Informacje

07.12.2017 17:03 weekend świątecznych atrakcji

W sobotę Warszawa rozbłyśnie na święta. Sprawdź atrakcje i objazdy

SERWISY:

Już w najbliższą sobotę, po zmroku, rozbłysną świąteczne światełka. Iluminację będzie można podziwiać między innymi na Krakowskim Przedmieściu, Starym Mieście i Podzamczu. Miasto zaplanowało szereg innych atrakcji, w tym zimowe pokazy fontann.

Fioletowo-złote prezenty, zaczarowana ciuchcia, śnieżne planetarium i przede wszystkim najwyższa w Polsce 27-metrowa choinka. Te i szereg innych ozdób będzie można podziwiać na Krakowskim Przedmieściu od soboty.

Ulica - jak zapewniają władze stolicy - ma stać się iście świąteczną krainą, po której spacer umilać będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mykanowa. Przy pomniku Mikołaja Kopernika zaś swoje umiejętności zaprezentuje Warszawski Chór Chłopięcy oraz Teatr AKT.

Zimowe fontanny

Atrakcją tegorocznych świątecznych weekendów (nie tylko najbliższego, ale każdego do 28 stycznia łącznie) będzie zimowy pokaz fontann na Podzamczu.

"Zamiast wody, tańczącej w rytm muzyki, zatańczą strumienie światła. Główna parkowa fontanna przemieni się w mieniącą się kolorami tęczy animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. Na pokaz złożą się motywy filmowe oraz wpadające w ucho świąteczne utwory w wykonaniu klasycznym i popowym" - zapowiadają urzędnicy ratusza.

Pokazy będą trwać około 15 minut i będą wyświetlane o pełnych godzinach: pierwszy o 16, ostatni o 21. W dni powszednie fontanny mają się świecić bez muzyki.

Dodatkowo, w najbliższy inauguracyjny weekend dla warszawiaków i turystów przygotowane będą stoiska z gorącą herbatą. Znajdziemy je na Podzamczu, przy kościele Wizytek i Bibliotece Rolniczej.

Fontanny to nie wszystko. W wielu punktach miasta stanie 10 świetlnych ozdobnych ram z bajkowymi warszawskimi syrenkami. Pojawią się między innymi w Parku Fontann, na placu Zamkowym, przed Pałacem Staszica, przy rondzie de Gaulle’a, na placu Na Rozdrożu, Marszałkowskiej, Ząbkowskiej, na placu Szembeka oraz przed Domami Towarowymi Centrum. W ramkach będzie można wykonać sobie zdjęcie-pamiątkę.

Gdzie znajdziemy iluminację?

Główną osią iluminacji świątecznych będzie - jak zawsze - Trakt Królewski, od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i Agrykoli. Świątecznej metamorfozie poddane zostanie Stare i Nowe Miasto, od Rynku Starego Miasta przez ulicę Świętojańską, Piwną, Zapiecek aż do Nowomiejskiej, Barbakanu, Podwala, Freta i Mariensztatu.

Iluminacja pojawi się też na Mokotowskiej, placu Bankowym, Marszałkowskiej (od Królewskiej do placu Konstytucji), placu Grzybowskim, Emilii Plater, Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do Marszałkowskiej), Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego).

Świetlnymi dekoracjami rozbłysną również ulice: Francuska, Targowa i Ząbkowska, al. Solidarności (od placu Bankowego do placu Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim). Miłośnicy świetlnych dekoracji będą mogli cieszyć się nimi na placach Wileńskim i Powstańców Warszawy, Świętokrzyskiej (od Marszałkowskiej do Nowego Światu), części Ząbkowskiej, a także na Podwalu.

Zmiany w komunikacji

W związku z sobotnimi wydarzeniami, mieszkańcy muszą przygotować się na zmiany w ruchu. Od północy z piątku, 8 grudnia na sobotę, 9 grudnia zamknięte będą ulice Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat od Miodowej do ronda generała de Gaulle’a. Ponownie ruch wróci na ten ciąg w nocy z soboty na niedzielę (9/10 grudnia). Przejezdna będzie Świętokrzyska przez skrzyżowanie z Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Bednarska, Ossolińskich, Karowa i Królewska będą zakończone ślepo (na ul. Bednarskiej zostaną wprowadzone dwa kierunki ruchu).

Ponadto, w sobotę, 9 grudnia zostaną wyłączone miejsca postojowe na ulicach: Bednarskiej, skwerze H.C. Hoovera, Moliera od (placu Teatralnego do Senatorskiej), parking przy kościele seminaryjnym, parking przy hotelu Bristol i zatoka przystankowa w ul. Wierzbowej przed plac Piłsudskiego.

Specjalna linia tramwajowa

Linie autobusowe kursujące Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem zostaną skierowane na objazdy najbliższymi trasami. Dojazd na Plac Zamkowy ułatwi za to specjalna linia tramwajowa 71, która będzie kursować w godzinach 14- 20 (według specjalnego rozkładu jazdy) na trasie: ANNOPOL - Rembielińska - Matki Teresy z Kalkuty - Odrowąża - 11 Listopada - Targowa - al. Solidarności - Wolska - CM.WOLSKI.


Zobacz jak Warszawa przygotowuje się do świąt:

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bartek Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2017 23:44 ~Bartek Wawa

  Na Świętokrzyskiej jest od Krakowskiego Przedmieścia

 • Bartek Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2017 23:42 ~Bartek Wawa

  Idąc Traktem Krolewskim co jakiś czas natykałem się na beczkowozy z warszawską kranówką. To przesada częstować zimną wodą w zimny wieczór

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 17:14 ~kkk


  lót~lót

  A nie można było połączyć światełek z miesięcznicą?
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN


  To byłoby ciekawe !!

  Smutny byłby taki klimat, mało świąteczny a Polacy zarówno na Euro jak i podczas Dni Młodzieży i in pokazują, że są cudownym narodem. Turyści na Krakowskim Przedmieściu będą fotografować i podziwiać iluminacje z barierkami i szpalerem policji w tle.. przykre:(

 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 17:06 ~Ateista

  slabo~slabo

  I znowu zagości kicz na ulicach miasta.
  Dlaczego to wszystko takie brzydkie.
  Podobno jest w Wa-wie architekt miasta.
  Gust jak z bufetu kolejowego.


  Najgorsze jest to, że ludziom, tym wierzącym (obchodzącym święta, modlącym się do krzyży, posągów, obrazów)wystarczy do szczęścia takie coś. Ja uważam, że kasa, która na to została i zostanie przeznaczona, mogłaby (co byłoby zdecydowanie lepszym wydaniem pieniędzy podatników)zostać przeznaczona na np. chore dzieci, ale cóż poradzić.

 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 16:58 ~Ateista

  Adrian~Adrian

  O nie i znowu te krystmasy.... :-(


  Niestety. Łatwo rządzić miastu naszymi pieniędzmi, które powinny iść na inne cele, czyli np. chore dzieci, ale co tam, lepiej dla innych, jak ozdóbki są z racji jakiś tam świąt.

 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 16:52 ~Ateista


  Ateista~Ateista

  News grudnia. Miesiąca,którego nie cierpię,jak i tych całych świecidełek i w ogóle,ale,jak innym to pasuje,to spoko,bo ja mam w nosie święta,kościół itd.
  Bielańczyk~Bielańczyk


  Skoro, jak piszesz, masz to w nosie (czyli nie jesteś zainteresowany) to czemu musisz to oznajmić całemu światu?  A tak sobie. Inni mogą pisać, że się cieszą, a ja na odwrót.

 • Adrian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 15:30 ~Adrian

  O nie i znowu te krystmasy.... :-(

 • slabo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 14:08 ~slabo

  I znowu zagości kicz na ulicach miasta.
  Dlaczego to wszystko takie brzydkie.
  Podobno jest w Wa-wie architekt miasta.
  Gust jak z bufetu kolejowego.

 • Bielańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2017 07:44 ~Bielańczyk

  Ateista~Ateista

  News grudnia. Miesiąca,którego nie cierpię,jak i tych całych świecidełek i w ogóle,ale,jak innym to pasuje,to spoko,bo ja mam w nosie święta,kościół itd.


  Skoro, jak piszesz, masz to w nosie (czyli nie jesteś zainteresowany) to czemu musisz to oznajmić całemu światu?

 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2017 22:54 ~Ateista

  joł~joł

  A czemu tak późno? W innych miastach np Wrocław już dawno jest iluminacja a nasze niestety szarawe miasto mogło by mieć już od 2 tygodni taka formę upiększenia. Kto zaspał, że na mikołajki nie było iluminacji?


  Normalnie koniec świata. Współczuję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »