Informacje

19.04.2013 06:39 ekspozycja w budowie

W sobotę "małe otwarcie"
Muzeum Historii Żydów

SERWISY:


Już w sobotę każdy będzie mógł obejrzeć z bliska Muzeum Historii Żydów Polskich. Na 12 tysiącach metrów kwadratowych znalazły się sale projekcyjne i warsztatowe, aula kinowo-koncertowa. Na ekspozycję poczekamy jednak aż do 2014 roku.

W podziemiach muzeum co najmniej do stycznia 2014 trwać będzie instalacja ekspozycji. Ale nie oznacza to, że do tego momentu muzeum będzie martwe. Na sobotę zaplanowano tzw. małe otwarcie. Na zwiedzających czekają koncerty, spotkania, pokazy filmowy i warsztaty.

- Z wyjątkiem przestrzeni, w której trwa instalacja wystawy głównej, budynek jest już gotowy na przyjęcie zwiedzających. Przygotowana już została zarówno nasza główna przestrzeń na imprezy kulturalne, czyli audytorium, a także dwie sale warsztatowe. W audytorium mamy przepiękną salę, w której nawet 500 osób może uczestniczyć w koncertach, spektaklach teatralnych lub pokazach filmów. To uniwersalne miejsce na imprezy artystyczne, ale także konferencje i kongresy. Dwie mniejsze sale pozwalają na organizację bardziej kameralnych wydarzeń - mówi PAP rzecznik muzeum Piotr Kossobudzki.

"Hol zapiera dech"

Gotowe jest także muzealne Centrum Edukacyjne, czyli cztery sale przygotowane do prowadzenia zajęć warsztatowych, gdzie przede wszystkim mają się odbywać zajęcia dla szkół.

Pierwsi chętnie obejrzą wnętrza muzeum podczas dni otwartych. W sobotę i niedzielę co godzinę przewodnicy będą oprowadzać po budynku i opowiadać o jego symbolice.

- Największe wrażenie nasz hol główny, który przecina budynek na wskroś. Zapiera dech w piersiach. Krzywoliniowe ściany, żywe, dynamiczne, tworzą swojego rodzaju wyrwę, rozdarcie w budynku, i odzwierciedlają wstrząsającą przerwę w 1000-letniej historii polskich Żydów – Zagładę. Przerwę, lecz nie koniec. Most spina obie ściany holu, podobnie jak muzeum spina przeszłość z przyszłością. Ze środka widać też dialog naszego budynku z Pomnikiem Bohaterów Getta – zachęca Nitzan Reisner z zespołu prasowego muzeum.

Przyjedzie Obama?

Powstanie w getcie trwało 28 dni i na każdy z tych dni muzeum planuje organizację różnych wydarzeń w swoim budynku, jak i poza nim. Będą to m.in. spacery śladami żydowskiej Warszawy i inne wydarzenia w przestrzeni miejskiej. W tym okresie planowane jest również rozpoczęcie pełnej działalności przez centrum edukacyjno-kulturalne.

- Można powiedzieć, że obchody rocznicy powstania są taką symboliczną inauguracją działalności muzeum już w docelowym budynku - zaakcentował rzecznik.

Termin docelowego otwarcia władze muzeum uzależniają także od kalendarzy oficjeli, których chcą zaprosić na uroczystość. W maju 2011, podczas wizyty w Polsce, swoją obecność zadeklarował m.in. prezydent USA Barack Obama.

Fiński projekt

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. Rok później została podpisana umowa pomiędzy ministerstwem kultury i warszawskim ratuszem a projektantami. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński i były prezydenta Niemiec Richard von Weizsaecker wmurowali akt erekcyjny.

PAP/bako//ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sharlotka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 23:11 ~sharlotka

  a jednak mozemy sie od nich czegos nauczyć UMIEJĄ SIE ZORGANIZOWAC I ZROBIC COS ZEBY O NICH PAMIETANO I MOWIONO - MY TYLKO NARZEKAMY I KRADNIEMY

 • dżordż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 15:06 ~dżordż

  brakuje jeszcze Muzeum Niemców Polskich, Rusków Polskich, Wietnamczyków Polskich (a jest ich więcej niż niektórym się wydaje) oraz Muzeum Nigeryjczyka Polskiego....wszystkie oczywiście z kasy miasta ;) a jakiś czas temu słyszałem że na Muzeum Narodowe zostały obcięte środki...

 • ruuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 14:33 ~ruuu

  StopotS~StopotS

  Żyd to żyd, tak jak Polak to Polak. Nie ma takiego czegoś jak Żyd Polski.
  Rozumiem Muzeum Historii Żydów na terenach Polski.
  Czy nasze władze nie przesadzają?
  Dla Żydów jesteśmy i będziemy takimi samymi mordercami jak Niemcy czy Ukraińcy. Nie zapominajmy, że historia narodu żydowskiego to historia walk bratobójczych, co jest opisane w starym testamencie.
  Mam wrażenie, że zbyt wielu potomków Mesjasza pod zmienionymi nazwiskami jest u władzy obecnie w Polsce.
  Wiadomym jest przecież, że po Wojnie w czasach stalinowskich część Żydów by w Polsce zostać zmieniła nazwiska.
  Dodatkowo w okresie międzywojennym Piłsudzki nie pozwolił do stowrzenia Państwa Żydowskiego na terenach Polski, przez co stał się wrogiem nr.1.
  Kiedy Polska będzie w końcu Polska??????????? Zajmijmy się sprawami naszego kraju. Zacznijmy dbać o kulturę, naukę, sztukę. Nasza historia, nasze dziedzictwo ginie bo zajmujemy się sprawami mniejszości.  Z tymi "potomkami Mesjasza" to żeś pojechał :))) Mesjasz, czy Mojżesz, jeden....

 • yeere

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 14:27 ~yeere

  ...Już w sobotę każdy będzie mógł obejrzeć z bliska... A czy goje też????

 • Olaf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 13:54 ~Olaf

  bencwał~bencwał

  ile nienawiści w tych konserwatywnych polaczkach... dobrze że ten budynek powstał, za mało macie pomników Chrystusa?


  Swój nick dobrałeś wyśmienicie.

 • Polaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 13:27 ~Polaczek

  bencwał~bencwał

  ile nienawiści w tych konserwatywnych polaczkach... dobrze że ten budynek powstał, za mało macie pomników Chrystusa?

  I to napisał Polak ... żenada polaczku!

 • bencwał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 13:05 ~bencwał

  ile nienawiści w tych konserwatywnych polaczkach... dobrze że ten budynek powstał, za mało macie pomników Chrystusa?

 • Katamaran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 12:10 ~Katamaran

  Mam kilka pytań do dyrekcji MHŻP :
  Czy muzeum będzie przedstawiało całą prawdę o pomocy udzielonej Żydom przez Polaków w czasie II wojny światowej ?
  Czy dowiemy się zwiedzając to muzeum że np. żeńskie zgromadzenia zakonne uratowały ok. 700 Żydów, przeważnie dzieci w czasie okupacji niemieckiej w Polsce ?
  Czy będzie wystawa informująca, że wśród blisko 23 tysięcy osób odznaczonych przez instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za ratowanie Żydów z Holocaustu jest ponad 6 tysięcy Polaków, że wśród tych Polaków jest 21 księży oraz 40 sióstr zakonnych ?

 • matylda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 11:12 ~matylda

  muniek~muniek

  napiszcie tez o żydowskich zbrodniach na Polakach, bo jakos to przemilczany temat, a może niewygodny?


  W tej kwestii polityczna poprawnosc narzuca konwencje czarno-biala. Ciekawe kiedy ukaze sie rozlegla strefe szarosci...

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2013 10:47 ~wars

  a kogo to interesuje, chyba żydów a nie polaków, rżad interesuje bo jest żydowski pod przybranymi nazwiskami. za utrudnienia komunikacyjne gronkiewicz powinna zapłacic mieszkańcom Polakom odszkodowania

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »