Informacje

24.02.2017 16:46 oświadczenie teatru poszwechnego

"W spektaklu nikt nie nawołuje
do popełnienia zabójstwa"

SERWISY:


"Protestujemy przeciwko wykorzystywaniu spektaklu "Klątwa" w rozgrywkach politycznych, wymierzonych w szczególności we władze Warszawy" – piszą w specjalnym oświadczeniu władze Teatru Powszechnego i apelują też o zaprzestanie ataków na aktorów.

Oświadczenie w sprawie budzącego ogromne kontrowersje spektaklu dyrekcja placówki wysłała w piątek do mediów.

"Niedopuszczalne ataki"

"Za kształt artystyczny spektaklu odpowiadają jego realizatorzy oraz dyrekcja teatru, która spektakl zaakceptowała i wprowadziła do repertuaru. Niedopuszczalne są wszelkie ataki na aktorów, którzy w spektaklu wykonują jedynie swoje role" – podkreślają.

I ostrzegają, że osoby, które za nimi stoją, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności cywilnej i karnej.

Apelują też, by nie używać sztuki w celach politycznych. Doceniają, że władze stolicy nie zamierzają cenzurować wypowiedzi artystycznych.

"W spektaklu "Klątwa" nikt nie nawołuje do popełnienia zabójstwa ani jakiegokolwiek innego przestępstwa, w czasie spektaklu cytowany jest przepis kodeksu karnego, który nie zezwala na tego typu zdarzenie. Spektakl nie ma również na celu obrazy uczuć religijnych i zniewagi przedmiotów kultu religijnego" – przekonują.

Jak twierdzą, widzowie dostają wyraźny komunikat następującej treści: "spektakl przeznaczony tylko dla widzów dorosłych. Zawiera sceny odnoszące się do zachowań seksualnych i przemocy, a także tematyki religijnej, które pomimo ich satyrycznego charakteru mogą być uznane za kontrowersyjne. Wszelkie sceny przedstawione w spektaklu są odzwierciedleniem wyłącznie wizji artystycznej".

"To fikcja"

Dyrekcja oświadcza również, że spektakl bezkompromisowo atakuje inne postawy, niezwiązane z religią. A w zamyśle twórców, spektakl ma być elementem publicznej dyskusji na wszystkie poruszane w nim tematy.

"Przypominamy i podkreślamy, że obraz świata przedstawiony na scenie jest fikcją stworzoną przez twórców na potrzeby spektaklu, a teatr od wieków jest grą znaków i konwencji, której nie można traktować jako realnej sytuacji rozgrywanej w miejscu publicznym. Uważamy, że rolą teatru jest stawianie trudnych pytań, dotykanie bolesnych tematów i publiczne mówienie o ważnych problemach społecznych. Wolność wypowiedzi artystycznej, dotycząca nawet tak trudnych kwestii jak te poruszane w spektaklu, nie może być kwestionowana" – podkreślają.

>>>ZOBACZ CAŁE OŚWIADCZENIE<<<

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie spektaklu:

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gdyn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2017 13:35 Gdyn

  "Wiecie co by się stało z tym teatrem za Komorowskiego - skoro gość który "podniósł na niego krzesło" przesiedział w areszcie rok?" -
  chcecie mi powiedzieć, że gość przesiedział rok w pudle i nikt z dziennikarzy i polityków, zwłaszcza z PiS, tego nie nagłośnił?!

 • warsawaman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 11:32 ~warsawaman

  teraz to mozecie sciemniac,widzialem i slyszalem ze byla mowa o zabojstwie kczysnkiego,chytrze tylko mowiecie ze to niby fikcja,w dupie mam taki teatr,i tych aktorow ,dyrnego czuba ze slowacji

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 11:29 ~Toms


  Toro~Toro

  Wiecie co by się stało z tym teatrem za Komorowskiego - skoro gość który "podniósł na niego krzesło" przesiedział w areszcie rok? Za Komora to by się zakończyło kasacją dyrektora i reżysera - wilczymi biletami i to z mety!! To samo z demonstracjami. Ktoś tu o PiS-ie mówi że jest zamordyzm - w tej chwili to mamy nieporównywalną do czasów PO wolność słowa.
  Ludzki pan~Ludzki pan

  To spróbuj odpowiedzieć publicznie na obelgi, którymi " Ludzki pan " obrzuca ciągle społeczeństwo. Przekonasz się, jaką mamy wolność słowa.


  Ale fakt faktem że za "Ludzkiego Pana" jeszcze nie zamknęli nikogo kto w ten czy inny sposób protestuje przeciwko władzy. Za PO taki odpowiednik KOD już dawno byłby rozgoniony, a na odpowiednika Kijowskiego szukano by haków. Za tą akcję z fakturami i za alimenty już dawno by się po sądach włóczył.
  Daleko mi do zwolennika PiS, ale jestem zdania że sporo rzeczy biorą "na klatę".

 • Victor58

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 10:52 ~Victor58

  Chciałbym zobaczyć tych największych twardzieli od opluwania chrześcijaństwa jak opluwają islam. Niech podadzą dane osobowe i oplują Mahometa. Wtedy mi zaimponują. dziś sa dla mnie żałośni. Jako obywatel protestuję i nie życzę sobie by moja kasa z podatków szłą na takie g...no jak ta sztuka i ten teatr

 • makarenko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 08:11 ~makarenko

  Już najwyższy czas by rząd zlikwidował wszelkie dofinansowanie teatrów i filmów ! Dość marnowania naszych pieniędzy !

 • ass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 03:56 ~ass

  andy~andy

  Polski ciemnogród pokazuje swoje oblicze. Jak wam się, cymbały, spektakl nie podoba, to po prostu GO NIE OGLĄDAJCIE. Nikt wam nie karze iść do teatru, nikt wam niczego nie narzuca, nikt nie zakłóca waszego spokoju. Odczepcie się od aktorów, bo oni wykonują swoją pracę.


  Polakiem byc to duma i zaszczyt i takie obrazanie jest abstrakcja i niedorzecznością. Swiadczy o twoim zakopleksienieu i niespełnieniu zyciowym

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 23:09 ~facepalm

  chcieliście darmowej reklamy, to teraz macie.

 • Korekta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 23:06 ~Korekta

  Religijny~Religijny

  A co czyjeś przekonania religijne mają wspólnego z wykonywaną pracą ? Bo aktorstwo to praca i to ciężka.

  Jeżeli ktoś (tak jak ty) oddziela przekonania religijne od wykonywanej pracy, to lepiej niech nie nazywa siebie kimś religijnym.
  Przekonania religijne kształtują całe życie, a nie tylko ten czas, kiedy się jest w kościele.
  Szkoda że tak prostej rzeczy nie rozumiesz.

 • Lapigrosz9012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 22:25 Lapigrosz9012

  Niech jadą do kraju ze sztuką o religi muzumanskiej krytykujac ich wiarę. Zobaczymy ilu aktorów z reżyserem przyjedzie spowrotem.

 • Religijny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 22:10 ~Religijny

  zenada~zenada

  Zapytajcie tych "aktorow" czy maja chrzty, czy chrzcili dzieci, czy maja sluby koscielne, czy chowaja bliskich z ksiedzem. Jestem pewien ze tacy sie tam znajda

  A co czyjeś przekonania religijne mają wspólnego z wykonywaną pracą ? Bo aktorstwo to praca i to ciężka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »