Informacje

19.03.2015 21:11 będą dalsze prace

W Sejmie wszystkie kluby zgodne:
odesłali dekret Bieruta do komisji

SERWISY:


W czwartek, podczas pierwszego czytania senackiego projektu ustawy dotyczącej zasad zwrotu warszawskich nieruchomości wywłaszczonych dekretem Bieruta, wszystkie kluby poselskie zdecydowały, że trafi on do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Nowelizacja przygotowana przez senatorów dotyczy ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W czwartek senator Marek Borowski (niezależny) przedstawili posłom argumenty Izby Wyższej za wprowadzeniem wypracowanych przez nią rozwiązań.

Dekret przewidywał zwrot

Borowski przypomniał posłom, że tzw. dekret Bieruta w 1945 r., który przewidywał komunalizację wszystkich gruntów warszawskich, miał na celu odbudowę miasta z powojennych zniszczeń. Ówczesna władza uznała, że ich ogrom jest tak duży, że osoby prywatne (właściciele nieruchomości) "nie mogłyby tego uczynić".

Przypomniał, ze dekret przewidywał zwrot części gruntów, a tam gdzie byłoby to niemożliwe - wypłatę odszkodowań.

W ocenie Borowskiego sytuacja wywłaszczonych skomplikowała się w późniejszym okresie, gdyż gruntów im nie zwracano i nie wypłacano odszkodowań. Borowski przypomniał też, że dekret "nie został anulowany i nadal obowiązuje".

Senator ocenił, że gdy w latach 90. zaczęto zwracać działki i wypłacać odszkodowania byłym właścicielom, pojawiły się "patologie i zjawiska, które bulwersowały większość Warszawiaków". - Dlatego Senat się tym zajął - podkreślił Borowski.

"Handel roszczeniami"

Pierwsza wymieniona przez Borowskiego patologia to "handel roszczeniami". Zdaniem senatora odbywa się to bez umów notarialnych, co powoduje, że nieruchomości często zmieniają właścicieli, a to niepokoi lokatorów.

Senat zaproponował nakaz zawierania takich umów w formie aktu notarialnego. Ponadto - ponieważ wykup takich roszczeń jest często prowadzony w sposób spekulacyjny przez zorganizowane grupy lub firmy, które odkupują je od starych ludzi za niewielką cześć wartości - Senat chce, by miasto miało prawo pierwokupu nieruchomości. Zdaniem Senatu propozycja, by miasto w ciągu 30 dni od sprzedaży mogło odkupić nieruchomość od nabywcy roszczenia po cenie, jaką on zapłacił - ukróciłaby spekulacyjny obrót roszczeniami. Rozwiązanie to nie dotyczyłoby sprzedaży roszczeń na rzecz osób bliskich właścicielowi, niezależnie od zapłaconej ceny.

Proponując prawo pierwokupu dla miasta senatorzy chcą, by miasto mogło odmawiać zwrotu gruntu, gdy stoją na nim budynki użyteczności publicznej, np. szkoły czy szpitale. Ma to zapobiec likwidacji takich placówek.

Kuratorzy do gruntów

Zdaniem Borowskiego, także ustanawianie kuratorów dla gruntów, których właścicieli nie można odnaleźć, w obecnym stanie prawnym wiąże się z patologią. - Kuratorzy byli ustanawiani przez sądy, nawet gdy było oczywiste, że właściciel nie żyje, bo gdyby żył, miałby 130 lat - mówił Borowski. W jego ocenie bywa tak, że kuratorzy nieruchomości zamiast szukać ich właścicieli "sami zachowują się jak właściciele", a nawet przejmują nieruchomości.

Dlatego Senat chce, by kurator nie był ustanawiany w sytuacjach, gdy od ponad 10 lat nie było żadnego kontaktu z byłym właścicielem gruntu. W przypadku, gdy właściciel miałaby więcej niż 75 lat, okres ten byłby skrócony do 5 lat. Miasto ma też poszukiwać właścicieli gruntów w formie ogłoszeń, wzywać ich do stawienia się i udokumentowania roszczenia. W przypadku, gdy wezwanie takie będą pozostawać bez odpowiedzi, procesy administracyjne ws. roszczeń mają być zamykane. Ma to umożliwić właściwe zarządzanie nieruchomościami, które popadają w ruinę, gdyż jako obciążone roszczeniem właścicieli nie są remontowane.

Borowski podkreślał, że propozycja nowelizacji nie nakłada na miasto obowiązku przejmowania nieruchomości i nie likwiduje odszkodowań dla byłych właścicieli. Miasto będzie miało możliwość niewydania gruntu właścicielowi i wypłaty odszkodowania, gdy będzie to w interesie publicznym. Borowski dopytywany, jakie będą koszty takiego rozwiązania przyznał, że liczba takich decyzji będzie zależała od środków budżetowych, jakie na wypłatę ewentualnych odszkodowań zdecyduje się przeznaczyć miasto. "To Rada Warszawy będzie decydować o kwotach, jakie miasto może przeznaczyć na ten cel”.

Dalsze prace

W czwartek wszystkie kluby poselskie przyznały, że zaproponowana przez senatorów nowelizacja jest potrzebna i zagłosowały za skierowaniem jej do dalszych prac w komisjach sejmowych. Zdaniem przedstawicieli klubów poselskich jest to niezbędne, by rozstrzygnąć szereg wątpliwości związanych z nowelizacją.

Wskazywali oni m.in., że w trakcie konsultowania projektu pojawiło się wiele opinii wskazujących na brak zgodności projektowanych przepisów z innymi ustawami, także z konstytucją. Zastrzeżenia do przepisów nowelizacji zgłosiły m.in. Krajowa Rada Sądownicza, Naczelny Sąd Administracyjny, Krajowa Rada Notarialna oraz resorty: finansów i skarbu państwa.

Także sami posłowie wskazywali na brak precyzji niektórych przepisów zawartych w projekcie. Dlatego wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) zdecydował, że projekt senacki rozpatrzą komisje: skarbu państwa oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.

- Oby w najbliższym czasie problem z dekretem Bieruta, który hamuje rozwój stolicy został na dobre zakończony - skomentowała z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Ile jest roszczeń w Warszawie? CZYTAJ NA TEN TEMAT.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2015 07:50 ~warszawiak

  WITAM

  TEŻ BYŁEM ŚWIADKIEM DZIKIEJ TZW ZWROTU PO BIERUTOWSKI DEKRECIE NAWET MIESZKAM TARGOWA 64.
  PODBNY PROBLEM JEST NA TYŁACH NASZEJ
  TARGOWEJ64
  SZKOŁY PODSTAWÓWKI / BOISKO MA TZW WŁAŚCIEL/PRZEPRASZAM GRUNT/SZKOŁA NIC NIEMOZE ZROBIĆ WŁAŚCIEL CHCE 2MLN ZŁ WTEDY SZKOŁA SPŁACI WŁASCIELA I BEDZIE MOGA ZROBIĆ REMONT BOISKA/W RATUSZU
  p. HGW NIE MOŻE NIC ZROBIĆ RAZEM p. B.

 • z Grochowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 10:45 ~z Grochowa

  Dlaczego zabierano kamienice np. na Grochowie które nie były zniszczone?

 • facet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 10:25 ~facet

  Państwo odbudowało setki budynków z ruin, następnie dbało o nie przez lata utrzymując w stanie zdatnym do użytku, często remontowało za spore pieniądze. I teraz Państwo ma oddać te budynki poprzednim właścicielom ? Coś jest nie tak moim zdaniem. Podejrzewam, że tak jak zapisano w dekrecie, gdyby nie Państwo, wiele budynków w ogóle by nie poowstało, powstały w wariancie zdecydowanie uboższym, albo najczęściej zmieniłoby właścicieli na takich, których byłoby stać na odbudowę

 • Wander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 09:10 ~Wander

  To byłby koniec dla mafii do której można zaliczyć również urzędników BGN. Na dzikiej reprywatyzacji wzbogaciło się sporo osób, ale jedno jest pewne, żaden Massalski, Mossakowski, Stachura itp. nie wiedzieliby, że do danego obiektu sa roszczenia bez pomocy włodarzy miasta, łącznie z mężem HGW.

 • Mecenas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2015 06:10 ~Mecenas

  Czy na tereny jest pełna dokumentacja? W latach 30-tych XX wieku był kryzys i wiele nieruchomości było zadłużonych. Potem była II wojna i wiele dokumentów zaginęło. Czy zwrot spowoduje, że majątek trafi do prawowitych właścicieli?

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 23:00 ~podatnik

  stop ! okradaniu społeczeństwa,jak długo będziemy pracować na warszawskich złodziei, którzy nigdy nie będą mieli dość!!

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 22:49 ~mały sklepik

  Najgorszym z pomysłów jest proponowanie skupowaczom roszczeń tzw mienia zastępczego. W jednym z wywiadów M.Bajko proponował takie rozwiązanie. Jako mienie zastępcze wskazywał lokale użytkowe będące własnością miasta. Taką propozycję chyba trzeba uznać za propozycję na zamówienie skupowaczy. Propozycję tym bardziej kuriozalną, że już trzecią kadencję, władze Warszawy stanowczo odmawiają prawa do wykupu lokali użytkowych ich wieloletnim najemcom. Nie proponują również przetargów na te lokale. Nie chcą sprzedać i dostać dużych pieniędzy na zaspokojenie roszczeń! A miałyby je dać skupowaczom w zamian za jakieś skupione roszczenia? Czy to próba realizacji zamówienia kogoś komu się nie odmawia???

 • ochotarakowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 21:34 ~ochotarakowiec

  Niech posłowie wezmą się za porządek, bloków/osiedli gdzie są nie uregulowane grunty pod blokami !! Nie można na mieszkanie założyć księgi wieczystej. Jak w moim przypadku mieszkanie na Ochocie, rakowiec, 1/3 bloku stoi na gruncie spółdzielni 1/3 na miasta i 1/3 na terenie prywatnym blok z lat 70....

 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2015 21:31 ~janusz

  NARESZCIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »