktorska jest waska ulcą ,a zastawiana jest rano i popołudniu samochodami przywożącymi i odwożącymi dzieci ze szkoły przez rodziców. A ulica jest na tym odcinku jednokierunkowa.
  i wcale nie jest główna ulicą lączącą Wołoską z Al. Niepodległości.Czy dzieci okolicy nie mogą przyjść do szkoły na własnych nogach?

 • sukces kosztem dzieci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2019 08:24 ~sukces…

  Chcecie by były bezpieczniejsze? Nie wysyłajcie dzieci na rowerkach na ulice!

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2019 21:40 ~Olo

  "W naszej ocenie, sytuacja przy szkole numer 69 nie odbiega znacząco od innych ulic przy szkołach. Utrudnienia wynikają z ogólnej sytuacji związanej z parkowaniem, szczególnie na Starym Mokotowie - poinformowała"

  Inaczej mówiać - jest beznadziejnie, ale tak jest wszędzie, więc dla nas to jest OK. Po co coś robić, skoro wszędzie jest tak samo, czyli beznadziejnie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »