Informacje

14.06.2015 10:37 Kolejna edycja zacznie się 22 sierpnia

W sierpniu XII Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

SERWISY:

Koncerty m.in. kantorów, muzyki klezmerskiej i jazzowej, spektakle teatralne zaplanowano w programie XII Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się 22-30 sierpnia w Warszawie. Nowością będą imprezy w rejonie Pałacu Kultury i Nauki.

Festiwal, którego pomysłodawczynią i szefową jest Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Shalom, jak co roku otworzy koncert w Synagodze im. Nożyków. Wystąpią podczas niego znani kantorzy i chóry kantoralne - Alberto Mizrahi, Ushi Blumenberg, David Weinbach oraz 20-osobowy Chór Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal.

"Noc klezmerów"

Kolejnym wątkiem muzycznym będzie koncert plenerowy "Noc klezmerów", podczas którego będzie można posłuchać rodzinnej orkiestry dętej z Kodymy pod Odessą - Konsonans Retro. Formacja zaprezentuje mieszankę melodii mołdawskich, ukraińskich i żydowskich. Podczas imprezy zagra też austriacki zespół Vienna Klezmore Orchestra pod kierownictwem Fabiana Pollacka. Wątkiem polskim związanym z muzyką klezmerską będzie warszawska premiera najnowszej płyty grupy Kroke pt. "Ten".

Recital Grzegorza Turnau

W czasie "Warszawy Singera" z recitalem w Teatrze Żydowskim wystąpi również Grzegorz Turnau i zaprezentuje m.in. własne interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga. Na prośbę publiczności, jak podkreślają organizatorzy, koncert w kościele Parafii Wszystkich Świętych da znany artysta kosher gospel Joshua Nelson. Przedstawi on swój nowy projekt stworzony we współpracy z nowojorskimi muzykami i Sienna Gospel Choir z Warszawy.

Nowa Muzyka Żydowska

W ramach festiwalu zaprezentowane zostaną też projekty muzyczne o charakterze eksperymentalnym. Niemiecka grupa Sadawi przedstawi "The Rose Auslaender Project". Z koncertem wystąpi także brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia Katy Carr, w swych utworach często odwołująca się do polskiej kultury i historii, liderka grupy Katy Carr and the Aviators. Awangardowe adaptacje pokażą też młodzi muzycy reprezentujący nurt tzw. Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha i Raphael Rogiński.

Kontynuowany będzie też festiwalowy cykl Singer Jazz Festiwal, którego dyrektorem artystycznym jest krytyk muzyczny Adam Baruch. W tym roku w ramach cyklu wystąpią: Kuba Stankiewicz Trio, bracia Oleś, Jazzpospolita, trio Jachna/Tarwid/Karch, duet Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda i Elma. Gwiazdą tej części imprezy ma być izraelski jazzman i saksofonista Albert Beger.

Teatralna "Warszawa Singera"

Podczas odsłony teatralnej "Warszawy Singera" będzie można obejrzeć spektakle i małe formy teatralne takie jak "Głowa pełna ptaków" w reż. Mottiego Awerbucha z Izraela, z udziałem znanych izraelskich aktorów Uri Kowalskiego oraz Anabelli czy "Dybuk" Mai Kleczewskiej.

Nowością tej edycji mają być imprezy przed Pałacem Kultury i Nauki. 22 sierpnia wspólnie z inicjatywą Plac Defilad organizatorzy zaproszą na całodniowe spotkanie z kulturą żydowską. W jego ramach odbędzie się m.in. spektakl Anny Smolar "Aktorzy żydowscy", debata "My Żydzi polscy XXI wieku" i koncert Marka Dyjaka, inspirowany muzyką żydowską. Goście będą mogli wziąć udział w spacerze po pl. Defilad, podczas którego poznają przedwojenne, żydowskie oblicze tego rejonu. Spotkanie ma zakończyć uroczysta Hawdala, czyli nabożeństwo na pożegnanie święta z udziałem kantorów.

Piknik rodzinny

W dniu kolejnym skwer przy Centrum Kultury Jidysz zaprasza rodziny z dziećmi na piknik. Na najmłodszych będą czekać m.in. literackie gry miejskie, warsztaty muzyczne i artystyczne. Dorośli będą mogli uczestniczyć pokazowych lekcjach języka hebrajskiego i jidysz, warsztatach kulinarnych i muzycznych, a także spacerze po Muranowie.

Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu, którego organizatorem jest Fundacja Shalom, będzie znany nowojorski muzyk reggae i raper Matisyahu, który zaprezentuje utwory stanowiące połączenie energetycznych rytmów z muzyką żydowską.

Podobnie jak w roku ubiegłym wydarzenia festiwalowe mają mieć miejsce nie tylko w stolicy, ale również w innych miastach związanych z postacią Isaaca Bashevisa Singera – Leoncinie, Radzyminie i Biłgoraju oraz Nowym Jorku, gdzie pisarz wyemigrował w 1935 r.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 20:36 ~Mim

  Jak się cieszę i mam nadzieję, że w tym roku na festiwal w Leoncinie przyjdzie znacznie więcej osób niż rok temu.
  Mieszkańcy Leoncina! obudźcie się, Singer urodził się w waszej miejscowości, przypominajcie o tym każdemu. Z niecierpliwością czekam na festiwal i mam nadzieję, że doczekam dnia kiedy Leoncin będzie słynny min. z faktu, że tu urodził się ten Noblista.

  Jeszcze.. mieszkanka Leoncina

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 06:44 ~aaaa

  Nie przepuszczą żadnej okazji, żeby o sobie przypomnieć. Jaki w tym mają interes?

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 20:37 ~wkurzony

  O tym, że w Warszawie odbyła się jakaś impreza to informujecie po fakcie, ale o żydowskim spędzie to już 2 miesiące wcześniej!!

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2015 15:54 ~gaga

  w dzisiejszej Warszawie słychac tylk muzykę zydowską, a dlaczego nie ma na mp. festiwalu Mazowsza? jakby nie patrzeć mazurzy byli tutaj pierwsi(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »