Informacje

24.01.2016 07:19 na razie teren nie jest zagospodarowany

W Ursusie powstanie park ekologiczny. Będzie kosztował 10 milionów złotych

SERWISY:

Polany piknikowe, place zabaw i street workoutu czy wybieg dla psów – to wszystko znaleźć się ma w ekologicznym parku w Ursusie. – Projekt spotkał się z bardzo pozytywnymi  reakcjami mieszkańców – informuje dzielnica. Inwestycja pochłonie 10 mln złotych.

Pomysł na tego typu park w Ursusie powstał już w 2010 roku. Jednak dopiero teraz nabiera realnych kształtów. Jak pisaliśmy w zeszły weekend, ruszyły właśnie konsultacje społeczne, które potrwają do 1 lutego.

– Do tej pory mieszkańcy pozytywnie wypowiadają się o pomyśle. Część jednak ma pewne sugestie, które oczywiście weźmiemy po uwagę – mówi Agnieszka Wall, rzeczniczka dzielnicy. – Między innymi zwrócili uwagę na to, aby wybieg dla psów był bardziej odsunięty od placu zabaw niż przewiduje to projekt – dodaje.

Są też pomysły, które w koncepcji nie zostały uwzględnione. – Jeden z mieszkańców zaproponował stworzenie plaży – mówi rzeczniczka.

Po zakończonych konsultacjach urzędnicy wraz z architektami wszystkie zaproponowane zmiany czy sugestie rozważą, aby stworzyć już ostateczną koncepcję. – Potem chcemy ogłosić przetarg na projekt i kosztorys, żeby w przyszłym roku rozpocząć prace budowlane – mówi Wall.

Pierwszy etap inwestycji zostanie zrealizowany ze środków biura ochrony środowiska. Ma być gotowy w 2017 roku. Na realizację kolejnego etapu dzielnica wystąpi o dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. - Zakładamy, ze całość będzie gotowa w 2019 - mówi Wall.

 

Polany piknikowe i miejsce do street workoutu

Ekopark ma powstać wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego od ul. Warszawskiej do Leszczyńskiego w miejscu, który obecnie jest zupełnie nie zagospodarowany. Park zdecydowanie ożywiłby tę część dzielnicy, która kojarzy się z halami i zakładami przemysłowymi.

Nie będzie to jednak zwyczajny park. - Zamiarem urzędu było stworzenie miejsca umożliwiającego poznanie przyrody i obcowanie z żywymi organizmami coraz rzadszymi w krajobrazie zurbanizowanym –  tłumaczy rzeczniczka. Jak dodaje, w tym celu przebadano teren przy ul. Gierdziejewskiego pod kątem występowania gatunków roślin, fauny oraz kierunków jej migracji.

Dlaczego eko? - Na całym terenie ekoparku będą znajdować się niecki retencyjne, zbierające wodę opadową z ulic, która po oczyszczeniu utworzy środowisko dla roślin zalewowych. Elementy małej architektury zostaną wykonane z materiałów recyklingowych, a do oświetlenia parku zostaną wykorzystane latarnie z panelami solarnymi – wyjaśnia Wall. Jak dodaje, tym samym park, oprócz pełnienia funkcji rekreacyjnej, będzie także miejscem edukacyjnym dla uczniów dzielnicowych szkół.

Cały park będzie otwarty dla mieszkańców. Powstaną place zabaw dla dzieci zbudowane z naturalnych materiałów, polany piknikowe, przestrzenie do odpoczynku z ławkami i zielenią wybieg dla psów, oraz m.in. plac street workoutu (miejsce służące do treningu, którego głównym elementem są drążki zamontowane na różnej wysokości).

Konsultacje trwają

Do 1 lutego wszyscy chętni mogą przesłać swoje uwagi na skrzynkę konsultacje@ursus.warszawa.pl lub wrzucić informacje do urny w punkcie konsultacyjnym w urzędzie dzielnicy przy pl. Czerwca 1976 r. nr 1.

W 2012 roku z architektami, którzy stworzyli koncepcję Eko parku, rozmawiał Karol Kobos.


su/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fakty fundamenty URSUSA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2016 14:53 ~fakty…

  CBA potrzeba przecież te tereny sa po fabrykach grunt tak jest nasączony toksynami, olejami, kwasami, oraz takie są tam fundamenty że będą kopać 5 lat aby je wydłubać..po prostu nic tam nie urośnie.... kolejny przekręt tym razem z burmistrzem i jego pachołkami z URSUSA pytam gdzie jest PiS aby to rozgonić..

 • tomi62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2016 23:52 ~tomi62

  Rzadkie gatunki, pikniki, dzieci, psy na tych paru metrach kwadratowych które tam są. Chyba kogoś pogięło? Ale cóż, zawsze można to wpisać do jakiegoś programu wyborczego.

 • NIE DLA GŁUPOTY I DEVELOPERÓW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2016 15:07 ~NIE DLA…

  PUBLICZNE PIENIĄDZE DLA DEVELOPERA ŻEBY W SWOIM PROSPEKCIE UMIEŚCIŁ ZDJĘCIE PARKU A NIE HAL!!!! Park ekologiczny pod drutami! 10 mln chyba z baranami się głową pozamieniali. Postawienie domu jednorodzinnego 350 tys stan developerski...toż to można całe osiedle pobudować...W nadleśnictwie można sadzonki różnych drzew kupić za 10, 20 groszy...zalesić to miejsce i pokazywać dzieciom prawdziwą przyrodę...jakiś stawik z szuwarami, górkę...ścieżki jak w lesie...ławeczki drewniane...polankę na odpoczynek dla rowerzystów...jeszcze MILIONY ZŁ ZOSTANĄ!!!!

 • Ursus1976

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2016 15:14 ~Ursus1976

  Jakie parki??!! jak już przy Posagu 7 Panien, stoi biuro sprzedazy mieskzan, a tutaj nas czaruja jakims parkiem maja na mysli chyba teren przy skrzyzowaniu Gierdziejewskiego z Posag 7 Panien i ulica zakaładowa. Oszuści!
  A Wy dajecie się w to wkręcić.

 • Zip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2016 12:43 ~Zip

  Powinni tereny po ZPC Ursus zamienić w park lub jakieś kameralne osiedle domków jednorodzinnych, nie chcemy kolejnego blokowiska.

 • mazi12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2016 15:11 ~mazi12

  Witam wszystkich.
  Park jest potrzebny ale nie za takie pieniądze drzewa i krzewy oraz ścieżki szutrowe i z kostki tyle nie powinny kosztować.
  KTOŚ OKRADA NAS Z NASZYCH PIENIĘDZY.

 • ala ma kota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2016 10:25 ~ala ma kota

  No śliczna prezentacja parku przyszłości, tylko jakoś nigdzie na niej nie widać tych obrzydliwych słupów wysokiego napięcia. I ja mam uwierzyć, że Ursus usunie te słupy, czy raczej będziemy wypoczywać pod mega polem elektrycznym i trzeszczącymi kablami? Średnia to przyjemność...

 • smutny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 16:48 ~smutny

  W Wesołej jest piękny sosnowy las-park ze ścieżkami rowerowymi, trasami do nordic-walkingu, ale akurat GDDKiA postanowiła go wyciąć pod obwodnicę, którą ma przebiegać przez środek dzielnicy. Tak się dzieje w naszym "eko - mieście", aspirującym do tytułu "zielonej stolicy".

 • precz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 14:22 ~precz

  anka~anka

  Tak w zasadzie to Ursus jest byle jaki. Pojedźcie na stary Ursus np. w rejon ul.Michałowicza to tak jakby się cofnąć do PRL.
  sama jestes byle jaka, bo piszesz opinie i całej dzielnicy na podstawie dwóch ulic na krzyż. byłaś np na Gołąbkach?

 • pezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2016 11:18 ~pezik

  Widzę, że UD Ursus nadal robi wszystko, żeby dogodzić firmie Celtic - deveoperowi chcącemu wybudować blokowisko na iarę Bałołęki.
  Komu ma to służyć? Wąski park przy ruchliwej drodzę.
  No oczywiście mieszkania się będą lepiej sprzedawać jak developer w ulotce napisze, że w okolicy zlokalizowany jest nowoczesny ekologiczny park.

  Szkoda, że UD nie działa już tak energicznie w innych zakątkach dzielnicy... np. przy budowie dojazdów do wiaduktu przy S2, przedłużającej się budowie pętli autobusowej i zamknięciu ul. Orląt Lwowskich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »