Informacje

02.04.2019 20:44 autobusy i tramwaje na objazdach

W środę rolnicy znowu wyjdą na ulice. Zablokują centrum na kilka godzin

SERWISY:


W środę w centrum Warszawy manifestacja rolników z AGROunii. Protest rozpocznie się o 8 rano na placu Zawiszy, następnie rolnicy przejdą na rondo Dmowskiego. Tam mają demonstrować aż do 16. 

Ewa Gawor, szefowa stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, zaznaczyła podczas wtorkowego briefingu prasowego, że dzięki rozmowom warszawskich urzędników z przedstawicielami organizatorów zgromadzenia udało się wynegocjować deklarację "pokojowego charakteru manifestacji" oraz wcześniejsze zakończenie protestu. Pierwotnie miał on trwać do godziny 18.

Organizatorzy poinformowali, że jedną z form protestu będzie uruchomienie syren. Sygnał alarmowy ma być nadawany około godziny 10. - Informujemy mieszkańców stolicy, że sygnały alarmowe w różnych punktach miasta nie powinny nikogo niepokoić - uspokajała Gawor.

W proteście ma wziąć udział nawet dwa tysiące osób.

Utrudnienia dla autobusów i tramwajów

Od godziny 8 plac Zawiszy będzie całkowicie zamknięty. O godzinie 13 manifestanci planują przemarsz południową jezdnią Alej Jerozolimskich w kierunku centrum, na rondo Dmowskiego. Tam rozpocznie się druga część protestu, która potrwa do godziny 16.

Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, zmienią się trasy autobusów linii 117, 127, 128, 131, 157, 158, 159, 171, 174, 175, 200, 501, 504, 507, 517, 519, 520, 521, 522, 525 oraz tramwajów linii 1, 7, 9, 11, 22, 24 i 25.

- Mamy nadzieję, że będzie dostęp do placu Starynkiewicza, wówczas tramwaje jadące mostem Poniatowskiego będą dojeżdżać do placu Starynkiewicza i stamtąd zawracać - mówił podczas wtorkowej konferencji dyrektor ZTM Andrzej Franków.

W przypadku zamknięcia dla ruchu ulicy Marszałkowskiej i przejazdu na rondzie Czterdziestolatka objazdami pojadą także linie: 4, 15, 18, 35 i 10, 17, 33, 41.

Na większych węzłach przesiadkowych (Ochota, Wola, Śródmieście) będą obecni informatorzy Zarządu Transportu Miejskiego, którzy na bieżąco będą przekazywać mieszkańcom informacje dotyczące utrudnień związanych z protestem.

W połowie marca rolnicy z AGROunii bez zapowiedzi protestowali w centrum Warszawy. Na ulice wysypano kilogramy jabłek i palono opony. Zarząd Dróg Miejskich oszacował straty na prawie 200 tysięcy złotych.

Dlaczego protestują?

Przedstawiciele AGROunii argumentują, że "chcą pokazać, jak wygląda odcięcie ich od rynków sprzedażowych spowodowanych nieudolną polityką".

- Wymagamy, aby w Polsce został wprowadzony obowiązek znakowania produktów żywnościowych produkowanych w Polsce. Mają być znakowane graficznie flagą kraju produkcji surowca. Chcemy też, aby w sklepach wielkopowierzchniowych, które zazwyczaj należą do kapitału zagranicznego, przynajmniej 51 procent produktów pochodziło z Polski - wskazywał lider AGROunii Michał Kołodziejczak.

Rolnicy domagają się również audytu związków, firm i organizacji rolniczych. - Chcemy, żeby zostali  rozliczone z środków, które dostawali z funduszu promocji, bo są to pieniądze rolników, które są rozdawane i przez nikogo nie rozliczane - wyjaśnił Kołodziejczak.

Lider wskazywał również na wprowadzenie embarga na węgiel z Rosji do Polski. - Nie możemy zgodzić się na to, że nasze warzywa i owoce nie mogą wyjeżdżać do Rosji, a Rosjanie przywożą do Polski kilkanaście milionów ton węgla. To głęboka hipokryzja - mówił.

W czasie ostatniego protestu rolnicy rozdawali jabłka:

PAP/ab/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:15 ~Boom

  waw~waw

  Bardzo słuszne postulaty ważne dla nas wszystkich Polaków! A nie przepraszam w centrum pracujący w zagranicznych korpo to będą tylko bluzgać na nich że im (z uprzedzeniem) utrudnili dojazd do ich ślicznych biureczek w szklanych budyneczkach


  A rolnicy i producenci żywności to nie pracują dla zagranicznych korpo?

 • janek49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 08:46 ~janek49

  dawajcie im więcej za susze,brak śniegu,deszczu dotacje są potwornie rozpieszczani i im w głowach się poprzewracało.najwięksi truciciele ziemi niszczą zdrowie ludzi idą tylko po zysk.opodatkować ich za niszczenie środowa za marnowanie i zanieczyszczanie wód

 • Zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 08:15 ~Zawiedziony

  ZENEK~ZENEK

  Prawidłowo działają jeżeli coś chcą osiągnąć-trzeba uderzać tam gdzie boli najbardziej a nie gdzie można się osłonić.

  protestują za swoje pieniądze a nie jak policja za państwowe. powinni protestować od 7.30 do 16.30.

  CHYBA MAMY DEMOKRACJĘ ???  Najwyraźniej nie odróżniasz demokracji od anarchii.
  I dlaczego nie zablokują Nowogrodzkiej czy też Wiejskiej, ale Al. Jerozolimskie?
  Wieś sobie wybrała reprezentantów do Sejmu to niech się z nimi użera, a nie utrudnia życie mieszkańcom Warszawy.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 08:15 ~waw

  Bardzo słuszne postulaty ważne dla nas wszystkich Polaków! A nie przepraszam w centrum pracujący w zagranicznych korpo to będą tylko bluzgać na nich że im (z uprzedzeniem) utrudnili dojazd do ich ślicznych biureczek w szklanych budyneczkach

 • Jarek77wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 08:07 ~Jarek77wawa

  Niech zablokują swoją wieś! Dlaczego utrudniają życie ludziom którzy kupują ich produkty?!

 • nietak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 08:06 ~nietak

  warszawianka~warszawianka

  Chyba wybiegłam zbyt naprzód chwaląc rolników za "cywilizowane" strajki. Kiedyś owszem, teraz zniżają się do poziomu Masy Krytycznej czy innych feministek. Co im biedny szary Kowalski zrobił? Kupił banany zamiast jabłek?


  nie jesteś "warszawianką"

 • Nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 08:03 ~Nemo

  Koniecznie i w trybie pilnym trzeba zmienić ustawę o zgromadzeniach! Wolność wolnością, ale blokowanie przez pół dnia newralgicznego punktu stolicy jest po prostu chamskie. Do tego organizatorzy powinny w 100% pokrywać koszty wszelkich zmian wynikających z objazdów, zmian tras komunikacji miejskiej. Dane organizatorów powinny też być ogólnodostępne by KAŻDY, kto przez protest spóźnił się mógł ubiegać się o rekompensatę. Czas skończyć z gnębieniem warszawiaków, bo obecne przepisy to niemal Bantustan i samowolka. A swoją drogą poraża naprawdę niemoc i bezwola warszawskich urzędników....

 • wkurzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 07:58 ~wkurzona

  Powinniśmy wyjść na ulice strajkować przeciw strajkom, które blokują ulice normalnym ludziom. Co Wam zrobiłam, że nie mogę normalnie wrócić z fabryki do domku? Warzywa i owoce kupuje na bazarze. Idźcie tam zapłaćcie za budki i będziecie mieli zbyt.

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 07:57 ~aga

  Dlaczego my zwykli mieszkańcy Warszawy mamy cierpieć i stać w korkach tracić czas i nerwy- to nie my odpowiadamy , to nie do nas powinno być skierowane !!!!!

 • właściciele

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 07:52 ~właściciele

  Jak im sie nie podoba praca na własnej ziemi to niech sprzedadzą i zajmą się czymś innym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »