Informacje

07.01.2016 18:57 w pierwszą rocznicę śmierci

W tym domu mieszkał Konwicki. Odsłonili pamiątkową tablicę

SERWISY:


W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Konwickiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą pisarzowi i jego żonie. Zawisła przy ul. Górskiego 1, gdzie Konwicki mieszkał od 1956 rok. Inicjatorami upamiętnienia pisarza byli mieszkańcy budynku.

Uroczystego odsłonięcia dokonali były prezydent Bronisław Komorowski oraz córka pisarza, Maria Konwicka. Jak zaznaczył Franciszek Zieniewicz, przedstawiciel Wspólnoty Mieszkaniowej przy Górskiego 1, przy realizacji tablicy starano się nawiązać do postaw i zasad, jakie prezentowali Danuta i Tadeusz Konwiccy, czyli "do nadania jej prostego i skromnego charakteru".

Przeżył wykorzenienie

Bronisław Komorowski podkreślił, że powinna przetrwać pamięć o Konwickim nie tylko jako o pisarzu, ale także jako o człowieku, który skutecznie potrafił zakorzenić się w obcym miejscu.

- Minął rok od śmierci Tadeusza Konwickiego. Wszyscy zastanawiamy się, czy pamięć o tym wybitnym, polskim pisarzu z Wilna, a nie pisarzu wileńskim, przetrwa - mówił były prezydent.

Jak dodał, zawsze myślał o Tadeuszu Konwickim jako o przedstawicielu pokolenia, któremu przyszło przeżyć wykorzenienie i z trudem zbudować swoje życie z pożytkiem dla wszystkich, z pożytkiem dla kraju.

- Nie było chyba szczęśliwszej chwili dla wszystkich podziemnych drukarzy, kolporterów i redaktorów, niż moment wydania w podziemiu napisanej specjalnie dla podziemia, trochę przewrotnie, trochę prowokacyjnie, "Małej Apokalipsy". To był ten moment, w którym przynajmniej ja poczułem, że jesteśmy wspierani przez najwybitniejszych ludzi - powiedział Komorowski.

"Ulica Wojciecha Górskiego"

Małgorzata Karolina Piekarska, prezeska oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, zauważyła, że tablica poświęcona Tadeuszowi Konwickiemu wpisuje się w Warszawski Trakt Literacki. Wymieniła znajdujące się w pobliżu tablice poświęcone Skamandrytom i bohaterom "Lalki" Bolesława Prusa.

- Ta tablica jest wspaniałym dopełnieniem. Ponieważ jest w takim miejscu, którym jednak przechodzimy, będziemy myśleć o Tadeuszu Konwickim w każdej chwili, kiedy znajdziemy się tu, na ulicy Wojciecha Górskiego - mówiła.

Janusz Anderman, pisarz i reżyser m.in. filmu "Co ja tu robię. Tadeusz Konwicki", podkreślił, że Konwie, jak nazywano autora "Sennika współczesnego", każdy coś zawdzięczał. - Przede wszystkim to, że pisał o nas, Polakach, prawdę. Nawet wówczas, gdy pisał o nas okrutnie - zaznaczył. - Siebie, jako bohatera swoich książek także nie oszczędzał - zauważył.

Pisarz, reżyser, klasyk

Tadeusz Konwicki (ur. 1926 w Nowej Wilejce) to autor m.in. takich powieści jak "Sennik współczesny" (1963), "Wniebowstąpienie" (1967), "Kalendarz i klepsydra" (1976) czy "Mała Apokalipsa" (1979). Pracował także jako reżyser filmowy; jest autorem takich obrazów jak m.in. "Ostatni dzień lata" (1958), "Zaduszki" (1961), "Salto" (1965) i "Jak daleko stąd, jak blisko" (1971). Filmy te uznawane są dziś za klasykę polskiej kinematografii.

Konwicki wyreżyserował również "Dolinę Issy" na podstawie powieści Czesława Miłosza i "Lawę" według "Dziadów" Adama Mickiewicza. Był ponadto autorem filmowych scenariuszy m.in. do dzieł Jerzego Kawalerowicza "Matka Joanna od Aniołów" (1961) i "Faraon" (1966) oraz do "Jowity" Janusza Morgensterna (1967). W latach 1956-1968 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr". Zmarł 7 stycznia w Warszawie. Miał 88 lat.

PAP/ło/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mateusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2016 20:55 ~Mateusz

  Jedynie ludzie złej woli nie potrafią
  widzieć i docenić dorobku i bogactwa wniesionego do naszej kultury w zakresie pisarstwa, filmu i ilustratorstwa dokonanych przez Danutę i Tadeusza Konwickich.

 • i tyle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2016 07:58 ~i tyle

  oooooo~oooooo

  Ten były nie umie się odzwyczaić od odsłaniania i dekorowania ?

  Ci obecni nie wiedzą, kto to był Konwicki.

 • oooooooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2016 21:14 ~oooooooo

  Nie, po prostu ten obecny nie zna, nie może, nie umie, ma ważniejsze rzeczy na głowie.

 • oooooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2016 19:38 ~oooooo

  Ten były nie umie się odzwyczaić od odsłaniania i dekorowania ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »