Informacje

26.05.2015 08:00 od 18 maja weszły w życie ostrzejsze przepisy

W Warszawie najwięcej zatrzymanych praw jazdy

115 praw jazdy zatrzymali w ubiegłym tygodniu stołeczni policjanci kierowcom, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Od 18 maja obowiązują nowe zaostrzone przepisy.

Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski, w całym kraju policjanci zatrzymali 694 prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Najwięcej w Warszawie: 115, nieco mniej w Wielkopolsce: 72. Kolejny w statystykach był Śląsk (50 zatrzymanych praw jazdy).

- Te dane dotyczą jedynie praw jazdy zatrzymanych za przekroczenia prędkości o ponad 50 km na godzinę w terenie zabudowanym. Oprócz tego zatrzymaliśmy m.in. 9 praw jazdy kierowcom, którzy przewozili zbyt dużą liczbę osób i cztery na podstawie zaostrzonych przepisów dla młodych kierowców - powiedział.

Chodzi o bezpieczeństwo pieszych

Policjanci podkreślają, że jazda o ponad 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest szalenie niebezpieczna. - To brawura. Wiele osób nie uświadamia sobie, że prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym ustalono, biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo pieszego. 1/3 osób, które giną na drogach, to są właśnie piesi. Kiedy jedziemy w terenie zabudowanym ponad 100 km/h o błąd nie trudno, ten błąd może prowadzić do ludzkich tragedii - dodał Sokołowski.

Jak zaznaczył, policjanci liczą na to, że wzrost świadomości kierowców i ryzyko utraty prawa jazdy, skutkować będą zmniejszeniem się liczby wypadków, osób zabitych i rannych. - Pierwsze symptomy tego są już widoczne. W minionym tygodniu na polskich drogach doszło do 516 wypadków, tydzień wcześniej do 644. Zginęło 36 osób; w tygodniu wcześniejszym - 39, a 636 zostało rannych, tydzień wcześniej rannych było 737. Zatrzymaliśmy też mniej o blisko 400 mniej pijanych kierowców (spadek z 2374 do 1984 - red.) - dodał rzecznik.

Sokołowski dodał, że podobne rozwiązania, dotyczące m.in. prędkości, sprawdziły się doskonale w innych krajach europejskich. - Tam 50 km/h szanuje się bardzo mocno i to ograniczenie szanują też polscy kierowcy, którzy wyjeżdżają za granicę - dodał.

Dla wszystkich tak samo

Obowiązujące od tygodnia nowe przepisy dotyczą wszystkich kierowców, także tych, których prędkość zostanie zarejestrowana fotoradarami Inspekcji Transportu Drogowego lub Straży Miejskiej, a także osób, które mają immunitety krajowe.

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo jazdy traci się za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h oraz za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy; kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Czytaj więcej na tvn24bis.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niesamowite metamorfozy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2017 14:47 ~niesamowit…

  W74 Najistotniejsza w odchudzaniu jest motywacja drogie dziewczyny, ja codziennie ogladam niesamowite metamorfozy przed i po odchudzaniu i daje mi to powera do ruszania sie, kto chce tez troche motywacji niech odwiedzi bloga; http://odchudzaniesasetka.blogspot.com

 • ziomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 03:30 ~ziomek

  kiedy policja zacznie dbać o zdrowie i życie pieszych nakładając na nich surowe kary za łażenie jak święte krowy kary dla pieszych są zbyt niskie teraz należałoby wprowadzić punkty karne dla pieszych a za uzbierane 21 zabierać im buty i wysyłać na przymusowe roboty na rzecz społeczeństwa

 • lobos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 03:27 ~lobos

  znaki drogowe sa ustawione beznadziejnie jakby celowo dla radarołapaczy kiedy ktoś pójdzie po rozum do glowy i ureguluje ten chaos

 • felek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 10:00 ~felek

  po co na ul. Modlińskiej jest ograniczenie do 60 km/h nie ma tam przejść dla piechoty są kładki nie ma FSO rozebrana, nie ma szkoły bo zburzona za to zawsze jest policja pod kładką, żenada

 • wrd ksp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2015 09:56 ~wrd ksp

  Wprowadzone zmiany naruszają konstytucyjną zasadę „ne bis in idem” i mogą być zaskarżone jako niekonstytucyjne, a Europejski Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się już w podobnych sprawach. Zasada ta wyraża zakaz wielokrotnego karania (stosowania środka represyjnego) tej samej osoby fizycznej za popełnienie tego samego czynu zabronionego. Nowe przepisy naruszają art. 2 (zasada państwa prawnego), 45 ust. 1 (prawo do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sprawy) oraz art. 42 ust. 2 (prawo do obrony) konstytucji RP. Ponadto zmiany te są niezgodne z prawem europejskim (art. 4 protokołu nr 7 do Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) i mogą być skarżone przez polskich obywateli do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyjściem z tej sytuacji byłaby zmiana kodeksu wykroczeń, który przewiduje w prawdzie możliwość odebrania prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat, ale nie za przekroczenie prędkości. Najprostszym rozwiązaniem byłoby rozszerzenie art. 92a kodeksu wykroczeń (kto nie stosuje się do ograniczeń prędkości podlega karze grzywny) o czasowe odbieranie uprawnień.

 • Boss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2015 08:33 ~Boss
  Boss~Boss

  Kto rezygnuje z wolności na rzecz bezpieczństwa, nie zasługuje na żadne z nich.
  Piotr~Piotr

  Nie wiesz co to WOLNOŚĆ więc milcz.
  Boss~Boss


  To wytłumacz mądralo.
  jeep~jeep

  tłumaczę i objaśniam...
  ta twoja "wolność" może kosztować kogoś życie!

  Wolność to możliwość podejmowanie suwerennych, osobistych i z własnego przekonania decyzji bez szkody dla innych. W przypadku zaistnienia sytuacji, w której ktoś inny ucierpi bieże się za nią pełną odpowidzialność. Ale tylko w przypadku zaistnienia takiej sytuacji.
  Poza tym to czy moja wolność pozbawi czyjegoś życia zależy od wielu czynników, a na pewno samo przekroczenie prędkości nie wystarczy.

  W związku z powyższym, to ja mam rację.
  A Twoja teoria mówi o tym, że należy zakazać wszystkiego w imię bezpieczeństwa.

 • jeep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 14:52 ~jeep  Boss~Boss

  Kto rezygnuje z wolności na rzecz bezpieczństwa, nie zasługuje na żadne z nich.
  Piotr~Piotr

  Nie wiesz co to WOLNOŚĆ więc milcz.
  Boss~Boss


  To wytłumacz mądralo.

  tłumaczę i objaśniam...
  ta twoja "wolność" może kosztować kogoś życie!

 • Boss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 12:06 ~Boss


  Boss~Boss

  Kto rezygnuje z wolności na rzecz bezpieczństwa, nie zasługuje na żadne z nich.
  Piotr~Piotr

  Nie wiesz co to WOLNOŚĆ więc milcz.


  To wytłumacz mądralo.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 11:29 ~Piotr

  Boss~Boss

  Kto rezygnuje z wolności na rzecz bezpieczństwa, nie zasługuje na żadne z nich.

  Nie wiesz co to WOLNOŚĆ więc milcz.

 • Kierowczyniunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2015 09:33 ~Kierowczyniunia

  Ludzie zaczęli wolniej jeździć to radary okazały się bezużyteczne, dlatego teraz znaleźli kolejny sposób na nabijanie kasy. Powiedzcie mi szczerze, zabiorą wam prawko, no i? A co bez plastiku za kierownicę nie wsiądziesz? Głupota. Zwiększy się tylko odsetek kierowców jeżdżących bez prawka i tyle. A policja przecież nie łapie codziennie, więc wielu nie zostanie nawet złapanych bez tego prawa jazdy. Ech...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »