Informacje

22.11.2014 15:59 wybory samorządowe 2014

W sejmiku mazowieckim wygrywa PiS

SERWISY:

W sejmiku woj. mazowieckiego najwięcej radnych - 19 będzie miało Prawo i Sprawiedliwość. PSL wprowadziło do sejmiku 16 swoich przedstawicieli, PO - 15, zaś SLD - 1. W sobotę po godz. 15 Wojewódzka Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wynik wyborów do sejmiku mazowieckiego.

Na PiS oddano 519 tys. 871 głosów, na PSL - 463 tys. 396 głosów, na PO - 434 tys.828 głosów, zaś na SLD - 128 tys. 492 głosy. Tylko te cztery ugrupowania wprowadziły swoich przedstawicieli do sejmiku mazowieckiego.

Pełna lista radnych:

PO: Wojciech Bartelski, Katarzyna Bornowska, Jolanta Gruszka, Urszula Kierzkowska, Wiesław Raboszuk, Krzysztof Strzałkowski, Dariusz Dziekanowski, Tomasz Kucharski, Wioletta Paprocka-Ślusarska, Stefan Kotlewski, Leszek Ruszczyk, Elżbieta Lanc, Kinga Gajewska, Jolanta Koczorowska, Ludwik Rakowski.

PiS: Witold Kołodziejski, Michał Dworczyk, Piotr Strzembosz, Martyna Wojciechowska, Jakub Opara, Tomasz Zdzikot, Ewa Szymańska, Maciej Wąsik, Radosław Fogiel, Agnieszka Górska, Jan Rejczak, Marian Piłka, Karol Tchórzewski, Teresa Wargocka, Krzysztof Żochowski, Krzysztof Kawęcki, Anna Krupka, Anna Sikora, Piotr Uściński.

PSL: Witold Chrzanowski, Grzegorz Gańko, Wiesława Krawczyk, Paweł Obermeyer, Mirosław Orliński, Adam Struzik, Zbigniew Gołąbek, Bożenna Pacholczak, Leszek Przybytniak, Mirosław Augustyniak, Cecylia Domżała, Marian Krupiński, Janina Orzełowska, Erwina Ryś-Ferens, Dorota Stalińska, Bożena Żelazowska.

SLD: Katarzyna Piekarska.

Z Warszawy PO

W okręgach warszawskich w wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego najwięcej głosów uzyskała PO - 38,9 proc.; na dalszych miejscach znalazły się: PiS - 28,6 proc. i SLD Lewica Razem - 11 proc. głosów.

Spośród komitetów, które nie weszły do sejmiku woj. mazowieckiego, najwięcej głosów uzyskały: Nowa Prawica (75 tys. 601 głosów), Mazowiecka Wspólnota Samorządowa (68 tys. 683), Ruch Narodowy (32 tys. 37), Demokracja Bezpośrednia (20 tys. 681), Twój Ruch (15 tys. 947), Wspólnota Patriotyzm Solidarność (11 tys. 679). Pozostałe komitety uzyskały poniżej 10 tys. głosów.

Były nieprawidłowości w protokołach

Wojewódzka Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki głosowania do sejmiku wojewódzkiego w sobotnie popołudnie. Wcześniej musiała dokonać korekty protokołów z Żyrardowa i Płocka. Chodziło o nieścisłości w wyliczeniach odnoszące się do kilku głosów. W przypadku Żyrardowa był to 1 głos, w przypadku Płocka - 10 głosów.

- Mieliśmy bardzo dużo pracy z powodu nieprawidłowości wynikających z protokołów obwodowych komisji wyborczych oraz protokołów zbiorczych - powiedziała przewodnicząca komisji Alina Sobczak-Barańska. Jak podkreśliła, "nieprawidłowości te wynikały z prostych błędów arytmetycznych i wymagało to czasu na uzupełnienie". Dodała ponadto, że w woj. mazowieckim jest najwięcej powiatów w całej Polsce, funkcjonowało w nich ponad 3 tys. obwodowych komisji.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • SB1982

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 10:02 ~SB1982

  Wygrała obecna koalicja PO-PSL. Nie rozumiem jak w Polsce można ogłosić województwo wygrane partii która nie na bezwzględnej większości. PiS ma więcej radnych niz inni, ale nie wiecej niz wszyscy pozostali, wiec nie wygrał - w sejmiku nie ma nikt tej większości wiec musi byc koalicja. Wtedy można ogłosić kto wygrał, i wszystko na to wskazuje ze będzie to obecna koalicja w sejmiki.

  W USA i wielkiej Brytanii nigdy nie liczy sie regionów / stanów / chrabstw za wygraną jezeli nie ma partii z więcej jak polowe mandatów w danym regionie - bo nikt nie przejmuje władzy. W Polsce mapa powinna wyglądać inaczej, większość województw na szaro 'nie zdecydowanych' i potem patrzymy na możliwe koalicje.

 • Pab_1970

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 08:07 ~Pab_1970

  No to można zacząć powoli zapominać o rozwoju regionu. Najpierw będą szukali układu, w każdej inwestycji, która powstała za rządów PO. Potem nastawiają kapliczek, kościołów i pomników umiłowanemu wodzowi Lechowi. Jedyna nadzieja to, że PO-wcy i PSL-wcy zablokują nieco tych moherowych oszołomów.

 • andree

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 00:11 ~andree

  A nie sądzisz że takie podejście do naszych wspólnych problemów i bolączek to łomot dla nas wszystkich.

 • andree

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.11.2014 00:09 ~andree

  To jakieś totalne nieporozumienie. Nasze wspólne sprawy i problemy schodzą na jakieś manowce a głównymi dociekaniami wszystkich jest kto komu spuści łomot i jaka partia będzie górowała nad drugą. Ja mam to gdzieś i głosowałem po to aby zostały załatwione sprawy dotyczące mojego życia, otoczenia, rozwiązania bieżących problemów. To co się pisze o tych wyborach to katastrofa. Won z tymi partiami. Ja chcę głosować na ludzi którym dobro nas wszystkich jest podstawowym celem. Jak mam to zrobić.

 • Ordynat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 21:59 ~Ordynat

  ortograf~ortograf

  To niemożliffe! ja jusz wyjeżdżam z tego kraju. To jakies do bulu odmęty szaleństwa

  Oj, nasza głowa państwa tym razem nie zabłysła. W obliczu nieoczekiwanej rozróby na dużą skalę czegoś się stracił.

 • szczęśliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 20:28 ~szczęśliwy

  Jak zwykle PiS dostał znowu łomot od koalicji . To bezcenne.Tyle na ten temat.

 • robson82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 19:50 ~robson82

  ortograf~ortograf

  To niemożliffe! ja jusz wyjeżdżam z tego kraju. To jakies do bulu odmęty szaleństwa

  ja czekam na luty i też uciekam do usa :) jak tylko się uda :)

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 18:54 ~Piotr

  Wstyd mi, że mieszkam na Mazowszu. Dobrze, że choć Warszawa broni honoru województwa...

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 17:15 ~nik

  Czyli będzie koalicja PO + PSL.

 • Aleksandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 17:11 ~Aleksandra

  Konstytucja RP Art. 4. 1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu. 2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. A CO KIEDY WŁADZA OSZUKUJE, KŁAMIE, FAŁSZUJE?Czyli POwielają Rząd,Kto łamie prawo kto.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »