Informacje

31.07.2015 15:40 w piątek wręczyli tytuły

Wajda i Samsonowicz honorowymi obywatelami Warszawy

SERWISY:


Reżyser filmowy i teatralny, pedagog Andrzej Wajda oraz historyk, minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego prof. Henryk Samsonowicz otrzymali w piątek tytuły honorowych obywateli Warszawy.

Uroczystość nadania tytułów odbyła się podczas dorocznej sesji Rady Warszawy na Zamku Królewskim, w przeddzień głównych obchodów 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystej sesji wręczono też nagrody m.st. Warszawy.

W piątkowej uroczystości wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz powstańcy.

Prezydent stolicy przypomniała, że Rada Warszawy zbiera się już od lat w wigilię 1 sierpnia.

- Dla nas jest to wydarzenie niezwykle podniosłe, ponieważ jest to moment, w którym wspominamy tragiczne dzieje stolicy, ale też staramy się docenić naszą teraźniejszość, która jest tworzona przez wielu wybitnych warszawiaków. A dzisiaj gościmy ich na tej sali - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

"Pokazują, czym jest współczesny patriotyzm"

Podkreśliła, że nowi honorowi obywatele Warszawy pokazują swoimi czynami, co oznacza współczesny patriotyzm.

- 71 lat temu był bohaterstwem w walce na barykadach, był gotowością do zapłaty za wolność ceny najwyższej. Dziś, jak pokazują następni honorowi obywatele Warszawy, patriotyzm to służba człowiekowi, społeczności, tym samym - ojczyźnie - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

- To pojęcie służby jest wspólną cechą dziś wyróżnionych. To ona kształtowała ich działania, pozwalała dostrzec potrzeby innych. Laureaci doskonale rozumieją, że człowiek nie żyje tylko dla siebie, że pozostawia po sobie ślad, kiedy żyje także dla innych, kiedy żyje społecznie - powiedziała prezydent dziękując nowym obywatelom Warszawy, za ich działalność na rzecz stolicy.

"Nie ma historii Polski bez historii Warszawy"

Prof. Samsonowicz po odebraniu tytułu honorowego obywatela stolicy powiedział, że przyznane wyróżnienie jest dla niego wyjątkowe.

- Nie ma historii Polski bez historii Warszawy, podobnie jak nie ma historii powszechnej bez historii Polski, stąd ten dyplom, który dostałem dzisiaj jest dla mnie wyróżnieniem szczególnym, nie tylko osobistym, ale także zawodowym - podkreślił Samsonowicz.

W rozmowie z dziennikarzami, żartował, że w Warszawie mieszka niedługo - 85 lat, ale zdążył się przyzwyczaić do tego miasta.

Wajda podkreślił swoje związki z Warszawą. - Tytuł honorowego obywatela Warszawy to fantastyczne wyróżnienie. Z całą pewnością Warszawa dała mi więcej, niż ja byłem w stanie dać Warszawie. Tutaj ukształtowała się idea polskiej szkoły filmowej, tu walczyliśmy o nasze najważniejsze filmy, tu miały miejsce najważniejsze wydarzenia polityczne, które później znalazły swój obraz także w kinie - powiedział Wajda PAP.

W przemówieniu po odebraniu wyróżnienia reżyser przypomniał dwa swoje filmy związane z Warszawą - "Kanał", w którym opowiedział "jak dalece mieszkańcy tego miasta nie odstąpią od swoich przekonań" i późniejszych "Niewinnych czarodziei", w którym, mówił, "nasza młodzież, również warszawska, udając, że jest niewinna i trochę czarując, próbowała w jakiś sposób rozmiękczyć ten system, który był dookoła".

- Warszawa jest miejscem, gdzie wszystko widać wyraźniej, gdzie w tej szarej i obojętnej codzienności PRL wszystko nabierało jakichś rumieńców, jakiegoś życia. I najważniejsze - to tu miałem najwspanialszych przyjaciół - dodał reżyser.

Tytuł nadawany od 1918 roku

Tradycja nadawania godności honorowego obywatela sięga w Warszawie 1918 r. Jako pierwszego uhonorowano Józefa Piłsudskiego. Rada miasta nadawała tytuł w latach 1918-1929 osobom szczególnie zasłużonym dla stolicy. Tradycję wznowiono w 1992 r. Przyznanie tytułu jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację.

Tegoroczne tytuły honorowego obywatela zostały przyznane uchwałą rady Warszawy w czerwcu. Radni odrzucili kandydaturę pisarza i publicysty Bronisława Wildsteina zgłoszoną przez radnych PiS.

Reżyser, laureat Oscara

Andrzej Wajda to reżyser m.in. "Katynia", "Kanału", "Człowieka z marmuru", "Człowieka z żelaza", "Wałęsy. Człowieka z nadziei", jest współtwórcą polskiej szkoły filmowej. Urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach.

Studencki okres w życiu Wajdy rozpoczął się w 1946 r. Najpierw zdecydował się na studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował z malarstwa i wybrał film, podjął studia w szkole w Łodzi.

Jako reżyser zadebiutował w 1955 r. filmem "Pokolenie", opowieścią o grupie młodych ludzi zaangażowanych w konspiracyjną walkę z hitlerowskim okupantem.

Międzynarodowy sukces przyniósł Wajdzie obraz "Kanał" (1956), opowieść o ostatnich godzinach życia powstańców warszawskich z kompanii, która przechodziła kanałami z Mokotowa do Śródmieścia. Kolejnym sukcesem Wajdy był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, uhonorowany na festiwalu w Wenecji.

W 2000 r. Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii. We wrześniu 2013 r. premierę miał film opowiadający o przywódcy Solidarności "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Historyk, rektor, minister

Prof. Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 r. w Warszawie. To historyk, mediewista, profesor i były rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989–1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Od 1980 r. działał w Solidarności. W 1989 r. brał udział w obradach plenarnych Okrągłego Stołu. Po wyborach do Sejmu kontraktowego został ministrem edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. W 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego, a 25 lutego 2011 r. powołał go w skład kapituły tego orderu.

Honorowy obywatel Warszawy ma prawo do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych.

PAP/ep/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 12:03 ~Gość

  nick~nick

  Wajda nie zasłużył.


  Dlaczego nie zasłużył? To, że jest solonowcem i popierał Komorowskiego nie kasuje jego dorobku dla miasta Warszawy, choćby znakomitych filmów o Powstaniu Warszawskim - "Kanału" i "Pierścionka z orłem w koronie".

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 07:50 ~Warszawiak

  I pewnie jeszcze Giertych. Tak to HGW zamieniła piękną tradycję, w szopkę nagradzania swoich.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 06:31 ~jot

  następnym będzie ten łysy Kamiński.

 • zalosne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 06:31 ~zalosne

  Tak, nagradzajcei niezasluzonych ale swoich!
  Ot to filozofia obecnej wladzy!

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 22:19 ~facio aligacio

  wajda za komuny miał monopol na robienie filmów.

  z nadania partii roździelał pieniądze przeznaczone na kinematografię.

  na partyjne zamówienie ośmieszał Polskie Wojsko z kampanii wrześniowej np zmyślonymi scenami ułańskiej szarży na czołgi.

  podsumowując - swój czeławiek, należało się.

 • jurka1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 22:05 ~jurka1948

  Partyjni wybrańcy jedynie słusznej siły Polski.Mogli jeszcze zamiast zawetowanego B.Wildsztajna zrobić superhonorowym misia Kamińskiego.Lepsza okazja chyba się nie zdarzy.

 • jaś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 21:09 ~jaś

  nick~nick

  Wajda nie zasłużył.

  a dla czego?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 20:00 ~nick

  Wajda nie zasłużył.

 • Wwoak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 19:28 ~Wwoak

  Brakuje Karolaka

 • Warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 18:35 ~Warszawianka

  Gratulacje dla obu Panów!Zasłużyli!
  Pozdrawiam serdecznie Pana Wajdę i Pana Samsonowicza(mojego sąsiada działkowego).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »