Informacje

29.12.2017 19:21 Łochowska 38 i Skaryszewska 11

W styczniu komisja Jakiego zajmie się kolejnymi adresami

SERWISY:

Łochowska 38 i Skaryszewska 11 to pierwsze adresy, którymi w styczniu 2018 roku zajmie się komisji weryfikacyjna - poinformował Sebastian Kaleta. Jak dodał, komisja, dzięki noweli ustawy, zajmie się odszkodowaniami wypłacanymi w gotówce i zwrotami "na reaktywowane spółki".

Kaleta zapowiedział, że w przyszłym roku prace komisji mają przyśpieszyć. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o komisji weryfikacyjnej. Nowe przepisy są już po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji. Uchwalenie noweli - jak ocenił Kaleta - pozwoli sprawniej wykonywać czynności, wydawać decyzje i "bardziej konsekwentnie odwracać skutki prawne reprywatyzacji tam, gdzie nie powinno do niej dojść".

- Można się spodziewać, że komisja będzie bardzo intensywnie pracować w 2018 roku i wyda zdecydowanie więcej decyzji, być może nawet kilkadziesiąt - zapowiedział Kaleta.

Poinformował, że pierwsze sprawy, którymi komisja zajmie się w 2018 roku będą dotyczyć nieruchomości o adresach Łochowska 38 i Skaryszewska 11. Posiedzenia jawne mają odbyć się w styczniu.

Reprywatyzacja "na ducha"

Kaleta powiedział, że sprawa Łochowskiej 38 na Pradze Północ "to słynna reprywatyzacja na ducha", w której pojawił się kurator prawie 130-letniej osoby. Opisywaliśmy ten temat na tvnwarszawa.pl.

W 2011 roku ówczesny zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., wydał decyzję o zwrocie budynku przy Łochowskiej, mimo że połowę praw do niej miał Józef Pawlak, który urodził się w 1883 roku, a więc w 2011 roku miałby 128 lat.

O zwrot nieruchomości starał się kurator ustanowiony przez sąd. Finalnie, mimo wydania decyzji, nie doszło do wydania nieruchomości. Jak podkreślił Kaleta, wątpliwości co do reprywatyzacji podniósł burmistrz dzielnicy Wojciech Zabłocki (PiS).

Jak wynika z informacji na stronie komisji, rozprawa w sprawie Łochowskiej 38 ma się odbyć 16 stycznia.

Kaleta powiedział, że komisja weryfikacyjna zdecydowała się zbadać sprawę Skaryszewskiej 11 na Pradze Południe, ponieważ prosili o to mieszkańcy i radni z Pragi Południe. Dodał, że mieszkańcy skarżą się na sytuację w budynku po reprywatyzacji, a ponadto w sprawie pojawia się wątek kuratorów. O przypadku Skaryszewskiej również informowaliśmy na naszym portalu.

Kaleta podkreślił, że komisja przygotowuje się równocześnie do zbadania kilkudziesięciu kolejnych spraw.

Duże zmiany w komisji

Zaznaczył, że na mocy przyszłej noweli ustawy, zmieni się w pewnym zakresie sposób pracy komisji weryfikacyjnej. Nowe przepisy - jak powiedział - dadzą jej możliwość prowadzenia "czynności ogólnych".

- Często zdarza się, że jedna osoba uczestniczyła w kilkunastu reprywatyzacjach, na przykład jako urzędnik czy beneficjent, czy pełnomocnik. Będziemy mogli wzywać konkretną osobę i pozyskiwać informacje na temat kilkunastu spraw jednocześnie. To pozwoli nam sprawniej zbierać materiał dowodowy - zauważył Kaleta.

Ponadto, jak dodał, komisja nie będzie musiała obligatoryjnie organizować jawnych posiedzeń, by wydać decyzję. Podstawą do rozstrzygnięcia mogłyby być między innymi zebrane przez komisję dokumenty, informacje uzyskane z "czynności ogólnych" i przesłuchań świadków. - Komisja będzie mogła zrezygnować z rozprawy, po prostu sporządzi decyzję i wyda ją bez rozprawy - wyjaśnił.
Zapewnił, że "prowadzenie ogólnych przesłuchań pozwoli zachować największą zaletę komisji, czyli pełną transparentność w wyjaśnianiu afery".

Wyższe kary: do 30 tysięcy

Kaleta poinformował też, że w 2018 roku komisja - dzięki zmianom w przepisach - będzie zajmować się odszkodowaniami wypłacanymi przez stołeczny ratusz w gotówce. - Badane będą też sprawy nieruchomości, które były przekazywane reaktywowanym spółkom - zapowiedział.

Nowela ustawy o komisji przewiduje też m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tysięcy złotych za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tysięcy za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 miliona złotych na osoby, które dopuściły się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości, chodzi tutaj o proceder tzw. "czyszczenia kamienic".

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy Twardej (po słynnym gimnazjum) oraz do nieruchomości Sienna 29 (obecnie to plac Defilad); o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do znanej działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na placu Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.

Ponadto komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 roku w sprawie nieruchomości przy Noakowskiego 16, została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 milionów.

Warto jednak pamiętać, że od każdej decyzji komisji weryfikacyjnej poszczególnym stronom  przysługuje odwołanie: najpierw do samej komisji, a potem do sądu administracyjnego - w pierwszej kolejności wojewódzkiego, a potem Naczelnego. Co do Poznańskiej 14 czy Nowogrodzkiej 6a dotychczasowi właściciele już zapowiedzieli batalie sądowe. Sprawy mogą ciągnąć się latami, a dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu będzie można dokonać odpowiedniego wpisu do księgi wieczystej, który potwierdzi miasto jako „nowego-starego” właściciela danej nieruchomości i przywróci stan sprzed reprywatyzacji.

Do tej pory udało się to zrobić w przypadku jednej sprawy - działki na placu Defilad pod dawnym adresem Sienna 29.

>> Ostatnia decyzja komisji dotyczyła tzw. "kamienicy Waltzów" przy Noakowskiego 16 <<

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • polaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2018 00:30 ~polaczek

  A co ze Srebrną ? Jakoś nie bardzo chce się Jakiemu zajać działkami przejętymi przez PIS

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 12:21 ~Zbigniew

  Nie powinno w ogóle dojść do zwrotu Chmielnej 70.

 • Miałkot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 10:48 ~Miałkot

  A co z adresem żoliborskim? Zapomnieli że mieli sprawdzić?

 • Hahaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 09:59 ~Hahaa

  Haha...jakimtak się przechwala a tu jeszcze ani jeden adres nie został zmieniony w księgach wieczystych...ale po co o tym mówić...ciemny lud wyje z radości i powtarza brednie pisa

 • Zosieńka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2017 06:43 ~Zosieńka

  Pan Jaki jest taki mądry i dobry,a jaki przystojny,jejku,prawdziwy maczo,jak z łesternu

 • byly lok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2017 22:56 ~byly lok

  a coś już wiadomo na temat Hożej 25 a

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2017 22:10 ~Normalny

  A ja miałem nadzieję że będą zajmować się tymi samymi adresami .A tu niespodzianka .

 • WuWuA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2017 20:47 ~WuWuA

  Bardzo dobrze,proponuje Racławicka 132.

 • MickiewiczaNowogrodzka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2017 20:09 ~Mickiewicz…

  Proponuję zająć się bez żadnego trybu: Mickiewicza 49 i Nowogrodzka 84/86.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »