Informacje

11.11.2011 20:00 święto niepodległości 2011

W sercu zamieszek

SERWISY:

Race, butelki rzucane na oślep, szarpnanina, demolka - tak wyglądało świętowanie niepodległości w centrum Warszawy - relajonują reporterzy tvnwarszawa.pl. Policja użyła armatek wodnych, gazu i broni gładkolufowej.

Krzyki, wycie samochodowych alarmów, dźwięk tłuczonego szkła - w rytm takich dźwięków świętowano Dzień Niepodległości w dziś centrum stolicy.

Zaczęło się tuż przed południem od zatrzymań w kawiarni Nowy Wspaniały Świat, gdzie zabarykadowała się grupa anarchistów. - Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów. mówi Maciej Karczyński, rzecznik KSP.

Chwilę później zaczęły się przepychanki podczas wiecu Kolorowa Niepodległa. Członkowie zgromadzenia napierali na policję, która odgrodziła ich szpalerem od ulicy, aż przedarli się na drugą stronę. - Przewrócili dwóch policjantów. Zablokowali ruch, siadali na torach tramwajowych - relacjonował Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl. Chwilę później Marszałkowska została całkowicie zamknięta od ronda Dmowskiego do placu Konsytucji.

Butelki na oślep

Kiedy policja ponownie otoczyła "Kolorową", do kordonu zaczęły podchodzić grupy oponentów. Próbowali przerwać szpaler. Zostali odparci przez policję. - Wtedy ze strony Antify poleciały na oślep szklane butelki z farbą - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl Bartosz Andrejuk.

- Zadymiarze kręcili się w uliczkach dochodzących do Marszałkowskiej, to właśnie tam było najniebezpieczniej - dodaje Adrejuk. - Co chwila ktoś podchodził do kordonu i próbowali się przedrzeć do środka Kolorowej Niepodległej - mówi. - Policja to uniemożliwiała.

Demolka na placu Konstytucji

- Chuligani palili race, zaczęło się niszczenie samochodów, przystanów na placu Konstytucji, gdzie gromadzili się uczestnicy Marszu Niepodległości, wyrywanie kostki z chodników - dodaje reporter Tomasz Zieliński.

Jak mówi, o ile Kolorową udało się dość szybko okiełznać i zamknąć za kordonem, to jej przeciwnicy byli coraz bardziej agresywni, także wobec funkcjonariuszy.

- Policja użyła armatek wodnych, potem gazu, w końcu broni gładkolufowej - relacjonował na bieżąco Zieliński.

Zadyma Na Rozdrożu

Marsz Niepodległości ruszył z placu Konstytucji w kierunku Trasy Łazienkowskiej, a potem dalej na plac Na Rozdrożu. Jego organizatorzy wyparli się zadymiarzy. Później zamieszki wybuchły przed pomnikiem Dmowskiego. Tam grupa, która przyszła z Marszem Niepodległości, odpaliła race, podpaliła dwa samochody TVN, w tym wóz transmisyjny. - Policja najpierw się wycofała, później jednak interweniowała - mówi Bartosz Andrejuk. Sytuację opanowano około godziny 18.00.

200 zatrzymanych, kilkudziesięciu rannych

Według najnowszych szacunków, podanych w piątek późnym wieczorem, policja zatrzymała w związku z zamieszkami około 200 osób, pogotowie musiało zabrać 29 do szpitali. Policja podała też, że rannych zostało 40 funkcjonariuszy.

Trwa szacowanie strat

Policja nie podaje liczby uczestników obu demonstracji. W przybliżeniu mogło to być kilkanaście tysięcy osób. Według przedstawicieli Młodzieży Wszechpolskiej w samym "Marszu Niepodległości" uczestniczyło ok. 25 tysięcy osób.

Trwa sprzątanie w mieście i szacowanie strat po zamieszkach.

Zobacz także zdjęcia od widzów na Kontakcie 24

mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • test

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 09:31 ~test

  Test

 • maksyma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 16:03 ~maksyma

  kto krzyżem wojuje od kżyrza ginie

 • Eleonora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 16:22 ~Eleonora

  To nieprawda, że Marsz był zadymą. Marsz był podniosłym, spokojnym wydarzeniem, w którym brało udział ok. 20 tys. osób. Niestety, media nie pokazują zdjęć z Marszu, a tylko skandaliczne wybryki kilkunastu, być moze kilkudziesięciu chuliganów, nie mających nic wspólnego z Marszem, i podpisują nazwą Marszu. Zero rzetelności dziennikarskiej...

 • poco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 00:33 ~poco

  czerwoni - POLSKA!

  żółtki czarne - żółtki syfiaste -fuj! -tępić antydemokratów, szmaty i antypatriotów!

 • sepo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2011 00:21 ~sepo

  lula -ok!

 • KINGARTHUR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 21:47 ~KINGARTHUR

  gdzie jest ZOMO ???PAŁKI POWINNY PĘKAĆ NA GŁOWACH TYCH POLACZKÓW!!!

 • Harpii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 12:00 ~Harpii

  I co autor miał na myśli???!!!! Autor a bardziej autorzy tych pseudo wyzwoleńczych manifestacji o ile manifestacją można nazwać agresję, przemoc wobec kogokolwiek. Jak można zmieniać kraj tą metodą... przypominają mi się czasy średniowieczne kiedy to podbijano ziemie i tą metodą zmieniano czyjąś przynależność społeczność. Wydaje mi się, że teraz żyjemy w innych czasach, czasach w których demokracją tzn. rzetelną oceną, wiedzą będziemy ustanawiać nasze prawa. A tym czasem mamy manifestację agresorów.
  Ciekaw jestem czy którykolwiek z tych pseudopatryjotów którzy rzucają butelką z farbą czy niszczą czyjąś własność zainteresowali się np. na kogo głosują? Ja jestem przekonany, że nie. Nikt z nich nie zapoznał się z kandydatami którzy mają rządzić naszym Państwem.
  Więc uważam, że to były manifestacje bezsilności ale nie wobec tego co dzieje się w Państwie tylko wobec swojej własnej głupoty, bo nie można tego inaczej nazwy...

 • Grajec1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 11:03 ~Grajec1

  niech sie obudza ci co chca zmieniac ustawe policyjna moze sami pujda w patrole bo stare gliny juz odchodza

 • Jakub Kukuryk z Gdyni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 09:48 ~Jakub…

  O co tym ludziom chodzi? Wspaniałe święto, jestem z Gdyni, u nas było wesoło, parady, uśmiechy i ogólna pozytywna atmosfera. Ludzie zamiast narzekać i demolować stolicę powinni się wziąć za pracę. Narzekają tylko że tu jest syf i wszystko przez polityków. Takich mamy polityków na jakich nas stać. A pracy nie ma dla tych który po studiach maja wielkie mniemanie o sobie a przecież mają zerowe doświadczenie zawodowe i brak profesjonalizmu, nie są przyzwyczajeni do pracy a pensję żądają jak po 20 letniej praktyce. Młodzież Wszechpolska jest jak widać przeciwnikami Rzeczy Pospolitej. Anarchiści nie mają pomysły jak ulepszyć ten kraj więc po co to wszystko? Młodzi zacznijcie się sami ulepszać a nie wszystko w około… Ale cóż jak widać każdemu młodemu marzy się Nowy Wspaniały Świat wg jego mniemania, ale ja się boję takiego świata. Serce mi krwawi widząc taką niepodległą Polskę za którą ginęli nasi dziadkowie. Jeżeli młodzi mają tyle siły i energii aby zmieniać świat niech zakładają organizację pozarządowe które będą pomagały tworzyć nowe miejsca pracy, niech sadzą chociażby słoneczniki na trawnikach aby to był "wspaniały nowy świat". I wszyscy tacy mądrzy i odważni bo anonimowi.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2011 08:54 ~aaa

  Warszawiaku, a co ta zadyma ma do rzeczy? przecież tu nikt nie wystąpił w jakiejś ważnej sprawie, tu była tylko i wyłącznie zadyma. Większość Polaków to jednak potulniaczki i wolą siedzieć cicho zamiast coś zrobić z tym czym NAPRAWDĘ należy się zająć, czyli chociażby samowolką polityków różnej maści, tym że politycy rujnują nasz kraj swoimi wojenkami, niesprawiedliwością społeczną MY kontra ONI. A tu nic, cicho sza!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »