Informacje

29.07.2014 15:24 sprawdź plan obchodów

W tych miejscach Warszawa uczci powstańców

SERWISY:

Minutą ciszy i dźwiękiem syren w godzinę W, uroczystościami przy pomnikach Gloria Victis i Polskiego Państwa Podziemnego oraz koncertem powstańczych piosenek, stolica upamiętni 1 sierpnia 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Sprawdź, gdzie będą się odbywać główne uroczystości rocznicowe.30 LIPCA ŚRODA

Obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w środę rozpocznie prezydent Bronisław Komorowski, który wręczy odznaczenia państwowe podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wieczorem o 18.00 na dziedzińcu ratusza przy placu Bankowym 3/5 odbędzie się spektakl "Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy". Na Stadionie Narodowym o 21. 00 ruszy specjalny pokaz filmu Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy.

>>CZYTAJ WIĘCEJ O FILMIE MIASTO 44<<

31 LIPCA CZWARTEK

W tym dniu na Zamku Królewskim odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta, a pod pomnikiem Powstania Warszawskiego 0 18.00 na Pl. Krasińskich - polowa msza św. I widowisko „Śpiew Murów”. O 16.00 na placu Trzech Krzyży będzie uroczysta msza święta w kościele św. Aleksandra. Po mszy odsłonięcie tablicy poświęconej poległym żołnierzom batalionu "Sokół" przy ul. Brackiej 6.

1 SIERPNIA PIĄTEK

Uroczystości 1 sierpnia rozpocznie przemarsz o 10.00 spod pomnika Mokotów Walczący - 1944 w Parku im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej. O 9.00 zaplanowano jeszcze składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera” rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Potem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego Grota i Polskiego Państwa Podziemnego nieopodal Sejmu oraz przy pomniku Polegli Niepokonani na Woli

W Ogrodzie Saskim o 11.30 odbędzie się sadzenie Drzewa Pamięci.

Kulminacją obchodów będzie minuta ciszy o godz. 17. Moment, w którym 70 lat temu wybuchło powstanie, przypomną także miejskie syreny, których dźwięk rozbrzmi na ulicach Warszawy. Następnie warszawiacy oddadzą hołd walczącym przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przy grobie gen. Antoniego Chruściela Montera składane będą kwiaty.

O godz. 21 na Kopcu Powstania Warszawskiego zostanie rozpalone ognisko pamięci. Ogień zgaśnie - jak co roku - 2 października, w dniu upadku powstania. W dniu wybuchu odbędzie się o 20.00 koncert Warszawiacy Śpiewają (nie)zakazane piosenki na placu Piłsudskiego. O północy będzie premiera spektaklu-oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” (także 2, 3, 4 sierpnia)  w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wstęp z zaproszeniami.

2 SIERPNIA SOBOTA

Na Starym Mieście w godzinach od 10 do 16 odbędzie się gra miejska o tematyce powstańczej, wprowadzająca uczestników w realia sprzed 70 lat. Gra polegać będzie na wykonywaniu różnych zadań, które mogły zostać zlecone uczestnikom powstania w trakcie walk. Tego samego dnia o godzinie 18:45 przy ulicy Młynarskiej 60 odbędzie się widowisko historyczne pt. Wola 44.  O godzinie 19:44 rozpocznie się symboliczna defilada rekonstruktorów, którzy przejdą ulicami Warszawy na Stare Miasto. Trasa defilady (ul. Młynarska- ul. Wolska - al. Solidarności - pl. Bankowy - ul. Długa - ul. Podwale - pl. Zamkowy).

W sobotę o 16.00 przy ul. Foksal 3/5 odbędzie się też wykład Marka Dyżewskiego "Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence".

3 SIERPNIA NIEDZIELA

W parku Wolności o 11.00 przy Muzeum Powstania zorganizowane będzie spotkanie rodzinne "Podwórkowi Powstańcy czyli dzieci w Powstaniu".  O 12.30 Msza Św. W Archikatedrze Warszawskiej pw. św Jana Chrzciciela. O 18.00 zaś msza Święta dla warszawiaków i harcerzy z udziałem Powstańców. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

4 SIERPNIA PONIEDZIAŁEK

18:00 - Promocja książki „Dziennik Powstańca” Zbigniewa Czajkowskiego-Dębczyńskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego

5 SIERPNIA  WTOREK

18.00 - Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli . Pomnik Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców  - Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności

7 SIERPNIA CZWARTEK

18:00 - Promocja książki Agnieszki Sopińskiej „Operacja Muzeum”
Muzeum Powstania Warszawskiego

2 PAŹDZIERNIKA CZWARTEK

18.00 - Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego - ul. Bartycka

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała, by godnie uczcić pamięć warszawskich powstańców:

Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku 1 sierpnia w godzinę W uczcili minutą ciszy pamięć o powstańcach warszawskich. W tym roku obchody będą miały nadzwyczajny charakter, świętujemy bowiem 70. rocznicę wybuchu Powstania, podczas którego do nierównej walki o wolność stanęli żołnierze Armii Krajowej i cywilni mieszkańcy stolicy. Ich postawa stała się dla następnych pokoleń wzorem determinacji, poczucia obowiązku i patriotycznego zaangażowania - zaapelowała prezydent wraz z prezesami organizacji kombatanckich.

SPRAWDŹ MNIEJSZE UROCZYSTOŚCI W DZIELNICACH WARSZAWY

lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KKS LECH POZNAŃ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2014 16:55 ~KKS LECH POZNAŃ

  CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

 • Trelemorele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 17:19 ~Trelemorele

  W_imieniu_Zofii_1898~W_imieniu_Zofii_1898

  Nigdy w życiu! Za śmierć 250 tys. cywili, którzy mieli ogromną szansę przeżyć okupację, przeżyć wojnę gdyby nie powstanie, nigdy!!!

  To zadaj sobie pytanie ilu Polaków by wymordowano, gdyby Niemcy wygrali wojnę... podejrzewam że jakieś 36 mln... kwestia czasu to by była...

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 15:18 ~Braciszek Tuck

  Niektórzy robią porównania tego powstania do powstania w getcie warszawskim. Nie ma takiej zbieżności. Żydzi wiedzieli, że wszyscy w getcie będą zamordowani, tak czy siak. Walka dawała im jakąś szansę. Bierne oczekiwanie nic by tu nie zmieniło, więc ruszyli na wroga. Ale w aryjskiej części Warszawy sprawa miała się inaczej. Mieszkańcy Pragi, gdzie nie było już Niemców, ocaleli. A Rosjanie tak, jak zajęli Pragę, zajęliby lewobrzeżną Warszawę. Prędzej czy później. Ocalałoby miasto, bo po stłumieniu powstania Niemcy systematycznie wysadzali budynek po budynku; w czasie działań wojennych też byłyby zniszczenia, ale mniejsze. Ocaleliby też, co najważniejsze, ludzie. 200 000 zamordowanych przez Niemców cywili to hańba, którą okryli się organizatorzy i uczestnicy powstania. Nawet gdyby Rosjanie walczyli z Niemcami w Śródmieściu, na Ochocie czy Mokotowie, to straty w ludziach byłyby nieporównanie mniejsze, bo tych 200 000 zginęło w ramach masowych rozstrzeliwań. Powstanie zatem to nie powód do radosnego świętowania „zrywu” czy jak tam niektórzy mówią, tylko okazja do tego, by uświadomić sobie nieodpowiedzialną decyzję kanapowego rządu w Londynie, która doprowadziła do NIEPOTRZEBNEJ NARODOWEJ TRAGEDII.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 06:53 ~Braciszek Tuck
  W_imieniu_Zofii_1898~W_imieniu_Zofii_1898

  Nigdy w życiu! Za śmierć 250 tys. cywili, którzy mieli ogromną szansę przeżyć okupację, przeżyć wojnę gdyby nie powstanie, nigdy!!!
  Brawo~Brawo


  Dobrze że Ciebie tam nie było .

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  A jednak Zofia ma rację. Posłuchaj tych, którzy przeżyli powstanie. Cywilów. Co myśleli wtedy o powstańcach, o ich durnej akcji, o głodzie i poniewierce na którą skazali ich, o naiwności powstańców, których londyńczycy oszukali karząc im walczyć za ten ich „rząd”. Rząd, którego poważnie nie traktowali nawet angole. Ci cywile byli wrogo nastawieni do powstańców i nie pomogą teraz łzawe piosenki, nie pomogą czułe wspomnienia o Zosi czy Krysi. Ich wspomnienia to niepotrzebne cierpienia, niepotrzebna krew, niepotrzebna śmierć. Ludzi i Miasta.
  Brawo~Brawo


  Jeśli już cytujesz to całość wypowiedzi a nie zdanie wyrwane z kontekstu
  braciszku tuck.
  To jest twoja rzeczywistość i realia , wyrwać zkontekstu, poprzekręcać .3/4 i tak nie zrozumie , takie są twoje metody przekazu medialnego.


  Ja kogoś cytuję? Widzę, że odpowiadasz na inny post. Ogarnij się, czlowieku. I lepiej spróbuj czytać ze zrozumieniem. Pokój z tobą, dobry bracie.

 • rock

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 20:18 ~rock

  PAMIETAJCIE O TYM, ŻE TO NIEMCY I ICH UKRAIŃSKIE SŁUGUSY MORDOWALI BEZBRONNĄ LUDNOŚĆ CYWILNĄ.

 • ROCK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 20:16 ~ROCK

  Wiecie ilu Francuzów jest potrzebnych do obrony Paryża?
  Nie wiadomo, nigdy tego nie próbowali.

 • Drims

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 18:16 ~Drims

  Masakra, nie, lepiej było się podać jak Francuzi, nie lepiej.. dać sobie pluć na twarz. Powstania się odbyło i trzeba onim pamiętać, może to i była fatalna decyzja i przez nią wiele osób zginęło. Ale wielu mieszkańców Warszaway brało w powstaniu udział pod świadomiej decyzji, chcieli, marzyli o wolnej Polsce, nie chcieli sprzedać kraju jak zasrana szlachta w 18 wieku.

  A tak pozatym podaj danę to wpadnę do Ciebie na chatę i wprowadzę sobię rządy... może zgwałcę, może nie, może pierdolnę Cie w łeb, może nie... a spróbuj coś wykonać przeciw mnie... hipokryto.

 • Brawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 16:33 ~Brawo  W_imieniu_Zofii_1898~W_imieniu_Zofii_1898

  Nigdy w życiu! Za śmierć 250 tys. cywili, którzy mieli ogromną szansę przeżyć okupację, przeżyć wojnę gdyby nie powstanie, nigdy!!!
  Brawo~Brawo


  Dobrze że Ciebie tam nie było .

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  A jednak Zofia ma rację. Posłuchaj tych, którzy przeżyli powstanie. Cywilów. Co myśleli wtedy o powstańcach, o ich durnej akcji, o głodzie i poniewierce na którą skazali ich, o naiwności powstańców, których londyńczycy oszukali karząc im walczyć za ten ich „rząd”. Rząd, którego poważnie nie traktowali nawet angole. Ci cywile byli wrogo nastawieni do powstańców i nie pomogą teraz łzawe piosenki, nie pomogą czułe wspomnienia o Zosi czy Krysi. Ich wspomnienia to niepotrzebne cierpienia, niepotrzebna krew, niepotrzebna śmierć. Ludzi i Miasta.


  Jeśli już cytujesz to całość wypowiedzi a nie zdanie wyrwane z kontekstu
  braciszku tuck.
  To jest twoja rzeczywistość i realia , wyrwać zkontekstu, poprzekręcać .3/4 i tak nie zrozumie , takie są twoje metody przekazu medialnego.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 11:54 ~Braciszek Tuck


  W_imieniu_Zofii_1898~W_imieniu_Zofii_1898

  Nigdy w życiu! Za śmierć 250 tys. cywili, którzy mieli ogromną szansę przeżyć okupację, przeżyć wojnę gdyby nie powstanie, nigdy!!!
  Brawo~Brawo


  Dobrze że Ciebie tam nie było .


  A jednak Zofia ma rację. Posłuchaj tych, którzy przeżyli powstanie. Cywilów. Co myśleli wtedy o powstańcach, o ich durnej akcji, o głodzie i poniewierce na którą skazali ich, o naiwności powstańców, których londyńczycy oszukali karząc im walczyć za ten ich „rząd”. Rząd, którego poważnie nie traktowali nawet angole. Ci cywile byli wrogo nastawieni do powstańców i nie pomogą teraz łzawe piosenki, nie pomogą czułe wspomnienia o Zosi czy Krysi. Ich wspomnienia to niepotrzebne cierpienia, niepotrzebna krew, niepotrzebna śmierć. Ludzi i Miasta.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2014 11:46 ~Braciszek Tuck


  W_imieniu_Zofii_1898~W_imieniu_Zofii_1898

  Nigdy w życiu! Za śmierć 250 tys. cywili, którzy mieli ogromną szansę przeżyć okupację, przeżyć wojnę gdyby nie powstanie, nigdy!!!
  Brawo~Brawo


  Dobrze że Ciebie tam nie było .

  Ty byś już na Westerplatte PODDAŁ POLSKE.

  Oszczędziłbyś miliony cywilów. Po co walczyć ,po co się męczyć...
  Brawo i uzanie za taką postawe.
  Jeszcze raz brawo.  Zastanów się facet, o czym piszesz. Czym innym jest wzniecenie powstania, które ma szansę na wygraną. A czymś innym powstanie, którego uczestnicy mają jedną sztukę broni palnej na pięciu i idą jak barany na rzeź. Nie sami, oczywiście. Pociągnęli za sobą 200 000 cywili, skazali na tułaczkę 650 000, doprowadzili do zagłady Miasta. To nie bohaterowie, tylko naiwne ofiary politycznej gry Londynu. A już na żart zakrawa widok tych „powstańców”, którzy w 1944 mieli po pięć lat, a teraz stroją się w mundury i przypinają medale.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »