Informacje

24.07.2011 13:17 udogodnienia dla pasażerów

Wakacyjne oblężenie na lotnisku.
Jak uniknąć kolejek?

SERWISY:

Pasażerowie odlatujący z lotniska Chopina nie chcą stać w kolejkach. Coraz chętniej odprawiają się sami, korzystając z internetu czy samoobsługowych kiosków. Nowe rozwiązania popularne są szczególnie w wakacje - podaje PAP.

Jak uniknąć kolejek na lotnisku w sezonie wakacyjnym? Są trzy sposoby.

- W lipcu i sierpniu, kiedy odprawiamy najwięcej pasażerów, korzystanie z internetu, samoobsługowych kiosków (self check-in) czy odprawy telefonicznej pozwala uniknąć kolejek do tradycyjnych okienek - tłumaczy Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy lotniska Chopina.

Początkowo nieufni

Chociaż pierwsze kioski self check-in pojawiły się na warszawskim lotnisku we wrześniu 2008 roku, to z danych wynika, że jeszcze w styczniu 2010 r. aż 90 proc. osób odlatujących z Warszawy korzystało z tradycyjnej odprawy. Pasażerowie przyzwyczajają się jednak do nowej formy: w grudniu 2010 z urządzeń skorzystało 74 proc. pasażerów.

- W ciągu całego 2010 r. pasażerowie prawie 150 tys. razy korzystali z samoobsługowych kiosków udostępnionych na ternie portu i ponad 35 tys. razy odprawiali się przez internet - wylicza Przybylski.

Jak to działa?

Podróżny, który odprawi się sam w specjalnym kiosku i otrzyma wydruk karty pokładowej, może udać się do kontroli bezpieczeństwa, a następnie do samolotu.

Podróżujący z bagażem rejestrowanym, po odprawie w kiosku samoobsługowym, może nadać swój bagaż na specjalnym stanowisku.

Oprócz kiosków self check-in, pasażerowie LOT od marca tego roku mają do dyspozycji dodatkowe ułatwienie: kioski web check-in, umożliwiające odprawę przez internet. Na lotnisku jest sześć takich stanowisk.

Odprawy również przez komórkę

Od 2008 r. podróżni mogą także odprawiać się przez telefon komórkowy.

- Tę formę odprawy na rejsy z lotniska Chopina oferują Lufthansa, Austrian Airlines, PLL LOT, British Airways oraz El Al. Karta pokładowa jest w takim przypadku dostępna w telefonie komórkowym jako MMS lub link do strony z odpowiednim plikiem. Pasażer prezentuje do zeskanowania z ekranu telefonu kod paskowy - tłumaczy rzecznik lotniska Chopina.

PAP/bf//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2011 11:34 ~Gość.

  Miałem oczywiście siebie na myśli, gdy udawałem sie w podróż lotniczą pierwszy raz. Ale zawsze jest ktoś, kto ma jakieś problemy z nadaniem bagażu, zarówno tu w Polsce jak i za granicą. Pozdrawiam.

 • Agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2011 10:52 ~Agnieszka

  To, że ktoś leci pierwszy raz, nie znaczy od razu, że musi być "mało rozgarnięty"... Może odrobina życzliwości by się przydała?

 • Gość.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2011 09:42 ~Gość.

  Nigdy nie stałem dłużej jak 10 minut do tradycyjnej odprawy. To wszystko zależy ile stanowisk jest uruchomionych i ilu pasażerów udaje sie w podróż. Więc w czym problem. Problemem mogą być tylko mało rozgarnięci pasażerowie którzy lecą pierwszy raz.

 • normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2011 09:30 ~normalny

  kolejka jest przy kontroli bezpieczeństwa, z powodu zbyt małej liczby stanowisk... ale najlepiej zwalić na pasażerów... siedzieliby w domu byłby luz a się pałętają... komuna wiecznie żywa

 • miśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2011 08:54 ~miśka

  Od 2 lat zawsze odprawiamy się w kiosku a potem nadajemy bagaż w specjalnym okienku. Faktycznie nie jest ono wyraźnie oznaczone ale różni się od innych tym że czeka tam mało ludzi. W tym roku mam nadzieję, że będzie jeszcze sprawniej.

 • WI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2011 08:00 ~WI

  W tym roku nigdzie nie polecimy :(

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2011 20:52 ~pasażer

  Tak, tylko, że do kiosków z bagażem czeka się w tej samej kolejce, co pasażerowie, którzy nie odprawiali się wcześniej i to nieprawda, że jest jakieś oddzielne stanowisko. Zawsze odprawiam się on-line a w kolejce jak stałam, tak stoję

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2011 16:33 ~LLU

  Leciiiiiiiimyyyyy do Turcji:)

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2011 13:52 ~Szemot

  Myślę, że ludzie nie korzystają z tego z braku wwiedzy. Sam jak zobaczyłem w 2008roku te self odprawiacze myślałem ,ze to dla osób bez bagażu bo jak mam niby ten bagaż nadać. Tu mowa o tym, że można go nadac w secjalnym stanowisku. Czyli? No włąsnie. Przydałaby się jakas kampania. Mały billboard na lotnisku przy kasach wystawić na rok i po czymś takim pewnie połowa pasazerów już bedzie z tego korzystała. Przecież nikt z włąsnej woli stać w kolejkach nie będzie a raczej z braku wiedzy, że takie coś istnieje a jak już jest to jak z tego korzystać.

 • sYs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2011 13:42 ~sYs

  Trzeba tylko dodać, że przynajmniej jeszcze niedawno, kioski były przystosowane do obsługo pasażerów z paszportami, a nie poruszających się po UE tylko z dowodem osobistym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »