Informacje

11.02.2018 13:39 zawody we frisbee

"W tym sporcie latają ludzie"

SERWISY:


Coś, co niektórym kojarzy się jako zabawa z psem, ma też swoją odmianę w sporcie drużynowym. W Warszawie dobiegają właśnie końca rozgrywki we frisbee. Kamera TVN24 obserwowała "latających" za dyskiem zawodników.

- Mógłbym tutaj mówić o sprycie, o zwinności, o przeglądzie pola, ale myślę, że najważniejsze w tym wszystkim jest przede wszystkim nastawienie fair play. W naszej terminologii nazywamy to spirit of the game. Dlatego to jest tak ważne, ponieważ w tej dyscyplinie nie ma sędziów, co oznacza, że odpowiedzialność leży w rękach samych zawodników - wyjaśnia  Radosław Lenczewski, organizator zawodów Ultimate w Warszawie.

Osiem sekund

A na czym polega sama gra? Sportowcy dzielą się na drużyny i próbują przerzucić na pole przeciwnika dysk. Jak tłumaczy jedna z zawodniczek. Trzeba go podawać do siebie w taki sposób, aby dojść do strefy punktowej. Gdy złapiemy w niej dysk - zdobywamy punkt.

Kluczowe jest, że osoba, która go trzyma, nie może z nim biegać. Musi ustawić jedną nogę na ziemi, tak zwaną nogę piwotową jak w koszykówce. I najpóźniej po ośmiu sekundach, musi go rzucić.

- To jest bardzo rozwojowy sport, ogólnorozwojowy sport, dlatego tak naprawdę każdy aspekt jest istotny: wybieganie, kondycja, szybkość, wyskok, przegląd pola tak samo jak w piłce nożnej, siatkówce trzeba wiedzieć, gdzie można podać - przekonuje jeden z graczy.

"Dynamiczny, widowiskowy"

Inny podkreśla, że frisbee można nazwać latającym sportem.  - Zarówno z względu na to, że właśnie gramy latającym dyskiem. Można też mówić, że latają w tym sporcie ludzie, ponieważ jest bardzo dynamiczny, widowiskowy, w którym dominuje rzucanie się po dysk i skakanie do tego dysku – tłumaczy.

Organizatorzy tłumaczą, że w Polsce ten sport jest od około 20 lat, a warszawska liga Ultimate, właśnie kończy 10 sezon zimowy.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »