Informacje

04.10.2016 17:40 wirtualna wystawa

W tych goglach możesz podróżować po Warszawie lat 30.

SERWISY:


Podróż w czasie do Warszawy lat 30. ubiegłego wieku. Dzięki wystawie "Wirtualna podróż" każdy będzie mógł przenieść się na przedwojenny plac Piłsudskiego i przyjrzeć dawnej zabudowie jego okolic. Wystawę oglądać można w warszawskim Parku Miniatur.

- Naszą misją jest pokazywanie utraconych pereł architektury Warszawy, których makiety oglądać możemy w naszym Parku. Ponieważ nasze miniatury dotyczą głównie Osi Saskiej i jej okolic, ta wirtualna podróż przenosi nas w rejony placu Piłsudskiego lat 30. - podkreślili organizatorzy podczas wtorkowej konferencji prasowej w stołecznym Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. Praca nad wystawą trwała trzy lata.

Wirtualne gogle

Marcin Szymański, przedstawiciel firmy Time Tec, jednego z pomysłodawców i wykonawca wystawy, dodał, że wystawę oglądać można za pomocą specjalnych gogli wirtualnej rzeczywistości.

- Będzie można się przejechać bryczką po placu, zapoznać się z historią tego miejsca i jego budynków, a także zobaczyć współczesne i archiwalne zdjęcia tych samych miejsc - zachęca.

- Na początku było zbieranie zdjęć i materiałów archiwalnych. Gdy już zebraliśmy wystarczającą liczbę fotografii, potrzebnych do wykonania rekonstrukcji cyfrowej placu, zaczęliśmy tworzyć gabaryty budynków, obrysy ulic. Od obiektu do obiektu stworzyliśmy cały plac. Zostało nam wykonanie animacji ludzi, samochodów, tchnięcia życia w te budynki, klimatu przedwojennej Warszawy – tłumaczy.

Dzięki najnowszej technologii i specjalnym okularom zwiedzający nie tylko "przeniesie" się w czasie, ale także to on zdecyduje, co będzie oglądał. Od niego zależeć będzie, w którą stronę spojrzy, gdzie zachce się znaleźć. Po włożeniu gogli znajdzie się na samym środku dawnego Placu Piłsudskiego i podziwiać odtworzony w specjalnym oprogramowaniu 3D kolorowy trójwymiarowy obraz utraconego w II wojnie światowej fragmentu miasta w skali 1:1.

Widz operatorem

- Ta technologia jest bardzo nowoczesna. Jeśli kiedyś oglądaliśmy wszyscy filmy 3D to operator kamery pokazywał nam to, co chciał, byśmy zobaczyli. Teraz to my jesteśmy tym operatorem. Możemy obracać się, patrzeć w niebo, patrzeć na budynki. Wrażenie jest piorunujące – ocenił Rafał Kunach, pomysłodawca Parku Miniatur. - Pracujemy nad kolejnymi miniaturami; chcemy ich wybudować 50. – zapowiedział.

Organizatorzy przygotowali również 30 tablic i grafik, prezentujących plac. Dostępna będzie także darmowa aplikacja, umożliwiająca oglądanie dawnej Warszawy. Wystawa czynna będzie przez trzy miesiące w warszawskim Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego przy ulicy Senatorskiej 38. Jak zapowiedzieli organizatorzy, jeśli projekt spotka się z dobrym przyjęciem mieszkańców stolicy, będzie go można oglądać przez kolejne trzy miesiące.

Szukają ratunku dla słynnego "wolskiego koloseum":

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • tatuś

    zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2016 17:58 ~tatuś

    mogę podróżować tylko do sierpnia 1939 bo potem mogą mnie niemcy zabić

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »