Informacje

21.01.2015 10:45 szczegóły ważnej inwestycji

W tym miejscu powstanie nowy tunel. Wawer odetchnie z ulgą

SERWISY:


To będzie rewolucja dla mieszkańców Wawra i ogromna ulga dla kierowców, którzy stoją w ogromnych korkach. Lada dzień ruszy budowa tunelu pod torami w Międzylesiu, który zastąpi przejazd przez tory. O szczegółach prac rozmawialiśmy z inwestorem.

Skrzyżowanie ul. Patriotów, Zwoleńskiej i Żegańskiej - to newralgiczne miejsce w Wawrze przeklina wielu kierowców, którzy dzień w dzień utykają tu w korkach. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, gdy szlaban opada, a przejazd przez tory jest blokowany.

Tunel w innym miejscu

Lekiem na to ma być przebudowa pobliskich ulic, a przede wszystkim budowa tunelu pod torami kolejowymi. Prace mają zacząć się lada dzień od wycinki drzew, później mają być wyburzane niektóre budynki, a potem zacznie się główna część budowy od strony skrzyżowania ul. Mrówczej ze Zwoleńską.

NA RAZIE TRWAJĄ USTALENIA DOTYCZĄCE TYMCZASOWEJ ORGANIZACJI RUCHU. DROGOWCY ZAKŁADAJĄ, ŻE POCIĄGI MAJĄ JEŹDZIĆ WAHADŁOWO - CZYTAJ WIĘCEJ.

Tunel nie powstanie jednak dokładnie w miejscu dzisiejszego przejazdu przez tory, a kilkadziesiąt metrów dalej, w stronę ulicy Lucerny. Jeden wlot będzie przy ulicy Mrówczej, drugi na wysokości Dworcowej, po drugiej stronie torów.

TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA ORGANIZACJA RUCHU PO BUDOWIE:


>>> ZOBACZ PROJEKT W WIĘKSZEJ ROZDZIELCZOŚCI <<<

Drogowcy tłumaczą, że gdyby przeprowadzić tunel w miejscu przejazdu, to pod kilof poszłoby więcej budynków. - Ta lokalizacja tunelu jest optymalna, czyli przy wyznaczaniu jego przebiegu były brane pod uwagę różne względy. Można przeprowadzić nową drogę po terenie mniej zabudowanym - twierdzi Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. - Jednocześnie udało się zachować parametry, o których mówią przepisy, tak zwane spadki - dodaje.

Z grubsza chodzi o to, żeby wjazd i wyjazd z tunelu były pod odpowiednim nachyleniem. - Takim, które gwarantuje bezpieczeństwo i o którym mówią przepisy - zaznacza rzeczniczka.

Do dyspozycji kierowców w tunelu będą po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a istniejący przejazd przez tory zostanie zamknięty.

Dzięki budowie tunelu pociągi nie będą blokowały przejazdu samochodom. Poprawi się też sytuacja kierowców na ulicy Patriotów, bo auta zjeżdżające pod ziemię nie będą im przecinały drogi.

Dla rowerów winda i rampa

Jak zaznaczają drogowcy, po przebudowie w tym rejonie będą łącznie trzy tunele. - Powstaną także dwa tunele, którymi będą prowadziły przejścia dla pieszych. Pierwszy będzie przebiegał pod jezdniami ulicy Patriotów i linią kolejową i będzie umożliwiał także dojście do peronów stacji kolejowej Warszawa Międzylesie - tłumaczy Choińska.

Drugi będzie prowadził pod ulicą Żegańską, na wysokości urzędu dzielnicy Wawer.

Powstanie także droga rowerowa, która będzie prowadziła do przejścia podziemnego dla pieszych pod torami. Od strony ul. Żegańskiej trzeba będzie podjechać pod wejście do tunelu, później znieść jednoślad po schodach lub zjechać windą, przejechać pod ziemią, a przy skrzyżowaniu ul. Patriotów i Zwoleńskiej znajdzie się rampa prowadząca w stronę ul. Mrówczej.

Jak tłumaczą drogowcy, od strony Żegańskiej nie dało się zbudować normalnego wjazdu, bo nie ma na to miejsca.

- Będzie także możliwość wjechania rowerem do tunelu drogowego - zaznacza rzeczniczka.

Wyprowadzka mieszkańców

Na nowo zbudowane zostaną także ronda przy ul. Mrówczej, Patriotów i Dworcowej.
W ramach inwestycji łącznie będzie musiało być zburzonych 30 budynków, w tym sześć mieszkalnych. - Oczywiście będą wypłacane odszkodowania, które z powodu realizacji tej inwestycji muszą opuścić swoje miejsce zamieszkania. Dla lokatorów będą także wskazane lokale zastępcze - zapewnia Choińska.

Jednak nie wszyscy na proponowane mieszkania się zgadzają. - Sprawa dotyczy 6 rodzin na ul. Żegańskiej i Mrówczej. Do tej pory 4 rodzinom zostały wskazane do obejrzenia wyremontowane lokale mieszkalne na terenie dzielnicy. 3 z nich nie wyraziły zgody na ich wynajęcie, 1 przyjęła propozycję. Dla pozostałych 2 rodzin (które nie miały jeszcze propozycji) oraz dla 3, które odmówiły, oczekujemy na przekazanie lokali z innych dzielnic Warszawy - wyjaśnia Konrad Rajca, rzecznik Wawra. - Wskazane przez dzielnice lokale są wyremontowane i gotowe do wprowadzenia, ze stawką czynszu porównywalną do lokalu socjalnego, choć o standardzie wyższym niż niejeden lokal socjalny na terenie - dodaje.

I podkreśla, że lokale będą wynajęte tylko na czas określony. - Do czasu wypłaty odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość i zapewnienia mieszkania we własnym zakresie. Jeśli okaże się, że procedura odszkodowawcza dobiegnie końca i odszkodowanie zostanie wcześniej wypłacone (co może mieć miejsce w niektórych przypadkach) wówczas nie będzie konieczności zapewnienia lokali ze strony dzielnicy - wyjaśnia Rajca.

Prace za 87 mln zł

Budowa w Międzylesiu ma potrwać do listopada 2016 roku. Prace za 87 mln zł wykonuje firma Strabag. O konieczności budowy mówiło się od wielu lat z uwagi na częste kursy pociągów KM i SKM, wymuszające zamykanie szlabanów i ogromne korki w godzinach szczytu.

ran/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oksytocyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2015 09:50 ~oksytocyna

  87 milionów a tunel dla kogo? tylko dla jednej dzielnicy która jest na tyle samolubna, że odmówiła połączenia drogowego Starej Miłosnej. Wesoła w porozumieniu z Wawrem zainwestowała miliony i ma drogę do... lasu.

  Będzie droga do Starej Miłosnej przez lasek, jak zakończy się budowa tunelu i będzie lepsza przepustowość

 • Rozczarowana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2015 07:41 ~Rozczarowana

  A my jak to Polacy zawsze narzekamy.Robią źle nie robią też źle.Ludzie czego wy chcecie?Nigdy nie będzie tak,że wszystkich się zadowoli.Przestańcie wreszcie narzekać.Poczekajmy na efekty,a dopiero później oceniajmy.I jeszcze jedno.Kochani rowerzyści nie jesteście pępkiem świata.Uważacie się za najważniejszych.Zacznijcie zwracać uwagę również na innych uczestników ruchu.To nie wy dyktujecie warunki.Może trochę więcej pokory i jazdy zgodnie z przepisami,bo i tu można mieć do Was wiele zarzutów

 • kamel78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2015 20:38 ~kamel78

  Witam. Mnie wywalili z domu, wyburzyli go, a teraz skoro upomniałem się o zaliczke na poczet odszkodowania to straszą że będe musiał opuścić ten wspaniały "apartament" łaskawie wynajęty mi czasowo za jedyną niewielką opłatą równą najniższej pensji krajowej. Chwała ustawie wywłaszczeniowej i naszym wspaniałym opiekunom w urzędach.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2015 18:03 ~mark

  Tego co wymyślił wnoszenie roweru po schodach należałoby dyscyplinarnie zwolnić za niegospodarność, to wyrzucanie pieniędzy w błoto i prowokowanie konfliktów na drodze. Rowerzyści i tak będą jeździli jezdnią, a kierowcy będą na nich trąbić bo będą widzieli wydzieloną "drogę" dla rowerów. A wystarczyło zaprojektować pasy wzdłuż jezdni - nie dość że wygodniej to i taniej.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 15:28 ~Tomek

  Kolejny przekręt jakich wiele w Warszawie

 • Romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 15:01 ~Romek

  Wniesć rower - genialne rozwiązanie!!!!, trzeba było zrobić pasy na jezdni ,a nie pseudo drogę dla rowerów - pieniądze wyrzucone w błoto, wole jechać drogą niż nosić rower

 • mm1992

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2015 21:05 ~mm1992

  Skandalem jest, że ludziom mieszkających w miejscu tunelu każe się wyprowadzać do lokali zastępczych i jeszcze płacić czynsz! Rozumiem że coś trzeba wyburzyć, ale jak to wygląda, że ktoś ci każe się wynosić z własnego domu i jeszcze każe sobie płacić za to że łaskawie nie wywali na bruk!!!
  Odszkodowania powinny zostać wypłacone praktycznie natychmiast po przejęciu terenu, jeszcze tego samego dnia, jeśli wręcz nie wcześniej. Przypuszczam że przez określony czas (żeby ci ludzie mieli czas na znalezienie nowego lokum) powinni mieć lokale zastępcze, ale bez żadnego czynszu, na Boga! Oni tracą mieszkania, więc to nie żadna łaska żeby mieszkali jakiś czas za darmo!!!

 • u947bi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2015 18:54 ~u947bi

  To sobie Gronkiewicz zrobiła tunelik. My facecikiem nie chcemy. Po co pi dwa pasy w jedna strone jak Zeolendka dalej jest jednopasmowa i z wysepkami . Do tego dopiero ja zrobili ktos wziął kasę by teraz ktos rozwalił i zarobił. To przekręt jakiś

 • Ziutam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2015 10:15 ~Ziutam

  87 milionów a tunel dla kogo? tylko dla jednej dzielnicy która jest na tyle samolubna, że odmówiła połączenia drogowego Starej Miłosnej. Wesoła w porozumieniu z Wawrem zainwestowała miliony i ma drogę do... lasu. Dlaczego Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie nadzoruje takich spraw. Najpierw dzielnice się dogadują a potem jedni wydają kasę a inni zwyczajnie w tył zwrot.

 • kika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 14:57 ~kika

  ten tunel to skandal. male miedzylesie rozjechane. wiadukt wystarczy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »